Sebastian Mołek

Sebastian Mołek asystent Posła do
Parlamentu
Europejskiego

Temat: Karta Praw Podstawowych a Europejska Konwencja Praw...

Jako osoby która interesuje się problematyką europejską , swego czasu natrafiłem na następujący problem:

Miałem w ręku oficjalne wydawnictwo Wspólnot Europejskich zawierające tekst Konstytucji dla Europy.

W jednym z artykułów konstytucji jest mowa o tym iż: Unia Europejska przystępuje do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Wynika z tego również to iż akceptuje jurysdykcję ETPCZ w zakresie związania konwencją.

ELelementarną częścią Konstytucji dla Europy była również KArta Praw Podstawowych która prawa człowieka i wolności obywatelskie określa nieco inaczej niż te W EKPCZ ( jedne zawęża inne rozszerza).

Jak według was należałoby rozstrzygać wobec kolicji tych praw?? Na tle tych dwóch aktów prawnych mogą zachodzić różne probelmy. Jedno z praw moze zostac inaczej zinterpretowane przez Trybunał Strasbourski a inaczej przez Trybunał Luksemburski. Jak wówóczas ma się zachować państwo którte jest członkiem UE i Rady Europy. Zarówno EKPCZ jak i KOnstytucja Europejska( gdyby weszłą w życie) miałyby pierwszeństwo przed prawem krajowym , innym problemem jest to jak się zachować gdyby zapadły dwa orzeczenia ustalające inny zakres wykładni danego z praw.

Czt ktoś takiemu laikowi jak ja czuje się na siłach aby wyjaśnić powyższą kwestię??

konto usunięte

Temat: Karta Praw Podstawowych a Europejska Konwencja Praw...

To bardzo interesująca kwestia, która powinna zostać poruszona ze względu na różne możliwe implikacje.

Nie obawiałbym się dużych rozbieżności interpretacyjnych pomiędzy ETSem i ETPCz. Już argumentuję dlaczego.

Pierwszym aspektem jest fakt, iż Karta Praw Podstawowych zasadniczo reprezentuje europejski dorobek prawny w tym zakresie - zbiera w jeden dokument fundamentalne prawa zawarte w prawie pierwotnym, wspólnych tradycjach konstytucyjnych państw członkowskich, orzecznictwie ETS, Europejskiej Konwencji Praw Człowieka + orzecznictwie ETPCz a także Europejskiej Karcie Socjalnej oraz regulacjach Wspólnotowych w tym zakresie.

Oznacza to, że nie ma tam praktycznie żadnego nowego prawa. Nawet takie egzotycznie brzmiące twory jak "prawo do dobrej administracji" mają swoje uzasadnienie w poglądach wyrażonych na tle rekomendacji Rady Europy i wspólnych tradycji konstytucyjnych państw członkowskich oraz niektórych orzeczeń ETPCz i ETS.

W związku z tym, jeżeli miałoby dochodzić do nadmiernych konfliktów między regulacjami wspólnotowymi i konwencyjnymi to dawno byłoby do nich dochodziło. Rzeczywiście było parę orzeczeń, w których ETS i ETPCz się rozminęły.

np.na tle art. 8 Konwencji - ETS uznał, że prawo do poszanowania życia prywatnego nie obejmuje siedziby przedsiębiorstwa, ETPCz uznał odwrotnie,

Zdarzało się jednak tak, ze względu na to, że ETS jako pierwszy zajmował się taką sprawą. Nigdy nie zdażyło się by ETS inaczej zinterpretował konkretne prawo niż wcześniej orzekający ETPCz, wyroki i utarta judykatura ETPCz zawsze były starannie badane i powoływane w orzecznictwie ETSu.

W praktyce jest to więc problem rzadki, co nie znaczy, że nie występuje.

Rozwiązaniem mogłoby być przyjęcie pewnej hierarchiczności - postulowałbym tutaj wyższość ETPCz nad ETS i to z kilku powodów.
Raz, że ETS ma inny zakres jurysdykcyjny i związany jest przepisami wspólnotowymi, ETPCz, związany jest tylko Konwencją, aktem o charakterze szerszym i bardziej elastycznym. Poza tym, można wyobrazić sobie sytuację, że przez wykonywanie aktów wspólnotowych dochodzi do złamania praw człowieka, sprawa dochodzi do ETS, ETS orzeka niekorzystnie, następnie ten sam skarżący idzie ze sprawą do ETPCz i na podstawie Konwencji wygrywa. Wydaje się, że taka droga jest spójna i logiczna, bo ETS ma nieco inny charakter niż ETPCz nie tylko ze względu na zakres jurysdykcyjny, ale także na specyficzny charakter wspólnot jako całości - emanacji władzy państwowej w formie organizacji ponadnarodowej.

Wejście w życie Karty Praw Podstawowych oraz Konstytucji może tylko polepszyć tą sytuację, gdyż zawiera czytelne odesłanie w preambule do ETPCz i w jej duchu winna być interpretowana. W takim przypadku ETPCz orzekałby w sprawach przeciwko wspólnotom i wspólnoty byłyby związane jego orzeczeniem. Tak to widzę.
Sebastian Mołek

Sebastian Mołek asystent Posła do
Parlamentu
Europejskiego

Temat: Karta Praw Podstawowych a Europejska Konwencja Praw...

hmm, koncepcja którą przedstawiłeś wydaje się spójna i logiczna , co powoduje iż zastosowana przez CIebie technika argumentacji przekonała mnie do podzielenia Twojego stanowiska i pełnej jego akcewptacji:)

serdeczne dzięki

konto usunięte

Temat: Karta Praw Podstawowych a Europejska Konwencja Praw...

Jeszcze ciekawszy wydaje się problem kolizji trochę innego typu. A mianowicie kolizji pewnych zasad wspólnotowych o charakterze ekonomicznym - tj. np. zasady swobodnego przepływu towarów a w szczególności zakazu stosowania ograniczeń ilościowych podczas importu a także jakichkolwiek środków, które miałyby podobny efekt a np. prawem do zgromadzeń - w sytuacji np. blokowania autostrad przez rolników celem zatrzymania właśnie np. zboża przywożonego z jednego państwa do drugiego. Tutaj też zdarzały się odmienne orzeczenia ETS i ETPCz i w tym zakresie też prawo wspólnotowe winno być zharmonizowane z EKPCz.

konto usunięte

Temat: Karta Praw Podstawowych a Europejska Konwencja Praw...

to moze ja takze dolacze do tematu z pytaniem o kwestie omawiana
w artykule/przekladzie http://wolnemedia.net/?p=13482
Jesli ktos moze zdementowac lub potwierdzic przedstawiony problem to prosze o odpowiedź.

konto usunięte

Temat: Karta Praw Podstawowych a Europejska Konwencja Praw...

Niezbyt możliwe to przywrócenie. Musieliby wszyscy wypowiedzieć protokoły dodatkowe do EKPCz.

konto usunięte

Temat: Karta Praw Podstawowych a Europejska Konwencja Praw...

Błażej S.:
Niezbyt możliwe to przywrócenie. Musieliby wszyscy wypowiedzieć protokoły dodatkowe do EKPCz.
wystarczy sprawdzic zgodnosc tych przepisów chyba. Czy mogly takie powstac?Romuald Konieczny edytował(a) ten post dnia 06.04.09 o godzinie 20:40



Wyślij zaproszenie do