Maciej Wojewódka

Maciej Wojewódka analityk, manager,
badacz, organizator,
uhonorowany za kr...

Temat: Paradoks rozstania i syndrom Gardnera, a religia i polityka

Badania wskazują, że przeważająca większość Polaków uważa się za Chrześcijan. W związku z tym faktem proponuję także zwrócenie uwagi na punkt widzenia problemu z pozycji teologicznej. Być może poniższe rozważania okażą się decydującym argumentem podczas rozwiązywania indywidualnego problemu rodzinnego, zwłaszcza dla osób głęboko religijnych.

Opierając się na badaniach przeprowadzonych przez Gardnera, i innych specjalistów twierdzących, że 90% dzieci pozostających przez dłuższy czas pod prawną opieką jednego z rodziców wykazuje symptomy PAS, związane z negatywnym nastawieniem do i oczernianiem rodzica, z którym nie mieszkają możemy stwierdzić, że sytuacja taka generuje permanentne pozostawanie dziecka w grzechu. Do tej sytuacji znajdujemy surową przestrogę zawartą Biblii. Występujące negatywnie nastawienie dziecka do ojca, wymusza okazywanie przez niego braku szacunku czyli zachowania o którym mowa w 4 przykazaniu oraz przykazaniu zawierającym imperatyw „Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu”. Zdarza się, że takim sytuacjom towarzyszy przekonanie dziecka, że negatywne zachowania wobec ojca nie są grzechem.

Do omawianej sytuacji wyraźnie odnoszą się słowa z Ewangelii wg św. Mateusza:

18,6 - " Lecz kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we mnie temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza"

18,7 - "Biada światu z powodu zgorszeń. Muszą wprawdzie przyjść zgorszenia lecz biada człowiekowi przez którego dokonuje się zgorszenie"

5,20 - "Bo powiadam Wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do Królestwa Niebieskiego"

Treści te nie mogą pozostawać także obojętne dla polityków wyznających lub identyfikujących się z wartościami chrześcijańskimi i powinny być wzięte przez nich pod uwagę podczas reformowania prawa rodzinnego.

Konkretne propozycje rozwiązania tej sytuacji można znaleźć pod linkiem:
http://www.goldenline.pl/forum/prawa-ojca/111254Maciej Wojewódka edytował(a) ten post dnia 16.08.07 o godzinie 11:37

Temat: Paradoks rozstania i syndrom Gardnera, a religia i polityka

Dotykając kwestii prawa rodzinnego w islamie, wydaje się
ze tam prawa ojca są większe , przynajmniej po ukończeniu przez dziecko 6 lat.
Być może wydać się to stereotypowe rozwiązanie, ale
można nawiązać do głośnego filmu amerykańskiego ( tytuł niestety zapomniałem) kiedy ojciec ucieka z dzieckiem z USA do Jordanii, bowiem w chwili ukończenia 6 lat przez dziecko pełne prawa rodzicielskie przechodzą w tym kraju na ojca (nie wiadomo, czy to prawo nadal obowiązuje, ale prawdopodobnie tak).
Matka Amerykanka organizuje wówczas akcje odbicia dziecka
Pozostaje pytanie, czy kwestia większych praw, czy zbyt dużych uprawnień?

Więcej nt. kobiet w Jordanii i na Bliskim Wschodzie, także kwestii prawa rodzinnego można znaleźć na stronie

http://amman.polemb.net/index.php?document=112Marcin -Rawa edytował(a) ten post dnia 15.07.07 o godzinie 15:27

Następna dyskusja:

PARADOKS ROZSTANIA




Wyślij zaproszenie do