konto usunięte

Temat: PRAKTYK NLP - 7 CZY 18 DNI?

Zaproponowałam wczoraj zaproszenie do Polski Bolstada, bo bardzo jestem zainteresowana szkoleniem trenerskim u niego - nie ja jedna zresztą:)Dowiedziałam się, ze trzeba przedtem przejść Praktyka i Mastera wg standardów IANLP/Praktyk 18-dniowy/. Wcześniej Bolstad robił juz jedną edycję trenerskiego w Polsce-uczestnicy byli kwalifikowani na podstawie testu wiedzy. Test mam i spokojnie "z marszu" byłam w stanie odpowiedzieć prawidłowo na wszystkie pytania/po szkoleniach "krótkiej ścieżki"/. Pogrzebałam wczoraj w sprawie różnego podejścia do uczenia NLP i wyniki poniżej. A co Ty o tym myslisz?

Pierwsza koncepcja:
International Association for Neuro-Linguistic Programming oraz International Association of NLP-Institutes określają jako minimalną długość kursu Praktyka NLP 130 godzin rzeczywistego szkolenia. Wg obu organizacji kurs ten powinien obejmować co najmniej 18 dni. European Association for Neuro-Linguistic Psychotherapy (EA NLPt) wymaga 250 godzin szkolenia, najlepiej realizowanych w kilkudniowych modułach, w ciągu co najmniej kilku miesięcy.
Uzasadnienie: Pełna (choć nadal podstawowa) integracja tak obszernej wiedzy, jaką obejmuje kurs Praktyka oraz trenowanych w jego ramach umiejętności wymaga nie tylko odpowiedniej ilości godzin szkoleniowych, ale także niezbędnej długości czasu. Ważne jest, aby uczestnicy mieli możliwość testować poznawane modele i metody w rzeczywistych sytuacjach (pracy, życia osobistego) pomiędzy kolejnymi fazami szkolenia. Dzięki temu asymilacja materiału przebiega stopniowo i staje się on trwałą, integralną częścią wiedzy i umiejętności uczestnika. Wszelkie twierdzenia, jakoby „im krótsze szkolenie – tym lepsze efekty”, mają charakter nadmiernie ogólnikowy i są chwytem reklamowym 1, który przeczy podstawowym zasadom psychologii uczenia się.
Ośrodki i trenerzy, którzy realizują tzw. „skrócone” wersje szkoleń certyfikacyjnych nie mogą być członkami żadnej z wymienionych trzech organizacji, a wydawane przez nich certyfikaty nie są honorowane przez te stowarzyszenia.
więcej:
http://www.econlp.com/content/view/189/74/

A teraz inna koncepcja:
Przed każdym rozpoczynającym się nowym "praktykiem" niektórzy uczestnicy zadają pytania w rodzaju "Dlaczego gdzieś indziej "praktyk" trwa aż 120-150 godzin, a w Instytucie Neurolingwistyki tylko 70?"

Prawda jest bardzo prosta: bo wykorzystujemy najnowsze metody i strategie treningowe, żeby uczestnicy jak najmniej czasu spędzali w sali treningowej, a jak najwięcej korzystając z NLP w życiu. Jednak taka oczywista i prosta odpowiedź ma sens tylko dla kogoś kto już był na treningu NLP i wie jakich możliwości można oczekiwać od tej dyscypliny.

Jakość treningu zależy od doświadczenia, wiedzy i umiejętności trenera, któy prowadzi trening. W NLP, im lepszy trener tym szybciej potrafi nauczyć ludzi tego, co jest w programie praktyka.

Fakt: we wczesnych latach 80 tych, Praktyk NLP trwał przeciętnie 120 godzin i takie były wytyczne IANLP (wtedy 20 lat temu!), ale od tego czasu w NLP zdarzyło się całe mnóstwo różnych rzeczy, metody się rozwinęły i na treningach osiąga się rezultaty, o których nie śniło się nikomu w latach 80 tych.

Fakt: ciągle zdarzają się ośrodki, w których ten 120 godzinny (lub dłuższy) model jest "ćwiczony" do dziś. Co ciekawsze spotykam NLPerów którzy jednym tchem potrafią powiedzieć: "NLP umożliwia błyskawiczną zmianę i uczenie się" oraz "Nie można się szybko nauczyć NLP, bo to wymaga czasu" i nie widzą w tym sprzeczności.

więcej:http://www.nlp.pl/artykuly,1,11,0,NLP_w_7_dni!.htmlJoanna Konczanin edytował(a) ten post dnia 01.10.09 o godzinie 12:37

konto usunięte

Temat: PRAKTYK NLP - 7 CZY 18 DNI?

Ja juz sie ustosunkowalem w cytowanym przez Ciebie tekscie :-)

W sumie jestem za kazdym razem zaskoczony gdy wraca ta sprawa, zwykle w tle jest IANLP. Nie bez znaczenia jest chyba tez to,ze EcoNLP 'grawituje' w strone 'akademickosci' (zabiega o uznanie przez srodowiska akademickie). Sa zreszta rozne srodowiska akademickie i sam przez pare lat wspolpracowalem z UJ robiac intensywne praktyki w scislej wspolpracy z wydzialem Psychologii Stosowanej UJ. Moze kluczem jest tu slowo"stosowanej" :-)

Nadal uwazam, ze dlugosc szkolenia nie jest wyznacznikiem jakosci i skutecznosci. Mozna powtorzyc porownanie do nauki obcego języka - sa kursy dwutygodniowe, po ktorych ludzie mowia w tym jezyku i sa kursy 3 letnie po ktorych WIEDZA duzo o jezyku obcym, maja odpowiedni certyfikat, ktorego wymagaja w HR, ale nadal nie daja sobie rady z rozmowa.

Sa osrodki NLP, w ktorych ogromna energia idzie na zdobywanie 'akredytacji' i udowadnianie ze dluzej jest lepiej (nawet w seksie to nie zawsze sie potwierdza, bo mialem klienta, ktorego problemy w zwiazku braly sie stad, ze on potrzebowal dlugo a parterka krotko :-)

Są osrodki, w ktorych ta sama enegria jest zuzywana na szukanie sposobow i strategii jak w ciagu krotkiego czasu nauczyc wiecej. Ja wole eksperymentowac z metodami przyspieszania niz zyskiwanie 'akredytacji' organizacji, ktore lansuja model szkolenia, ktorego rezultaty najczesciej nie robia wrazenia.

"Zaproponowałam wczoraj zaproszenie do Polski Bolstada, bo bardzo jestem zainteresowana szkoleniem trenerskim u niego - nie ja jedna zresztą:)Dowiedziałam się, ze trzeba przedtem przejść Praktyka i Mastera wg standardów IANLP/Praktyk 18-dniowy/"

W takim razie wybierz jakas bardziej znana 'marke', gdzie potrafia zrobic trening trenerski dla ludzi takich jak TY :-) czyli po krotszych treningach (z tego co wiem to 'pakiet' jaki sobie zafundowalas na przestrzeni lat w roznych osrodkach i u roznych trenerow nieco przewyzsza jakoscia18 dniowego praktyka w paru osrodkach w Polsce i na Swiecie)

Zawsze znajdzie sie ktos, kto bedzie probowal stworzyc studia magisterskie z NLP wedlug schematu polskiej uczelni wyzszej. Pewnie "Trenerem NLP" bedzie sie zostawać po ukonczeniu 50 tki z nominacji Rektora i Prezydenta ;-)Andrzej B. edytował(a) ten post dnia 01.10.09 o godzinie 12:32
Artur Król

Artur Król Profil nieaktywny,
proszę o kontakt
mailowy. Psycholog,
t...

Temat: PRAKTYK NLP - 7 CZY 18 DNI?

Joanna Konczanin:
Fakt: ciągle zdarzają się ośrodki, w których ten 120 godzinny (lub dłuższy) model jest "ćwiczony" do dziś. Co ciekawsze spotykam NLPerów którzy jednym tchem potrafią powiedzieć: "NLP umożliwia błyskawiczną zmianę i uczenie się" oraz "Nie można się szybko nauczyć NLP, bo to wymaga czasu" i nie widzą w tym sprzeczności.

A czy faktycznie jest w tym sprzeczność?

Co powiesz na taki układ:

Tak, NLP używane przez fachowca który włożył wiele wysiłku w jego opanowanie umożliwia błyskawiczną zmianę i uczenie się jego klientom (i jemu samemu, choć w mniejszym stopniu - zasada dźwigni się kłania).

Nie, krótkie szkolenie NLP nawet u najlepszego trenera nie da realnych kompetencji do sprawnego korzystania z tych narzędzi.

EDIT: Co więcej - kwestia braku realnych kompetencji po krótkich trenerach pojawia się wszędzie na świecie, nie tylko we wspomnianych organizacjach. Nawet a SNLP pojawia się coraz więcej głosów mówiących wprost, że 7 dni to zdecydowanie za mało (m.in. master-trenerzy Eric Robbie, Gabe Guerrero), natomiast ze względu na szacunek dla Bandlera (oraz względy czysto finansowe - 7-dniówki lepiej się sprzedają), przynajmniej na razie na deklaracjach się kończy.

A tak czy tak - nlpowców potrafiących realnie i skutecznie korzystać z tych narzędzi, choć w pewnym stopniu, jest bardzo niewielu. I to, z mojego doświadczenia i z doświadczenia wielu trenerów z którymi rozmawiałem - jest to w dużej mierze niezależne od tego u kogo się szkolili. Po prostu to umiejętności, które trzeba realnie, "w polu" praktykować.Artur Król edytował(a) ten post dnia 01.10.09 o godzinie 13:08

konto usunięte

Temat: PRAKTYK NLP - 7 CZY 18 DNI?

Andrzej B.:
Ja juz sie ustosunkowalem w cytowanym przez Ciebie tekscie :-)
Wiem:)Natomiast jestem ciekawa różnych opinii. Jednocześnie niepokoi mnie podejście "jedynej słusznej koncepcji"/juz to poruszlismy w innym wątku/. Może to moja naiwność, ale w mojej głowie podejśćie nlp-owskie to"taka jest moja mapa i rozumiem, ze Twoja może byc inna" Zaskoczył mnie wczoraj dosyć napastliwy ton na stronie econlp.
W takim razie wybierz jakas bardziej znana 'marke', gdzie potrafia zrobic trening trenerski dla ludzi takich jak TY :-) czyli po krotszych treningach
No właśnie, kłopot chyba polega na tym, ze zwolennicy "oldschoolowej" ścieżki uważaja, ze Ci po "turboNLP" są niedouczeni.

>
Zawsze znajdzie sie ktos, kto bedzie probowal stworzyc studia magisterskie z NLP wedlug schematu polskiej uczelni wyzszej.
A może to wynika właśnie z kiepskiej opinii n/t NLP i ma słuzyc dodaniu mu "ważności". Bo myślę sobie, ze jeżeli ktoś naprawdę jest czymś zainteresowany, to będzie dalej sam intensywnie się rozwijał nie dlatego,że się wymaga od niego określonej liczby godzin,ale że sam chce.

Pewnie "Trenerem NLP" bedzie sie zostawać po ukonczeniu 50 tki z nominacji Rektora i Prezydenta ;-)
I wtedy będzie się można poczuć "ważnym i poważnym profesjonalistą":)

Andrzej B. edytował(a)
ten post dnia 01.10.09 o godzinie 12:32

konto usunięte

Temat: PRAKTYK NLP - 7 CZY 18 DNI?

Artur Król:
Arturze, cytaty w moim poście były z artylułu Andrzeja :)

>> Tak, NLP używane przez fachowca który włożył wiele wysiłku w > Nie, krótkie szkolenie NLP nawet u najlepszego trenera nie da
realnych kompetencji do sprawnego korzystania z tych narzędzi.

EDIT: Co więcej - kwestia braku realnych kompetencji po krótkich trenerach pojawia się wszędzie na świecie, nie tylko we wspomnianych organizacjach.

A czy długie szkolenie gwarantuje realne kompetencje do sprawnego korzystania z tych narzędzi? Na szkoleniu dla kobiet u mojego kolegi były uczestniczki po 18-dniowym praktyku. Nie potrafiły zakładać kotwic-nstomiast dużo umiały o nich powiedzieć.. To autentyczna historia

A tak czy tak - nlpowców potrafiących realnie i skutecznie korzystać z tych narzędzi, choć w pewnym stopniu, jest bardzo niewielu. I to, z mojego doświadczenia i z doświadczenia wielu trenerów z którymi rozmawiałem - jest to w dużej mierze niezależne od tego u kogo się szkolili. Po prostu to umiejętności, które trzeba realnie, "w polu"
Też tak myślę. I jeszcze jedna rzecz. Kiedyś rozmawiałam z koleżanką- trenerką o środowisku nlp-owców i spostrzeganym przeze mnie często braku kompetencji. Danusia powiedziała;"Asiu, ilu w klasie było piątkowych? Większość uczniów była trójkowa". Nie piszę tego z jakichś zapędów rywalizacyjnych. Niepokoi mnie to, ze słabi trenerzy NLP robia kiepski PR tej dziedzinie/która i tak ma trudności wizerunkowe :)/
praktykować.Joanna Konczanin edytował(a) ten post dnia 01.10.09 o godzinie 13:27
Artur Król

Artur Król Profil nieaktywny,
proszę o kontakt
mailowy. Psycholog,
t...

Temat: PRAKTYK NLP - 7 CZY 18 DNI?

Joanna Konczanin:
A może to wynika właśnie z kiepskiej opinii n/t NLP i ma słuzyc dodaniu mu "ważności".

Oj, to jest generalnie popularna obsesja w środowisku rozwoju osobistego. W podobny sposób NLPowcy (wliczając w to zresztą mnie samego, swojego czasu) próbowali posługiwać się Derrenem Brownem jako dowodem na skuteczność NLP (nie biorąc pod uwagę prostszych wyjaśnień). W podobny sposób pojawiają się co i rusz próby naukowego uzasadnienia.

Ale też np. w podobny sposób Sekreciarze i What the Bleepowcy odwołują się - w mocno wypaczony sposób - do fizyki kwantowej.

Co tak naprawdę mówi o jednym - gdy ludzie nie mają dostatecznie dużo realnych efektów, szukają dowodów na podtrzymanie swojej wiary, choćby na siłę.

Z jakiegoś powodu nikt nie próbuje uzasadniać Derrenem Brownem, ani nawet fizyką kwantową, wiązania sznurowadeł czy robienia kanapek. Ciekawe czemu? ;)

konto usunięte

Temat: PRAKTYK NLP - 7 CZY 18 DNI?

Artur Król:
W podobny sposób NLPowcy (wliczając w to zresztą mnie samego, swojego czasu) próbowali posługiwać się Derrenem Brownem jako dowodem na skuteczność NLP
Z Derrenem to bym była uważna :) Charakteryzuje uczestników szkoleń NLP jako "spoconych facetów w swetrach i dobre wróżki";)Ja się jakoś nie odnajduję w zadnej z tych kategorii :)



Co tak naprawdę mówi o jednym - gdy ludzie nie mają dostatecznie dużo realnych efektów, szukają dowodów na podtrzymanie swojej wiary, choćby na siłę.

Szukają tego, co oficjalnie ma markę "wiarygodności", jak np. nauka, podejście akademickie. Pamiętam ze studiów różne koncepcje psychologiczne poparte badaniami. Tylko ze te koncepcje potrafiły się nawzajem wykluczać /np. determinacja genetyczna i dominujący wpływ środodwiska/
>Joanna Konczanin edytował(a) ten post dnia 01.10.09 o godzinie 13:49
Artur Król

Artur Król Profil nieaktywny,
proszę o kontakt
mailowy. Psycholog,
t...

Temat: PRAKTYK NLP - 7 CZY 18 DNI?

Joanna Konczanin:
Z Derrenem to bym była uważna :) Charakteryzuje uczestników szkoleń NLP jako "spoconych facetów w swetrach i dobre wróżki";)Ja się jakoś nie odnajduję w zadnej z tych kategorii

Może i tak określa, ale ilu NLPowców interpretuje triki derrena z perspektywy NLP?

Nie dostrzegając, że może on robić po prostu zwykłą magię sceniczną, np. podwójną rzeczywistość ;)
Co tak naprawdę mówi o jednym - gdy ludzie nie mają dostatecznie dużo realnych efektów, szukają dowodów na podtrzymanie swojej wiary, choćby na siłę.

Szukają tego, co oficjalnie ma markę "wiarygodności", jak np. nauka, podejście akademickie.

Powiedziałbym, że szukają generalnie potwierdzenia, nie tylko miarki wiarygodności. Z tego powodu np. pojawia się prozelityzm wielu początkujących NLPowców, z tego też powodu często pojawia się dualizm i odcięcie od (sic) "owieczek z matrixa". (Podobnie wygląda to często u ezoteryków, zresztą). Stąd Derren.

Dlatego sądzę, że gdyby ktoś zebrał faktyczne badania z psychologii, hipnozy, itp. potwierdzające NLP i wydał jako książkę, to byłby to wielki hit wśród NLPowców. Bo w końcu mieliby "dowód" ;)

konto usunięte

Temat: PRAKTYK NLP - 7 CZY 18 DNI?

Artur Król:
Z tego powodu np. pojawia się prozelityzm wielu początkujących NLPowców,
To przypadłość większości neofitów :)
Dlatego sądzę, że gdyby ktoś zebrał faktyczne badania z psychologii, hipnozy, itp. potwierdzające NLP i wydał jako książkę, to byłby to wielki hit wśród NLPowców. Bo w końcu mieliby "dowód" ;)
Taka pozycja mogłaby tez być argumentem wobec twórców "czarnego PR" NLP.Joanna Konczanin edytował(a) ten post dnia 01.10.09 o godzinie 14:58
Piotrek Podgórski

Piotrek Podgórski Trener, Mistrz i
Praktyk NLP, Trener
Transforming
Communi...

Temat: PRAKTYK NLP - 7 CZY 18 DNI?

Dyskusja może być długa i namiętna, 5,6,7, 10, 12, 18 dni a może więcej? Czy dyskusja jest wokół kwitów czy tego co w praktyce uczy się student i czego uczy trener. Turbo wersja w Instytucie obejmuje większość elementów i daje dobre instrukcje obsługi narzędzi jakie daje NLP. Czy daje ich implementację, czyli co jak i gdzie można wykorzystać? W niektórych przypadkach jak najbardziej pełna implementacja i tu chyba wszyscy studenci są świetnie przygotowani. Dla mnie przydałoby się trochę new code NLP. Przydatne i zupełnie inne podejście.

Są też elementy, gdzie tej implementacji mnie zabrakło i w różnych miejscach ich szukając znalazłem. Być może zabrakło jakichś elementów - po turbo ładunku jaki otrzymuje się w ciągu tych 7 dni można samemu uzupełnić pominięcia. No chyba, że ktoś oczekuje, że magiczną różdżką został dotknięty przez Andrzeja i teraz wszystko jest jak w Matrixie.

Chyba nie. Bo wszystko trzeba poprzeć pracą i praktyką. Można to tylko zrobić dla fanu, frajdy i przyjemności tak jak praktyk NLP może to robić.

Zresztą jak się przyjrzeć bliżej to cały warsztat praktyka uzupełniony jest dodatkowym warsztatem hipnozy. A to już razem dni 12 (7+5 było i chyba jest). Może przydałoby się więcej superwizji lub ćwiczeń zupełnie praktycznych z osobami spoza szkolenia pod okiem wprawionego trenera aby te narzędzia NLP wypróbować na poligonie. I wyszłoby jak by nie liczyć 18 dni.

Co do turbo mastera - to zapewne brakuje tam praktycznych zajęć z coachingu pod superwizją. Aby ten master miał konkretną wprawę w użyciu NLP wobec innych. Bo przecież swobodnie powinien coachować po masterze. Ale to też do nadrobienia na innych warsztatach. Może warto na masterze zrobić więcej pewnych elementów lub dłużej je poćwiczyć. Bo może są zbyt powierzchownie i potrzeba więcej praktyki.

Tu widziałem u Grzesiaka zaawansowanego mastera. Może coś w tym jest?

Co do trenerskiego. Bolstad w sumie robi 18 dni. U Andrzeja jest/było 15 dni. Mnie zabrakło dynamiki grup i marketingu trenera. Ale to też do nadrobienia na innych kursach.

Bolstad mówił parę razy, że w różnych miejscach na świecie spotyka się z sytuacją, że praktycy i masterzy po 7 dniowych kursach przychodzą do niego na 18 dniowe kursy i potem sami namawiają innych na 18 dni. Szczególnie Azjaci.

Czy w 7 dni można się nauczyć tego, co kiedyś uczono się w 18 dni? Jasne, że tak. Po 20 godzina jazdy kursant na prawo jazdy zdaje egzamin i też umie jeździć. Absolutnie i na pewno. Tylko czy poradzi sobie we wszystkich sytuacjach, w których ma sobie poradzić. Zza fajery jak jeżdżę i po mieście i po kraju wiem, że nie. Owszem są wyjątki. Ale tylko wyjątki.

Co do polskiego rynku, gdzieś czytałem o długości praktyka. Zdaje się Adam Dębowski się wypowiedział. On pracuje wg standardu AB NLP (James i spółka), Bandlera i teraz też chce jeszcze jechać do Bolstada.
Jego praktyk to też turbo 7 dni. Ale do tego dochodzi chyba 5 dni Time Line Teraphy, Potem jeszcze ekstra hipnoza. W sumie chyba 15 dni. A Master też turbo i potem Coaching NLP. Też sporo dni.

W sumie same 7 + 7 dni daje turbo wiedzę. Szybko weszło szybko wyszło. A jak z tej wiedzy skorzysta student/adept? A to już od niego zależy czy chce umieć jeździć czy chce być również dobrym kierowcą.

Zresztą jak ktoś szuka magii w NLP to i dwa dni mu wystarczą żeby się zaczarować i innych czarować.

Asia, co do Bolstada, to pewnie w 2010 lub 2011 przyjedzie poprowadzić pierwszą część trenerskiego ( tzw instruktor Transforming Communication™ ) - pokrywa się w 90% z trenerem z Instytutu a potem za jakieś pół roku - góra rok pojawi się z Trenerskim NLP. Gdzie uzupełniane są konkretne wiadomości. A co do praktyki na trenerskim u Bolstada to mogę powiedzieć, że w instytucie było znacznie więcej praktycznych ćwiczeń z każdym elementem. Dużo więcej razy stanąłem przed grupą niż u Bolstada.

konto usunięte

Temat: PRAKTYK NLP - 7 CZY 18 DNI?

Piotrek Podgórski:
Piotrek, czekałam na Twoja wypowiedź :)


Co do turbo mastera - to zapewne brakuje tam praktycznych zajęć z coachingu pod superwizją. Aby ten master miał konkretną wprawę w użyciu NLP wobec innych. Bo przecież swobodnie powinien coachować po masterze. Ale to też do nadrobienia na innych warsztatach. Może warto na masterze zrobić więcej pewnych elementów lub dłużej je poćwiczyć. Bo może są zbyt powierzchownie i potrzeba więcej praktyki.
I właśnie dlatego kiedyś wykończyłam psychicznie Andrzeja i siebie-ale w końcu dbyły sie w Instytucie jedna po drugiej 2 edycje coachingu w ujęciu nlp-owskim/każda 3x2 dni/. Natomiast okazało się, ze uczestnicy nie byli gotowi do tego, co zaproponowałam - czyli pracy coachingowej pomiędzy sesjami i superwizji na spotkaniach. Musiałam zająć się swoimi sprawami i zrezygnowałam z zajmowania sie tym tematem w Instytucie- może szkoda. Bo nadal uważam, ze to była sensowna propozycja uzupełniająca ofertę Instytutu i umiejętności jego adeptów. A moja propozycja wynikała właśnie z poczucia niedosytu.

Co do trenerskiego. Bolstad w sumie robi 18 dni. U Andrzeja jest/było 15 dni. Mnie zabrakło dynamiki grup i marketingu trenera. Ale to też do nadrobienia na innych kursach.
Mnie zabrakło wiele więcej rzeczy. Natomiast rozumiem, że trener NLP to nie to samo co trener wogóle. I nie mam jasności, czy na dłuższych treningach trenerskich NLP uczy się wszystkich umiejętności, które wg mnie powinien posiadać skuteczny trener.

Co do polskiego rynku, gdzieś czytałem o długości praktyka. Zdaje się Adam Dębowski się wypowiedział. On pracuje wg standardu AB NLP (James i spółka), Bandlera i teraz też chce jeszcze jechać do Bolstada.
Jego praktyk to też turbo 7 dni. Ale do tego dochodzi chyba 5 dni Time Line Teraphy, Potem jeszcze ekstra hipnoza.
W sumie chyba 15
dni. A Master też turbo i potem Coaching NLP. Też sporo dni.
NLP Coach i master coach to dodatkowa oferta. I w niego wchodzi praktyk+master NLP, praktyk i master TLT, praktyk i master hipno oraz praktyk i master coach. Wiem, bo jestem w tym programie :)
A jak z tej wiedzy skorzysta student/adept? A to już od
niego zależy czy chce umieć jeździć czy chce być również dobrym kierowcą.
18-dniowe szkolenie też nie gwarantuje wysokiego poziomu umiejetności. Znam ludzi, których wiedza i umiejętności po 5-letnich studiach i wielu egzaminach są wątpliwe.
>>
Asia, co do Bolstada, to pewnie w 2010 lub 2011 przyjedzie poprowadzić pierwszą część trenerskiego ( tzw instruktor Transforming Communication™ ) - pokrywa się w 90% z trenerem z Instytutu a potem za jakieś pół roku - góra rok pojawi się z Trenerskim NLP. Gdzie uzupełniane są konkretne wiadomości.
Wiem, negocjowałam z Tomkiem uczestnictwo bez powtarzania praktyka i mastera. A co do Transforming Com. to mam silne przekonanie, ze to wszystko dobrze znam, może w pewnych szczegółach są różnice w koncepcji Richarda. Każdy psycholog prowdzący treningi intrepersonalne, grupy wsparcia i psychoterapeutyczne ma taki sposób komunikowania sie wbity do głowy przez wiele szkoleń i superwizji. Mnie chodziło o poćwiczenie u Bolstada warsztatu trenera NLP- bo bardzo podobają mi się jego umiejętności. Natomiast nie zależy mi na papierach, bo generalnie mam do nich tzw.stosunek seksualny :DJoanna Konczanin edytował(a) ten post dnia 02.10.09 o godzinie 00:06
Piotrek Podgórski

Piotrek Podgórski Trener, Mistrz i
Praktyk NLP, Trener
Transforming
Communi...

Temat: PRAKTYK NLP - 7 CZY 18 DNI?

Joanna Konczanin:
Piotrek Podgórski:
Piotrek, czekałam na Twoja wypowiedź :)



Co do trenerskiego. Bolstad w sumie robi 18 dni. U Andrzeja jest/było 15 dni. Mnie zabrakło dynamiki grup i marketingu trenera. Ale to też do nadrobienia na innych kursach.
Mnie zabrakło wiele więcej rzeczy. Natomiast rozumiem, że trener NLP to nie to samo co trener wogóle. I nie mam jasności, czy na dłuższych treningach trenerskich NLP uczy się wszystkich umiejętności, które wg mnie powinien posiadać skuteczny trener.

Długo można dyskutować czym się różni trener NLP od innych trenerów. Pewnie pamiętasz tę prostą i znakomitą definicję podaną przez Johna Grindera, którą Andrzej powtarza na początku trenerskiego. A cała reszta to NLP i inaczej działające technologie nauczania lub świadome korzystanie z tego co inni trenerzy nie NLP uważają za magię (np. spotkałem się z kotwiczeniem i taką opinią, nested loops itp. itd.)
A jak z tej wiedzy skorzysta student/adept? A to już od
niego zależy czy chce umieć jeździć czy chce być również dobrym kierowcą.
18-dniowe szkolenie też nie gwarantuje wysokiego poziomu umiejetności. Znam ludzi, których wiedza i umiejętności po 5-letnich studiach i wielu egzaminach są wątpliwe.
>>

Żadna długość nie gwarantuje Ci absolutnego sukcesu, chociaż wiem, że jak codziennie będziesz ćwiczyć i ćwiczyć to coś, to to coś będziesz umieć. Wystarczy odpowiednio długo to robić, czyli to kwestia czasu i metody. Czy czegoś jeszcze?

Jednak jak się nauczyć innych rzeczy skutecznie? Pewnie zależy to od osobnika i czy naprawdę chce być mądry? Jednak analogia turbo praktyka i turbo mastera z nauką jazdy samochodem jest bliska. Potem praktyka, praktyka i praktyka.

W wersji 18 dniowej podzielonej na 3 sesje pewnego rodzaju praktyka jest wymusza. Albo ktoś jest w takim szkoleniu albo nie i na następnej sesji to wyjdzie. I w czasie też trochę to trwa więc jak ktoś na praktyka trafia bo chce i wie to dla niego to zadziała i pomoże. W wersji turbo po 7 dniach wychodzi i zostaje właściwie sam sobie bo znowu musi płacić.

W mojej grupie kilka osób uważało to co było na praktyku za magię i potem jak się nie udało było wielkie rozczarowanie. Nawet w paru wersja obróciło się na plucie na nlp i na ludzi nlp. Może przy turbo wersjach jednak warto pomyśleć o jakimś wsparciu po warsztatowym.

I w wersji 18dni jest czas i miejsce aby sprawdzić organoleptycznie czy ktoś rzeczywiście przeszedł proces praktyka nlp, czy rozumie co tam się dzieje, czy rozumie co się stało, co faktycznie się nauczył. Chyba tylko Szuba robi w turbo wersji test na koniec praktyka (chyba 5-o lub 6-o dniowej). Z tego co wiem to więcej picu niż testu bo jak ktoś mi mówił mieli godzinę lub coś takiego na rozwiązanie testu - w pracy zespołowej. Czy o to chodzi?
Asia, co do Bolstada, to pewnie w 2010 lub 2011 przyjedzie poprowadzić pierwszą część trenerskiego ( tzw instruktor Transforming Communication™ ) - pokrywa się w 90% z trenerem z Instytutu a potem za jakieś pół roku - góra rok pojawi się z Trenerskim NLP. Gdzie uzupełniane są konkretne wiadomości.
Wiem, negocjowałam z Tomkiem uczestnictwo bez powtarzania praktyka i mastera.

Lepiej z samym Bolstadem jak dojdzie do takiego eventu. Negocjacje z Tomkiem są czasem tak jak z Francuzami.
Richard chce wiedzieć, że wiesz i rozumiesz całość co się nazywa Master NLP. No i trochę formalności IANLP wymagają tego więc taki test czy egzamin jest potrzebny. I wierz mi, że wygląda łatwo i przyjemnie. I tak jest. Jednak Richardowi chodzi o to by ten, kto wchodzi na poziom trener NLP wiedział i rozumiał to czego uczył się wcześniej.
A co do Transforming Com. to mam silne przekonanie, ze to wszystko dobrze znam, może w pewnych szczegółach są różnice w koncepcji Richarda.

TC jest kompilacją wiedzy NLP, teorii komunikacji, różnych badań i wiedzy psychologicznej i innej. TC jest też jednym z elementów mastera u Richarda. Świetnie porządkuje zdobytą wiedzę i jest świetną implementacją umiejętności NLP z poziomu praktyka i mastera. Ponadto cały warsztat jest tak zrobiony (zresztą na bazie fraktalnej teorii treningu) że nawet Ci co muszą być na warsztacie też się nauczą. Również trener, który nie jest najlepszy, wystarczy aby zrobił dokładnie jak Richard Bolstad uczy zrobi ten warsztat bardzo dobrze.
Każdy psycholog

uważałbym z tą generalizacją, bo znacznie łatwiej z tym warsztatem radzą sobie niepsycholodzy, którzy szukają tego co jest na warsztacie TC w swojej wiedzy i zaczyna im coś zgrzytać (może zbyt odkrywcze, może zbyt nowatorskie, może zbyt inne a może jeszcze co).
prowadzący treningi intrepersonalne, grupy wsparcia i psychoterapeutyczne ma taki sposób komunikowania sie wbity do głowy przez wiele szkoleń i superwizji.

To skąd tak często popełniane Road Blocks Thomasa Gordona, o których uczy warsztat TC? Skąd czasem ostre ataki na pytających się miast eleganckie przeramowanie (a to jest trudny termin, który sprawia sporo kłopotów niektórym psychologom) i utylizacja „trudnych” pytań i zachowań.
Mnie chodziło o poćwiczenie u Bolstada warsztatu trenera NLP- bo bardzo podobają mi się jego umiejętności.
To może warto uczestniczyć w jego warsztatach i potem zrobić sobie DTI w bardo głębokim transie. Działa jak nie wiem co. Potwierdzam z autopsji.
Natomiast nie zależy mi na papierach, bo generalnie mam do nich tzw.stosunek seksualny :DJoanna Konczanin edytował(a) ten post dnia 02.10.09 o godzinie 00:06


:-)))

konto usunięte

Temat: PRAKTYK NLP - 7 CZY 18 DNI?

..Joanna Konczanin edytował(a) ten post dnia 02.10.09 o godzinie 17:41

konto usunięte

Temat: PRAKTYK NLP - 7 CZY 18 DNI?

Joanna Konczanin:
Piotrek Podgórski:
>
Długo można dyskutować czym się różni trener NLP od innych trenerów. Pewnie pamiętasz tę prostą i znakomitą definicję podaną przez Johna Grindera, którą Andrzej powtarza na początku trenerskiego. A cała reszta to NLP i inaczej działające technologie nauczania lub świadome korzystanie z tego co inni trenerzy nie NLP uważają za magię (np. spotkałem się z kotwiczeniem i taką opinią, nested loops itp. itd.)
Miałam na myśli to, ze trener NLP sprzedaje zazwyczaj gotowy produkt szkoleniowy. Trener biznesu musi mieć m.in. umiejętność badania potrzeb szkoleniowych, ewaluacji efektów, raportowania. Wiele szkoleń nie jest nauką narzędzi, a pomocą w rozwiązywaniu jakichś aktualnych spraw w organizacji. Poza tym tematyka szkoleń NLP ma węższy zakres w porównaniu z tym, co np. robią trenerzy biznesu. Natomiast już na innym wątku podkreślałam, że na trenerskim NLP nauczyłam się rewelacyjnych narzędzi, o których wcześniej nie miałam pojęcia.

W wersji turbo po 7 dniach wychodzi i zostaje
właściwie sam sobie bo znowu musi płacić.
Albo wielokrotnie sobie wchodzi na te same szkolenia-jak akademicy w IN.

W mojej grupie kilka osób uważało to co było na praktyku za magię i potem jak się nie udało było wielkie rozczarowanie. Nawet w paru wersja obróciło się na plucie na nlp i na ludzi nlp. Może przy turbo wersjach jednak warto pomyśleć o jakimś wsparciu po warsztatowym.
To bardzo ważny feedback dla trenerów.
I w wersji 18dni jest czas i miejsce aby sprawdzić organoleptycznie czy ktoś rzeczywiście przeszedł proces praktyka nlp, czy rozumie co tam się dzieje, czy rozumie co się stało, co faktycznie się nauczył. >
Ja w moim Paraktyku zaplanowałam sesję follow-up po miesiącu dla wszystkich uczestników.

Lepiej z samym Bolstadem jak dojdzie do takiego eventu. Negocjacje z Tomkiem są czasem tak jak z Francuzami.
Richard chce wiedzieć, że wiesz i rozumiesz całość co się nazywa Master NLP. No i trochę formalności IANLP wymagają tego więc taki test czy egzamin jest potrzebny. I wierz mi, że wygląda łatwo i przyjemnie. I tak jest. Jednak Richardowi chodzi o to by ten, kto wchodzi na poziom trener NLP wiedział i rozumiał to czego uczył się wcześniej.
Ja całkowicie zgadzam sie na test-przecież nawt go od Ciebie wyciagnęłam:) Tomek nie mówił o teście, a o posiadaniu certyfikatu praktyka i mastera od trenera IANLP. Ja właśnie proponowałam mu wersję z testem.
A co do Transforming Com. to mam silne przekonanie, ze to wszystko dobrze znam, może w pewnych szczegółach są różnice w koncepcji Richarda.
>>
Każdy psycholog

uważałbym z tą generalizacją, bo znacznie łatwiej z tym warsztatem radzą sobie niepsycholodzy, którzy szukają tego co jest na warsztacie TC w swojej wiedzy i zaczyna im coś zgrzytać (może zbyt odkrywcze, może zbyt nowatorskie, może zbyt inne a może jeszcze co).
Ja napisałam, ze każdy psycholog prowadzący pewien rodzaj treningów /również każdy trener-pedagog i trener-socjolog/:)
prowadzący treningi intrepersonalne, grupy wsparcia i psychoterapeutyczne ma taki sposób komunikowania sie wbity do głowy przez wiele szkoleń i superwizji.

To skąd tak często popełniane Road Blocks Thomasa Gordona, o których uczy warsztat TC? Skąd czasem ostre ataki na pytających się miast eleganckie przeramowanie (a to jest trudny termin, który sprawia sporo kłopotów niektórym psychologom) i utylizacja „trudnych” pytań i zachowań.
Piotrku, nadal twierdzę, ze każdy trener pracujący na procesie był podobnych rzeczy uczony/może różnice w szczegółach i nazawach narzędzi/. Praca na procesie wymaga własnie takiej komunikacji, inaczej sie nie da:)
Mnie chodziło o poćwiczenie u Bolstada warsztatu trenera NLP- bo bardzo podobają mi się jego umiejętności.
To może warto uczestniczyć w jego warsztatach i potem zrobić sobie DTI w bardo głębokim transie. Działa jak nie wiem co. Potwierdzam z autopsji.
To też jest jakaś ścieżka :)
Natomiast nie zależy mi na papierach, bo generalnie mam do nich tzw.stosunek seksualny :D


:-)))
To w sumie nie jest zabawne, bo mam duży talent do pakowania "ważnych" dokumentow w dziwne miejsca. I właśnie zaczęłam się zastanawiać, gdzie są moje certyfikaty trenerskie :)Joanna Konczanin edytował(a) ten post dnia 02.10.09 o godzinie 17:36

konto usunięte

Temat: PRAKTYK NLP - 7 CZY 18 DNI?

Piotrku, jescze jedno. Ja absolutnie nie neguję wartości TC. Rozmawiałam z Tomkiem Kowalikiem o TC, jej źródłach. Gordona przerabialismy na początku lat 90-tych, kiedy jego książki pojawiły się w Polsce. Napewno Bolstad wrzucił do tego różne fajne rzeczy, natomiast poznanie TC nie nie motywuje mnie do robienia od podstaw 18-dniowego Praktyka.A taki oprócz wymogów IANLP był teraz argument Tomka. Podkreślał, ze bez znajomości zasad takiej komunikacji nie da się wejśc na trenerski do Bolstada. Natomiast chętnie zapoznam się z TC na turboszkoleniu :)

konto usunięte

Temat: PRAKTYK NLP - 7 CZY 18 DNI?

Piotrku, jescze jedno. Ja absolutnie nie neguję wartości TC. Rozmawiałam z Tomkiem Kowalikiem o TC, jej źródłach. Gordona przerabialismy na początku lat 90-tych, kiedy jego książki pojawiły się w Polsce. Napewno Bolstad wrzucił do tego różne fajne rzeczy, natomiast poznanie TC nie nie motywuje mnie do robienia od podstaw 18-dniowego Praktyka.A taki oprócz wymogów IANLP był teraz argument Tomka. Podkreślał, ze bez znajomości zasad takiej komunikacji nie da się wejśc na trenerski do Bolstada. Natomiast chętnie zapoznam się z TC na turboszkoleniu :)
Piotrek Podgórski

Piotrek Podgórski Trener, Mistrz i
Praktyk NLP, Trener
Transforming
Communi...

Temat: PRAKTYK NLP - 7 CZY 18 DNI?

Joanna Konczanin:
Piotrku, jescze jedno. Ja absolutnie nie neguję wartości TC. Rozmawiałam z Tomkiem Kowalikiem o TC, jej źródłach. Gordona przerabialismy na początku lat 90-tych, kiedy jego książki pojawiły się w Polsce. Napewno Bolstad wrzucił do tego różne fajne rzeczy, natomiast poznanie TC nie nie motywuje mnie do robienia od podstaw 18-dniowego Praktyka.A taki oprócz wymogów IANLP był teraz argument Tomka. Podkreślał, ze bez znajomości zasad takiej komunikacji nie da się wejśc na trenerski do Bolstada. Natomiast chętnie zapoznam się z TC na turboszkoleniu :)
TC jest w wersji 3 lub 4 dni ewentulanie 9 spotkań po 3 godziny. Tak określa to Bolstad aby wystawić certyfikat. Bez tego szkolenia w tej wersji potwierdzonego certyfikatem na trenerski do Bolstada raczej się nie wejdzie. To jest jego realny wymóg.

Resztę rozwmawiaj z Bosltadem. Na TC mimo wymogu znajomości NLP w zakresie praktyka byli niepraktycy i dało radę.

Zresztą była cała grupa po turb wersjach i niewiele się różniła od tych pełnych wersji.

Teraz na trenerskim NLP Richrad wręczył cztery certyfikaty trrener NLP wg IANLP.
Dostali je: Ula Sadomska, Włodek Włodarski, Tomek Kowalik i jego szwagier Jacek Czapski. no coments.

Więc zupełnie mnie nie dziwi binarne podejście Kowalika. A nim nie miał certyfikatu walczył jak lew żeby mogły uczestniczyć osoby spoza kręgu przyjaciół królika i turbo nie turbo nie miało znaczenia. Więc lepiej rozmawiaj z Bolstadem. Zawsze możesz pojechać do Berlina czy do skandynawi gdzie też prowadzi zajęcia. Na Kowaliku świat się nie kończy.
Piotrek Podgórski

Piotrek Podgórski Trener, Mistrz i
Praktyk NLP, Trener
Transforming
Communi...

Temat: PRAKTYK NLP - 7 CZY 18 DNI?

Joanna Konczanin:
Miałam na myśli to, ze trener NLP sprzedaje zazwyczaj gotowy produkt szkoleniowy. Trener biznesu musi mieć m.in. umiejętność badania potrzeb szkoleniowych, ewaluacji efektów, raportowania. Wiele szkoleń nie jest nauką narzędzi, a pomocą w rozwiązywaniu jakichś aktualnych spraw w organizacji. Poza tym tematyka szkoleń NLP ma węższy zakres w porównaniu z tym, co np. robią trenerzy biznesu. Natomiast już na innym wątku podkreślałam, że na trenerskim NLP nauczyłam się :)Joanna Konczanin edytował(a) ten post dnia 02.10.09 o godzinie 17:36

Szczerze napiszę nie rozumiem. Ja myślałem, że trener NLP stosuje inne technologie do tych samych rzeczy. Technologie, które dają mu większą skuteczność i kreatywność, swobodę i wiele innych.
A z tego co napisałaś to trener NLP to niszowa istota, która robi tylko odtwórstwo czegoś małego bez zastanawiania się czy ma to znaczenie itp itd.

Jednak pozostanę przy swoim zdaniu. Bo te cała reszta analiza, przygotowanie, rozwiązywanie problemów i co tam jeszcze napisałaś jest zdaje sie wspólne dla trenera NLP o trenera Biznesu.

No chyba że trener NLP jak robi trening biznesowy już nie jest trenerem NLP?

konto usunięte

Temat: PRAKTYK NLP - 7 CZY 18 DNI?

Czyli jak zwykle- punkt widzenia zależy od pumktu siedzenia. Juz teraz rozumiem, dlaczego wcześniej mozna było być po turbo i teście, a teraz "se neda". Tylko jedno mnie zastanawia. Tomek tłumaczył zmiany tym, ze teraz są w Polsce trenerzy certyfikowani przez IANLP, a w zeszłym roku ich nie było. Chyba trenerzy Peczko też mają certyfikaty IANLP? A na TC pójdę do Ciebie:)

konto usunięte

Temat: PRAKTYK NLP - 7 CZY 18 DNI?

Piotrek Podgórski:
A z tego co napisałaś to trener NLP to niszowa istota, która robi tylko odtwórstwo czegoś małego bez zastanawiania się czy ma to znaczenie itp itd.
E tam, niczego takiego nie napisałam :)) Nie chodzi o to, ze jeden jest lepszy a drugi gorszy. Piotrek, zerknij do programu szkół trenerskich i sprawdź, na czym polegają różnice. Nie twierdzę, ze trener NLP nie może umieć tego, co inni trenerzy-jeżeli jeszcze gdzie indziej podszkoli warsztat. I w druga stronę- trenerom po innych szkołach brakuje narzedzi, które daje NLP.Pozwalam sobie na takie refleksje, bo mam porównaie obu ścieżek. Zreszta ro nie tylko moja opinai, a różnych osób, które szkoliły sie w obu zakresach. Rozpoczęliśmy dyskusję od tego, czego nam brakowało w programie trenerskim IN. A trener NLP z założenia uczy NLP, a nie innych rzeczy. I do uczenia NLP/tak jak Andrzej napisał w innym wątku-jako instruktor, a nie guru/jest mniej więcej przygotowany. Bo potem uczy się przez prowdzenie szkoleń. Tak jak i trener po innej szkole

>Joanna Konczanin edytował(a) ten post dnia 03.10.09 o godzinie 21:19

Następna dyskusja:

Czy stosujecie NLP w zyciu ...




Wyślij zaproszenie do