Temat: następstwa braku planu wychowawczego a ograniczenie...

Jestem w trakcie rozwodu. Zaraz po wniesieniu pozwu podpisaliśmy plan wychowawczy. Nie był on realizowany z winy mojej żony. Wobec tego wniosłem o ustanowienie zabezpieczenia tymczasowego, a jednocześnie moja żona złożyła wniosek o uchylenie tego planu. Miało to na celu ograniczenie moich kontaktów z synem - chodziło o odebranie możliwości spotykania się w jeden dzień w środku tygodnia oraz zmniejszenie przysługujących mi wakacji z 3 do 2 tygodni. Sąd wydał zarządzenie na czas procesu, które zwiększyło moje kontakty z dzieckiem, z dwóch weekendów w miesiącu, do co drugiego weekendu, i utrzymał możliwość spotkania się z dzieckiem w jeden dzień w środku tygodnia, oraz pozostawił mi 3 tygodnie wakacji. Czyli jest sukces ale...... jest to zarządzenie tymczasowe na okres procesu, a pod jego koniec znowu będzie problem z uzgodnieniem planu wychowawczego. JAKIE SĄ RZECZYWISTE SKUTKI BRAKU TEGO PLANU? Nie ma między nami sporu odnośnie miejsca zamieszkania dziecka, szkoły, czy jakichkolwiek innych kwestii poza częstotliwością spotkań. Czy gdy w takiej sytuacji nie dojdzie do podpisania planu wychowawczego - bo ja się nie zgodzę na zmniejszenie kontaktów z dzieckiem - to konsekwencją jest ograniczenie mi władzy rodzicielskiej? Macie w tym względzie jakieś doświadczenia?
Marek M.

Marek M. "Mieć w górze niebo,
w sobie spokój, pod
sobą krzesło a ś...

Temat: następstwa braku planu wychowawczego a ograniczenie...

brak podpisanego planu świadczy tylko o braku zgody obu rodziców co do jego zapisów - kwestie co do których tej zgody nie ma zwyczajnie rozstrzygnie sąd w postanowieniu.
podejście tego konkretnego sądu przy decyzji o zabezpieczeniu sugeruje, że może się przychylić do częstotliwości spotkań z dzieckiem, o które zabiegasz. Oczywiście ma na to wpływ wiele czynników, jednak jeśli nie zostanie wykazane, że spotkania z Tobą mogą dziecku szkodzić, a tym bardziej jeśli uzyskane zabezpieczenie będzie realizowane to osobiście uważam, że brak podpisanego planu wychowawczego nie będzie miał najmniejszego na to wpływu.

Moja córka spędza po tygodniu u mnie i u swojej mamy a moja propozycja planu wychowawczego pozostała tylko projektem dołączonym do akt.
Aleksandra Kutyma

Aleksandra Kutyma adwokat
specjalizujący się w
prawie rodzinnym -
rozwody, ...

Temat: następstwa braku planu wychowawczego a ograniczenie...

art. 58 par. 1a kro
Sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka. Sąd może pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom na ich zgodny wniosek, jeżeli przedstawili porozumienie wychowawcze, i jest zasadne oczekiwanie, że będą współdziałać w sprawach dziecka

jeżeli nie ma porozumienia wychowawczego sąd jednej ze stron ograniczy władzę rodzicielską

Następna dyskusja:

JAK WYGLADA ROZPRAWA/PRZESL...




Wyślij zaproszenie do