Jan Zieliński

Jan Zieliński prawnik, Urząd
Marszałkowski
Województwa
Śląskiego

Temat: pozew przeciwko Członkom Zarządu Fundacji w związku z...

Wygrałem sprawę przeciwko fundacji o zapłatę pieniędzy. Egzekucja z nakazu zapłaty okazała się bezskuteczna. Obecnie poszukuję podstawy prawnej do wytoczenia powództwa przeciwko Członkom Zarządu tejże Fundacji. Jak na razie stoję na stanowisku, że prawo (szczególnie ustrawa o fundacjach) nie stwarza takich możliwości.
Prosiłbym o pomoc w tej sprawie. Jan ZielińskiJan Zieliński edytował(a) ten post dnia 11.10.07 o godzinie 16:00

konto usunięte

Temat: pozew przeciwko Członkom Zarządu Fundacji w związku z...

przeciez to normalne!
zawsze kiedy nie można wyegzekwowac nalezności od podmiotu (spólki czy innego), stosuje się pozew przeciwko członkom zarządu. Sprawdź w KRSie czy odpowiadają solidarnie (najpewniej tak jest). Wybierz się do czytelni akt sądowych (Barska, budynek KRS, pokój 121). Zamów do przejrzenia akta podmiotu (UWAGA, dzien wczesniej trzeba to zrobić, bo tak od razu nie otrzymasz, dopiero następnego dnia), sprawdź tam dane osobowe wspólników (łacznie z peselami i nr dowodów osobistych) i już mozesz konstruować pozew.

mam nadzieję, ze o to chodziło.

konto usunięte

Temat: pozew przeciwko Członkom Zarządu Fundacji w związku z...

Raczej niekoniecznie. Odpowiedzialność organów osób prawnych wcale nie jest taka automatyczna.
Nie wynika w tym przypadku ani z ustawy o fundacjach ani z KSH który reguluje wyłącznie odpowiedzialność członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
W moim przekonaniu jedynie w rachubę może wchodzić odpowiedzialność oparta o przepis art. 21 prawa upadłościowego i naprawczego.

Temat: pozew przeciwko Członkom Zarządu Fundacji w związku z...

Członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za zobowiązania spółki na podstawie art 299 ksh, za jej zobowiązania.

Z przepisu tego wynika wprost, że członkowie zarządu moga uwolnić się od odpowiedzialności, jeśli udowodnią, że w odpowiednim czasie skutecznie złozyli wniosek o ogłoszenie upałosci, lub układu albo jeśli za niezłożenie takiego wniosku nie ponoszą winy ewentualnie, jeśli spółka nie poniosła szkody w związku z niezłozeniem wniosku.

Sytuacja, w której pozywa sie członków zarzadu, jest w isotcie, dośc typowa. Jeśli chcemy skutecznie ich pozwać, to należałoby pójśc do KRS, dokładnie sprawdzić adresy członków zarządu oraz sprawdzić kto w jakim czasie był w zarządzie, a takze czy złożony był wniosek o ogłoszenie upadłosci czy ukłądu. Należałoby też wziąć odpis pełny KRS.
Pozew składa sie do sądu właściwego dla spółki (naszego dłużnika), nalezy dołączyć postanowienie o bezskuteczności egzekucji oraz oczywiscie KRS, no i inne dowody. CZłonków zarządu pozywa sie solidarnie. Postęowanie takie w chwili obecnej zalicza sie do spraw gospodarczych, co wiąże sie z bardziej rygorystycznymi wymogami (np. prekluzja dowodowa)

Pozdrawiam
Monika

konto usunięte

Temat: pozew przeciwko Członkom Zarządu Fundacji w związku z...

A jak się to ma do pytania w którym jest mowa o zarządzie fundacji a nie o spółce z o.o. ?
Jan Zieliński

Jan Zieliński prawnik, Urząd
Marszałkowski
Województwa
Śląskiego

Temat: pozew przeciwko Członkom Zarządu Fundacji w związku z...

Dziękuję Wam za wszystkie wypowiedzi. Wszakże najbardziej przekonują mnie uwagi Borysa. Uprzejmie przypominam, że chodzi o członków zarządu Fundacji a nie spółek prawa handlowego. Za wszelkiedalsze sugestie będę wdzięczny.Jan Zieliński edytował(a) ten post dnia 25.10.07 o godzinie 11:25
Piotr P.

Piotr P. prawnik, Generali

Temat: pozew przeciwko Członkom Zarządu Fundacji w związku z...

Jeżeli nie ma odpowiedniego przepisu szczególnego, jak np 299 ksh, do przeanalizowania jest zawsze zbadanie możliwości wystąpienia do członków zarządu fundacji z roszczeniem o odszkodowanie na zasadach ogólnych tj. w oparciu o art. 415 k.c.

Jeżeli członkowie zarządu fundacji prowadzili jej sprawy niezgodnie z zasadami sztuki, powodując stan niewypłacalności fundacji, można spróbować wystąpić z takim roszczeniem. Na pewno tylko nie będzie to sprawa łatwa dowodowo, a po drugie wymagałoby to dokładnego zbadania stanu faktycznego.

Poza tym odpowiedzialność członków zarządu w spółce z o.o. jest także swego rodzaju odpowiedzialnościa odszkodowawczą, tyle tylko, że wierzyciele mają tu łatwiejszą sytuację dodowową.

konto usunięte

Temat: pozew przeciwko Członkom Zarządu Fundacji w związku z...

Przyznaję że trudno mi się zgodzić z taką argumentacją. I jeżeli to możliwe to proszę o jakieś argumenty na poparcie tak moim zdaniem ryzykownej tezy.
Zacznijmy od tego, że przywołany przez pana przepis dotyczy odpowiedzialności deliktowej zaś tutaj zobowiązanie ma charakter kontraktowy co wynika z pytania Jana. Wydaje mi się, iż nie dokońca zastanowił się pan nad rozróżnieniem tych kwestii.

Rozważając nawet teoretycznie tą kwestię należy stwierdzić wbrew temu co pan pisze że konieczne byłoby wykazanie winy w działaniu tych osób, szkody, jej wysokości oraz związku przyczynowego.
Dodatkowo uważam, że nie ma możliwości dokonania takiego przełożenia z uwagi na to, iż nawet wykazując powyższe przesłanki to dojdziemy do miejsca w którym uznajemy odpowiedzialność fundacji gdyż ta ma osobowość prawną i działa przez swoje organy.

Tak więc jeszcze raz ośmielam się upierać przy tym, iż jedyną podstawą prawną może być przywołany przeze mnie przepis art. 21 prawa upadłościowego i naprawczego.
Piotr P.

Piotr P. prawnik, Generali

Temat: pozew przeciwko Członkom Zarządu Fundacji w związku z...

W sytuacji nie podjęcia przez członków zarządu fundacji działań wskazanych w art. 21, istnieje podstawa aby odpowiedzialność członków wywodzić z tego przepisu i tego kwestionować nie można.

Natomiast na zasadach ogólnych, jezeli przepis szczególny nie wyłącza takiej możliwości, zawsze można dochodzić naprawienia szkody. Zresztą w przypadku np sp. z o.o. (gdzie odpowiedzialność członków zarządu jest uregulowana) art. 300 k.s.h. stanowi wprost, iż przepisy art. 291-299 nie naruszaja prawa współnikow lub osób trzecich do dochodzenia naprawienia szkody na zasadach ogólnych.

W przypadku innych osób prawnych obok art. 21 prawa upadłościowego można także próbować dochodzić odszkodowania od członków organu zarządzającego na zasadach ogólnych (nie znam przepisu, który wyłączałby taką możliwość), choć na pewno od strony dowodowej nie będzie to łatwe, a ewentualne niepowodzenie może wynikać w ewentualnym procesie z trudności dowodowych np wykazania szczególnej niegospodarności w zarządzaniu co było przyczyną powstania stanu niewypłacalności w spółce lub fundacji.

Oczywiście najlepiej byłoby oprzeć swoje roszczenia na art. 21 prawa upadłościowego, ale gdy z uwagi na stan faktyczny nie będzie to możliwe, zawsze można spróbować przeanalizować oparcie swojego roszczenia na zasadach ogólnych. Podkreślam przy tym, iż póki co nie znamy dokładnie stanu faktycznego, więc ciężko jest się bardziej kategorycznie tutaj wypowiadać, ale na pewno warto zbadać sprawę blizej pod kątem oparcia odpowiedzialności na zasadach ogólnych.



Wyślij zaproszenie do