Temat: Opieka naprzemienna
W swoich wypowiedziach poruszyliście wiele ciekawych problemów, które mogą się pojawiać podczas wprowadzania opieki naprzemiennej w naszym kraju. Osobiście uważam, że one są w dość prosty sposób rozwiązywalne. Odniosę się do nich według kolejności pojawiania się wątpliwości
1. Założeniem prawa rodzinnego jest kierowanie się dobrem dziecka, nawet gdy nie jest ono wygodne dla któregoś z rodziców. Najnowsze badania wskazują również, że dyskryminacja rodzica w życiu dziecka jest dla niego szkodliwa.
2. Oczywiście wprowadzenie opieki naprzemiennej wymaga wprowadzenia alternatywnego rozwiązania wobec obecnie funkcjonującego systemu alimentacyjnego.
3. Przewożenie dziecka autobusem może być bardzo przyjemne i stanowić okazję do rozmów, zabaw, czytania bajek, gier, powtarzania lekcji itp.
4. Opieka naprzemienna wcale nie musi oznaczać, że dziecko jest jeden tydzień z jednym rodzicem, a drugi tydzień z drugim rodzicem, jak już uprzednio wspomniałem, wymieniając propozycje w tym zakresie. Również Agnieszka przestawiła na ten temat swoje pomysły.
5. Rodzic nie powinien kontaktować się z dzieckiem od święta, a uczestniczyć na stale w jego życiu tym wychowaniu. Jeśli nie bardzo potrafi sobie z tym poradzić powinno się rozpowszechnić istniejące już działania edukacyjne w tym zakresie.
6. Pomiędzy rodzicami powinny zostać ustalone wspólne reguły wychowawcze, kontrolowane przez sąd, w razie potrzeby z udziałem kompetentnego mediatora lub psychologa
7. Nie ma żadnych przeszkód aby oboje z rodziców uczestniczyli w zebraniach szkolnych dziecka, czy nawet angażowali się działalność rodzicielską w szkole. Gdy któreś z nich nie może pójść na zebranie, to powinno o tym poinformować drugiego rodzica
8. Osobiście jestem przeciwny wiązaniem się z nowym partnerem, który będzie stawiać problemy w kontakcie z dzieckiem (patrz Cindirella czyli Kopciuszek). Taki egocentryzm również nie wróży dobrze przyszłości nowego związku.
Gdy występuje problem z porozumieniem się rodziców sąd może nakazać tu mediacje lub terapię z udziałem kompetentnych specjalistów. W przypadku oporu rodzica przed wspólnym działaniem dla dobra dziecka może zostać wprowadzany system ograniczania władzy rodzicielskiej i innych środków dyscyplinujących, o czym dyskutowaliśmy już pod topikiem „Obiektywne dobro dziecka”
Ponadto, jak już także wspominaliśmy ,m. in. po wyżej wspomnianym topiciem istotne jest także wprowadzenie problematyki rodzicielskiej do szkół. Bardzo przydatnym tu może być cały zakres czynności szkoleniowo – profilaktycznych, prowadzonych dla przyszłych rodziców (szkolenia, materiały informacyjne etc.)
P. S. Adam poruszył bardzo ciekawy temat różnic pomiędzy kobietami, a mężczyznami. Jest on na tyle istotny, że proponuję poruszyć go w osobnym wątku.