Monika Blauth

Monika Blauth IT Team Manager

Temat: Niedaleko Różyca będzie Muzeum Pragi

Niedaleko Różyca będzie Muzeum Pragi

Multimedialna ekspozycja w zabytkowych, XIX-wiecznych kamienicach przy Targowej 50/52. To tam powstanie Muzeum Warszawskiej Pragi.

Kamienica pierwsza z lewej (patrząc z ulicy) powstała przed 1820 r. i jest najstarszą zachowanym domem Pragi. Następne pochodzą z lat 70. i 80. XIX w. Lecz prawdziwą sensacją są wnętrza ukrytej za kamienicami skromnej oficyny. W 1996 r. varsavianiści Janusz Sujecki i Jarosław Zieliński odkryli tu fragmenty malowideł ściennych zdobiących przed wojną żydowski dom modlitwy. Przedstawiają znaki zodiaku, Żydów modlących się przy Ścianie Płaczu i grób Racheli w Betlejem. To unikatowe polichromie w skali Mazowsza.

- W oficynie pokażemy wielokulturowość dawnej Pragi - zapowiada Janusz Sujecki pracujący przy organizowaniu muzeum. - Chcemy skupić się na promocji Pragi, ochronie i prezentacji jej dziedzictwa, poprawie wizerunku, rozwoju turystyki. Będziemy wychodzić do lokalnej społeczności, nawiążemy kontakty z praską młodzieżą - obiecuje.

To będzie pierwsze muzeum na praskim brzegu Wisły. Dla porównania, lewobrzeżna Warszawa ma ich aż 58.

Kamienice przy Targowej należą do miasta. Nie są jeszcze przygotowane na przyjęcie muzeum: nie wyprowadzili się z nich ostatni lokatorzy i najemcy sklepów na parterze. - Dostali propozycję lokali zastępczych. Dopiero gdy się przeniosą, będziemy mogli wykonać ekspertyzy stanu tych budynków. Stropy pewnie są do wymiany - przypuszcza Joanna Bojarska, dyrektor Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. Utworzone rok temu uchwałą Rady Warszawy Muzeum Warszawskiej Pragi jest jego oddziałem. - Na pewno rozbierzemy bezwartościowy barak w podwórku. W jego miejscu powstanie obiekt z restauracją serwującą praskie dania, salą edukacyjną i centrum informacyjnym.

W pierwszym kwartale przyszłego roku zostanie ogłoszony konkurs na projekt adaptacji domów i urządzenia wnętrz. Muzeum ma kosztować około 30 mln zł. Będzie gotowe w 2010 r. Ale już w listopadzie zacznie działać w tymczasowej siedzibie - przy Targowej 45. Zainauguruje wtedy zbiórkę praskich pamiątek.

- Mogą być nimi zdjęcia, dokumenty, a nawet meble - wyjaśnia Janusz Sujecki.

Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna
http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34862,4614246.html
Monika Blauth

Monika Blauth IT Team Manager

Temat: Niedaleko Różyca będzie Muzeum Pragi

ZBIORKA PAMIATEK W CZWARTKI OD 22.11.2007

Powstające Muzeum Warszawskiej Pragi rozpoczyna zbiórkę pamiątek, które zasilą przyszłą ekspozycję. Dokumenty, zdjęcia i przedmioty można przynosić już w ten czwartek na Targową 45.

Począwszy od 22.11.2007 pracownicy muzeum będą tu czekać na pamiątki w każdy czwartek w godz. 15-18. Na razie zbiórka odbywa się na pierwszym piętrze, w pomieszczeniach użyczonych przez Instytut Mieszkalnictwa. Niebawem jednak przeniesie się na parter, gdzie szykowana jest tymczasowa siedziba muzeum. W 2010 r. powinna być gotowa jego stała siedziba po przeciwnej stronie ulicy.

Pamiątki mogą być różne: zdjęcia, dokumenty, rozmaite sprzęty, przedmioty codziennego użytku, a nawet meble. Warunek: muszą być związane z prawobrzeżną Warszawą. Będą przyjmowane w darze lub kupowane. Jeśli ktoś nie chce się rozstać z dokumentem lub przedmiotem, może go tylko wypożyczyć do sfotografowania lub skopiowania.

- Ktoś chce nam oddać stare meble, ktoś inny wyposażenie warsztaciku szewskiego, a właściciel likwidowanej apteki na Targowej zaproponował przekazanie całego umeblowania - mówi Wiesława Wideryńska z Muzeum Warszawskiej Pragi w organizacji.

To pierwsza instytucja muzealna stolicy na prawym brzegu Wisły (dla porównania - lewobrzeżna Warszawa ma ich aż 58). Będzie oddziałem Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. Na siedzibę wybrano trzy sąsiadujące z bazarem Różyckiego XIX-wieczne kamienice przy Targowej 50/52 oraz stojącą w podwórku oficynę z odkrytymi fragmentami malowideł przedwojennego żydowskiego domu modlitwy. Poza adaptacją kamienic i oficyny na potrzeby ekspozycji w planach jest postawienie w podwórzu jeszcze jednego budynku, który pomieści restaurację serwującą lokalne dania, salę edukacyjną i centrum informacyjne.

Przetarg na projekt muzeum ogłoszony zostanie w pierwszym kwartale przyszłego roku, po wyprowadzeniu się z kamienic ostatnich lokatorów. Wartą 30 mln zł inwestycję sfinansuje miasto. Tymczasem w zabytkowym pałacyku Konopackich przy Strzeleckiej, w którym wcześniej chciano urządzić Muzeum Warszawskiej Pragi, obecnie planowane jest umieszczenie Muzeum Wnętrz Mieszczańskich.

Rozpoczynającą się w czwartek zbiórkę wspierają władze Pragi-Północ. Pod hasłem "Podaruj muzeum eksponat na mikołajki" zapraszają właścicieli pamiątek 6 grudnia do swojego urzędu przy ul. ks. Kłopotowskiego 15, gdzie w godz. 14-18 dyżurować będą muzealnicy.

Więcej informacji o zbiórce można uzyskać pod numerami telefonów: 022 741 31 97 lub 695 645 501. E-mail: muzeumpragi@op.pl.

Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna
http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34862,4691408.html
Katarzyna B.

Katarzyna B. Specjalista ds.
Obsługi Klienta

Temat: Niedaleko Różyca będzie Muzeum Pragi

fantastycznie :)
Kuba V.

Kuba V. jaki$kole$

Temat: Niedaleko Różyca będzie Muzeum Pragi

No chyba bardzo fajnie ze Praga sie budzi strasznie mi brakuje ... chociaz po praskich brukach najlepiej sie smiga boczkami, starym autkem w deszczową noc - jak nikt nie widzi. Mam też nadzieje ze praga uchroni sie przed szklanoaluminiowymi inwestycjami i ostanie sie Pragą

Następna dyskusja:

29.11 debata o architekturz...




Wyślij zaproszenie do