Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: Sojusz z Rosją i Chinami jedyną szansą dla Polski i Europy

Witam!

Jak wcześniej wspominałem,
http://goldenline.pl/forum/polityka/429002

Polscy politycy nie potrafią patrzeć z szerszej perspektywy na miejsce Polski i Europy w Nowym Porządku świata. Niemcy i Francja już po cichu przygotowują się do swojej nowej roli partnera dla Azjatyckiej potęgi, a Polska jak zwykle zostanie rozjechana w ten czy inny sposób, na własne życzenie, przy cichej aprobacie tzw. sojuszników.

Jedyną szansą na w miarę pokojowe przejście do nowego układu sił jest otwarcie się na Wschód, na Rosję i Chiny.

Polska jest małym krajem, nie liczącym się pod względem strategicznym ( pomimo buńczucznych zapewnień prezydenta i pomimo tarcz i śmiechu wartych porozumień z upadającą Ameryką :)w światowym układzie sił.

Rosja, choć boi się Chin( i za kilka lat będzie musiała stawić Chinom opór ) na chwilę obecną, w celu osiągnięcia określonych celów doraźnych, jednak wchodzi z Chinami w silny sojusz, tworząc najsilniejszy punkt w globalnym układzie sił.

Sytuacja przypomina schemat współpracy Rosji z Niemcami z 1939 roku. Oczywiście zupełnie inna jest sytuacja, ale schemat podobny.

Ameryka sprzedała się Chinom dosłownie i w przenośni i tak naprawdę myśli już tylko o tym jak przetrwać.

A Polscy politycy ponownie chcą poświęcić naród w imię wyimaginowanych fantastycznych idei rodem z XIX wieku.

......................................................

Moskwa zrywa współpracę i ostrzega:

piątek 15 sierpnia 2008

Rosja zrywa współpracę z Polską

Moskwa odgrywa się za wsparcie Polski dla Gruzji i porozumienie z USA w sprawie tarczy antyrakietowej. Wiceprzewodniczący parlamentarnej Komisji Bezpieczeństwa Giennadij Gudkow ostrzega, że w razie konfliktu Polska może stać się celem. Przedstawiciel MSZ Rosji, cytowany przez agencję Interfax nie ma wątpliwości: tarcza wycelowana jest w Rosję. Biały Dom zaprzecza: "To logicznie niemożliwe".
czytaj dalej...
REKLAMA

Tak mocnego poparcia jak od Polski, w konflikcie z Rosją Gruzja nie dostała od nikogo. Prezydent Lech Kaczyński bardzo szybko zmontował koalicję państw bałtyckich, Ukrainy i naszego kraju. Przywódcy tych państw pojechali do Tbilisi, by zamanifestować swoją solidarność z krajem atakowanym przez rosyjską armię. Tam Lech Kaczyński jasno mówił, że Rosja nie ma żadnego prawa do dawania komukolwiek nauczki.

Druga sprawa to parafowanie w czwartek wieczorem wstępnej umowy o rozmieszczeniu w Polsce elementów tarczy antyrakietowej. Dokument podpisali w Ministerstwie Spraw Zagranicznych przedstawiciele polskiego i amerykańskiego rządu. Aby weszła w życie, musi być jeszcze spełniona długa procedura. Najpierw musi ją potwierdzić rząd, a potem prezydent.

I wsparcie dla Gruzji, i tarcza antyrakietowa wywołały wściekłość moskiewskich władz. Długo na efekty nie trzeba było czekać. Wrześniowa wizyta Siergieja Ławrowa - rosyjskiego ministra spraw zagranicznych - która miała być kolejnym krokiem w polepszaniu wzajemnych kontaktów, została odwołana - dowiedział się dziennik.pl ze źródeł zbliżonych do rządu.

Ławrow nie przyjedzie do Warszawy, bo Rosja zdecydowała o zerwaniu współpracy z jakimikolwiek polskimi instytucjami. Zamiera również praca w dwustronnych grupach roboczych obu rządów. Dotyczy to także gremium zajmującego się sprawą Katynia - ustaliło Radio ZET.

"Polsce od tego dobrze nie będzie"

"Zmuszeni będziemy postąpić tak, aby w żadnych okolicznościach rakiety te nie wyrządziły nam szkody. Polsce od tego w ostatecznym rachunku może nie być bardzo dobrze" - zagroził rosyjski deputowany Andriej Klimow.

Deputowany przyznał, że z wojskowego punktu widzenia rakiety te "wielkiej pogody nie czynią", jednak "jako czynnik dodatkowego ryzyka politycznego i wojskowego ewidentnie zagrożą pokojowi i bezpieczeństwu w Europie".

"Widzimy, że Europa się dzieli. Kilka krajów, głównie małych, zależnych od USA, idzie w nurcie polityki Waszyngtonu. Do grona tego zaliczam też Polskę" - stwierdził wiceprzewodniczący parlamentarnej Komisji Bezpieczeństwa Giennadij Gudkow. I ostrzegł, że "przy niemądrym planowaniu stosunków międzynarodowych takie obiekty (jak tarcza rakietowa - przyp. dziennik.pl)przekształcają kraj w cel w wypadku poważnego konfliktu".

"Jeśli Polakom jest to potrzebne, to niech tak będzie. Jest to ich własna decyzja" - zaznaczył deputowany.

Moskwa: "Te rakiety wycelowane są w Rosję"

MSZ Rosji oceniło w piątek, że planowane rozmieszczenie elementów tarczy antyrakietowej USA w Polsce skierowane jest przeciwko Rosji.

Pośpiech, z jakim zawarto wstępne porozumienie między Stanami Zjednoczonymi a Polską o ulokowaniu elementów tarczy na polskim terytorium świadczy o tym, że amerykański system skierowany jest nie przeciwko Iranowi, lecz Rosji - oświadczył anonimowy przedstawiciel MSZ Rosji, którego za agencją Interfax zacytowały rozgłośnie Wiesti FM i Echo Moskwy.

Waszyngton: "To logiczne niemożliwe"

Rzeczniczka Białego Domu Dana Perino, odrzuciła tezę, że porozumienie to może zaostrzyć stosunki amerykańsko-rosyjskie. "Projekt tarczy antyrakietowej prezydenta Busha w żadnym razie nie jest skierowany przeciwko Rosji. Byłoby to nawet logicznie niemożliwe, skoro Rosja mogłaby ją zniszczyć" - powiedziała.

Bush i inni wysocy rangą przedstawiciele jego administracji apelowali do Rosji o przyłączenie się do Stanów Zjednoczonych w kwestii radaru, "nie sądzę więc, by ten argument miał sens, jeśli Rosjanie go użyją" - zaznaczyła Perino.

Rzeczniczka nie była pewna, czy amerykańska oferta współpracy w tej sferze nadal jest aktualna po konflikcie w Gruzji, ale wysoki rangą przedstawiciel władz amerykańskich powiedział, zastrzegając swą anonimowość, że tak.

"Celem tarczy antyrakietowej jest obrona naszych europejskich sojuszników przed zagrożeniami ze strony łobuzów, takich jak rakieta Iranu" - oświadczyła.

http://dziennik.pl/polityka/article223316/Rosja_Po...

http://www.goldenline.pl/forum/polityka/461986

Temat: Sojusz z Rosją i Chinami jedyną szansą dla Polski i Europy

Marcin Nowak:
Ameryka sprzedała się Chinom dosłownie i w przenośni i tak naprawdę myśli już tylko o tym jak przetrwać.

Zdecydowanie Pan przesadza. (1) USA wprowadza federalny sales tax w wysokosci np. 23% likwidujac income i payroll tax. (2) Yuan schodzi do swojej rynkowej wartosci.

(1)+(2) -- 'cud Chin' okazuje sie tym samym co 'cud Japonii' kilka dekad temu.

Nie wspomne juz o tym co gdyby EU wprowadzila podobne rozwiazania. China padaja 'overnight'.
Tomasz Zaborowski

Tomasz Zaborowski badania i analizy
rynku

Temat: Sojusz z Rosją i Chinami jedyną szansą dla Polski i Europy

Ciekawie Pan pisze, włączając słówka angielskie. Ale ok.
Ten wątek jak i co robi Pan Marcin ma na celu promowanie Chin.
To jego sprawa. Ma prawo.
Tylko proszę nie robić tego bezkrytycznie. Chiny są tak samo uzależnione od Zachodu jak Zachód od Chin. Zachód popełnił jeden błąd. Nie dywersyfikował swoich mocy przerobowych w Azji, uzależniając się w bardzo dużej mierze od Chin. To się teraz zmienia. Powoli bo powoli, ale wiele firm ma wytyczne dla swoich skautów. Szukajcie również innych miejsc inwestycji.
Proszę rzucić okiem na spadający eksport Chin.

Co do Rosji i Chin, to się zgodzę z panem Marcinem. Rosja wie o zagrożeniu, Chiny wiedzą, że Rosji zagrażać mogą.....oba kraje udają zauroczonych sobą.

Grzegorz Szymański

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora
Tomasz Zaborowski

Tomasz Zaborowski badania i analizy
rynku

Temat: Sojusz z Rosją i Chinami jedyną szansą dla Polski i Europy

można w Polsce, na Ukrainie, Rumuni, Bułgarii, Ameryce Południowej, Tajlandii, Wietnamie, Indiach hmm....jeszcze można by wymieniać...ale po co?
Głupcy, czyli firmy trochę to późno zrozumieli, oby nie za późno.

Swoją drogą koszt pracy w chinach nie jest już taki niziutki (nie mówię o wartości dolara).

konto usunięte

Temat: Sojusz z Rosją i Chinami jedyną szansą dla Polski i Europy

W pełni kryzysu największy chiński bank otwiera filię w Nowym Jorku

Największy chiński bank otwiera filię w Nowym Jorku

Bank Przemysłowy i Handlowy (ICBC) Chin, największego kraju Azji, w chwili gdy trwa międzynarodowy kryzys finansowy, otwiera w Nowym Jorku swoją filię - poinformował dziś dziennik "Shanghai Daily".

Prezes ICBC Jiang Jianging jest przekonany, że dzięki wysiłkom rządów całego świata, podejmowanym w celu przeciwstawienia się globalnemu kryzysowi finansowemu, gospodarka USA zdoła odzyskać równowagę.

Jiang podkreślił, że otwarcie pierwszej filii jego banku w Nowym Jorku jest dowodem zaufania do długofalowych możliwości amerykańskiej gospodarki wbrew obecnemu kryzysowi, którego skutków nie zdołała również uniknąć gospodarka chińska.

ICBC miał 107 milionów euro ulokowanych w bonach związanych z inwestycjami amerykańskiego Lehman Brothers

W ubiegłym miesiącu ICBC ogłosił, że miał 107 milionów euro (151,8 miliona dolarów) ulokowanych w bonach związanych z inwestycjami amerykańskiego Lehman Brothers, który ogłosił bankructwo.

Mimo iż stanowiło to zaledwie 1 proc. całości jego aktywów, pozycja ICBC na giełdzie szanghajskiej uległa osłabieniu, podobnie jak innych banków, wobec czego państwowe towarzystwo inwestycyjne Huijin, które zależy od banku centralnego Chin, musiało interweniować skupując akcje, aby zahamować dalszy spadek.

ICBC zaoferuje w Nowym Jorku swe usługi indywidualnym klientom, korporacjom międzynarodowym i instytucjom finansowym obu krajów.

Pod koniec czerwca tego roku ICBC obecny był już w 15 krajach i regionach - napisał "Shaghai Daily".

http://biznes.gazetaprawna.plSławomir Moleski edytował(a) ten post dnia 19.10.08 o godzinie 10:00

konto usunięte

Temat: Sojusz z Rosją i Chinami jedyną szansą dla Polski i Europy

Uważam, że nie ma czegoś takiego, jak "sojusz z Rosją", a napewno nie w takim sensie, jak większość z nas rozumie słowo "sojusz", bowiem z Rosją być w sojuszu, to być albo zależnym od niej (co tyczy się państw słabszych ekonomicznie i politycznie), albo kurtuazyjnie ściskać ręce jednocześnie "kombinując", jak zmniejszyć jej strefy wpływów (jak np. USA, czy nawet wspomniane Chiny). Myślę, że z ChRL jest podobnie, choć Pekin "przyjaźni" się z tymi, z którymi robi dobre interesy.
Tak właściwie to nie wiem, czemu ma służyć postawione na początku pytanie - jesteśmy w jakimś krytycznym momencie dziejowym, że musimy dokonywać określonego wyboru i po co go dokonywać - by przetrwać?
Nie neguję konieczności odtworzenia - tak bym to nazwał - zdrowych stosunków gospodarczych z Rosją, Chinami i innymi państwami regionu, chociaż problemem w przypadku Rosji jest to, że relacje gospodarcze w maksymalnym stopniu są "upaństwowione", a to nie pozwala na budowanie zdrowych relacji gospodarczych i to nie między władzami państw właśnie, ale między podmiotami gospodarczymi.
Sylwester Ogonowski

Sylwester Ogonowski Per Aspera ad Astra

Temat: Sojusz z Rosją i Chinami jedyną szansą dla Polski i Europy

Zgodze sie z przedmówcą-chyba nie stoimy w obliczu tak potwornego kryzysu, żebyśmy musieli dokonywać takich wyborów.

Tym niemniej także jakoś nie widzę Polski jako sojusznika Rosji. Jakby nie było, pomijając jakże często przytaczany wątek historyczny pt. "Oni nas w d**** jechali przez tyle lat", to jednak mimo wszystko Rosja jest liczącą sie potęgą gospodarczą. Polska natomiast nie tylko taką nie jest - nigdy nie będzie. W takim wypadku moglibyśmy chyba jedynie zostać po bratersku zjedzeni gospodarczo przez sojuszników... Rosja wciąż jest krajem ekspansywnym, o agresywnej polityce zagranicznej i z pewnością nie przepuści okazji, by po pierwszym kroku - czyli sojuszu, nie postawić kolejnego - czyli presji. A stamtąd już tylko dalej.
Bartosz Majewski

Bartosz Majewski Zwiększam sprzedaż

Temat: Sojusz z Rosją i Chinami jedyną szansą dla Polski i Europy

Tjaaa...

Sojusz z Rosją? Historia naprawdę niczego pana nie nauczyła. My nie jesteśmy i nigdy nie będziemy sojusznikiem Rosjan. To przykre ale takie są fakty. Wystarczy spojrzeć na zdanie opinii publicznej w Rosji aby poznać odpowiedź.

A dla Chin nie jesteśmy partnerem ponieważ oni mogliby za pomocą 1/10 nadwyżki wziętej z wymiany handlowej nas wykupić- całych. No więc o jakich sojuszach mówimy?

Co do sojuszu Chin i Rosji to jest on tak samo taktyczny jak Sowiecko- Nazistowski. Ale skończy się stopniowym przejęciem syberii i niczym więcej.Bartosz Majewski edytował(a) ten post dnia 23.10.08 o godzinie 00:21

Następna dyskusja:

Unia Euro-Azjatycka - jedyn...




Wyślij zaproszenie do