Monika Blauth IT Team Manager
Temat: Niedaleko Różyca będzie Muzeum Pragi
Niedaleko Różyca będzie Muzeum PragiMultimedialna ekspozycja w zabytkowych, XIX-wiecznych kamienicach przy Targowej 50/52. To tam powstanie Muzeum Warszawskiej Pragi.
Kamienica pierwsza z lewej (patrząc z ulicy) powstała przed 1820 r. i jest najstarszą zachowanym domem Pragi. Następne pochodzą z lat 70. i 80. XIX w. Lecz prawdziwą sensacją są wnętrza ukrytej za kamienicami skromnej oficyny. W 1996 r. varsavianiści Janusz Sujecki i Jarosław Zieliński odkryli tu fragmenty malowideł ściennych zdobiących przed wojną żydowski dom modlitwy. Przedstawiają znaki zodiaku, Żydów modlących się przy Ścianie Płaczu i grób Racheli w Betlejem. To unikatowe polichromie w skali Mazowsza.
- W oficynie pokażemy wielokulturowość dawnej Pragi - zapowiada Janusz Sujecki pracujący przy organizowaniu muzeum. - Chcemy skupić się na promocji Pragi, ochronie i prezentacji jej dziedzictwa, poprawie wizerunku, rozwoju turystyki. Będziemy wychodzić do lokalnej społeczności, nawiążemy kontakty z praską młodzieżą - obiecuje.
To będzie pierwsze muzeum na praskim brzegu Wisły. Dla porównania, lewobrzeżna Warszawa ma ich aż 58.
Kamienice przy Targowej należą do miasta. Nie są jeszcze przygotowane na przyjęcie muzeum: nie wyprowadzili się z nich ostatni lokatorzy i najemcy sklepów na parterze. - Dostali propozycję lokali zastępczych. Dopiero gdy się przeniosą, będziemy mogli wykonać ekspertyzy stanu tych budynków. Stropy pewnie są do wymiany - przypuszcza Joanna Bojarska, dyrektor Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. Utworzone rok temu uchwałą Rady Warszawy Muzeum Warszawskiej Pragi jest jego oddziałem. - Na pewno rozbierzemy bezwartościowy barak w podwórku. W jego miejscu powstanie obiekt z restauracją serwującą praskie dania, salą edukacyjną i centrum informacyjnym.
W pierwszym kwartale przyszłego roku zostanie ogłoszony konkurs na projekt adaptacji domów i urządzenia wnętrz. Muzeum ma kosztować około 30 mln zł. Będzie gotowe w 2010 r. Ale już w listopadzie zacznie działać w tymczasowej siedzibie - przy Targowej 45. Zainauguruje wtedy zbiórkę praskich pamiątek.
- Mogą być nimi zdjęcia, dokumenty, a nawet meble - wyjaśnia Janusz Sujecki.
Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna
http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34862,4614246.html