Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: Reakcja mediów indyjskich na wizytę Prezydent Indii w...

Reakcja mediów indyjskich na wizytę Prezydent Indii w Polsce - AzjaPacyfik.pl

Wszystkie media indyjskie (prasa, kanały telewizyjne i radiowe oraz portale internetowe), a także dzienniki w języku hindi (Nai Duniya i Dainik Bhaskar) poinformowały o wizycie Prezydent Indii Pratibhy Patil w Polsce.
Na uwagę zasługuje fakt, że informacje o tym wydarzeniu zamieściły również portale informacyjne w krajach tzw. rozszerzonego sąsiedztwa Indii, gdzie istnieje względnie duża społeczność indyjska (Zatoki Perskiej, Afryki i Azji Płd), jak również liczne lokalne i subregionalne wydania gazet i serwisy internetowe.
Indyjskie media podkreślają historyczny charakter wizyty Pani Prezydent (ostatnia wizyta głowy państwa Indii w Polsce miała miejsce 13 lat temu) oraz niezwykle ciepłe powitanie, jakie zorganizowano w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, czego wyrazem była ponad godzinna ożywiona rozmowa głów państw i towarzyszących im delegacji.
W informacjach podkreśla się, że obie strony wyraziły satysfakcję z przebiegu rozmów oraz zwróciły uwagę na konieczność zdynamizowania współpracy i wzrostu wymiany gospodarczej. Indyjskie media akcentują, że ożywieniu wzajemnych kontaktów będą służyły podpisane podczas wizyty porozumienia w sferze turystyki i medycyny, w ramach których przewiduje się m.in. współpracę szkoleniową, kulturalną i naukową, wymianę informacji i specjalistów, a także wprowadzenie ułatwień w procedurach odpraw celnych.
Prezydent P.Patil wyraziła zadowolenie z dotychczasowej współpracy indyjsko – polskiej opartej na „wzajemnym szacunku oraz doświadczeniach z demokracji i rozwoju przedsiębiorczości”. Cytowani w prasie przedstawiciele towarzyszącej pani prezydent delegacji biznesowej uznali spotkania za bardzo satysfakcjonujące i zadeklarowali chęć rozpoznania rynku polskiego pod kątem zwiększonych inwestycji oraz rozbudowy obszarów współpracy przedsiębiorstw indyjskich i polskich w ramach dywersyfikacji indyjskiej gospodarki.
Pani Prezydent skorzystała z okazji, aby wyrazić wdzięczność rządowi polskiemu za wsparcie udzielone Indiom podczas negocjacji stanowiska Grupy Dostawców Jądrowych, umożliwiającego zawarcie indyjsko-amerykańskiego porozumienia z USA o współpracy w dziedzinie pokojowego wykorzystania energii nuklearnej. Podkreśliła również znaczenie wspólnej wizji reformy Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych dostosowującej ONZ do realiów współczesnego świata oraz doceniła polskie poparcie kandydatury Indii do stałego członkostwa w Radzie.
Indyjskie media podały, że Prezydent RP Lech Kaczyński podkreślił konieczność wspólnej walki całej społeczności międzynarodowej z terroryzmem oraz tzw. „non-state actors” w Afganistanie i Pakistanie, którzy stanowią „zagrożenie dla całej ludzkości”. Pani P.Patil wyraziła ubolewanie z powodu śmierci polskiego inżyniera, jaka poniósł z rąk talibów w Pakistanie. Zwróciła również uwagę na zaangażowanie Polski we wspólnych działaniach antyterrorystycznych, czego wyrazem jest obecność polskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie.
Prezydent L. Kaczyński z zadowoleniem przyjął zaproszenie pani prezydent Patil do Indii podkreślając, że w Polsce „indyjska demokracja uważana jest za sukces godny podziwu”.
Media poinformowały, że prezydent P. Patil spotkała się z premierem RP Donaldem Tuskiem oraz marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim, a także miała okazję poznać się z przedstawicielami indyjskiej diaspory w Polsce.

Prezydent Indii odwiedziła również Muzeum Powstania Warszawskiego, obóz zagłady w Auschwitz oraz Kopalnię Soli w Wieliczce. Spotkała się ze studentami języka hindi na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i z zainteresowaniem odbyła spacer po historycznym dziedzińcu Szkoły pod przewodnictwem rektora p. Karola Musioła. Pani prezydent była głęboko poruszona wizytą w miejscach upamiętniających zbrodnie wojenne, gdzie oddała hołd patriotyzmowi oraz odwadze narodu polskiego podczas II wojny światowej – gazety zacytowały m.in. jej słowa po wizycie w Auschwitz: „W takich miejscach słowa zawodzą. Niech to będzie srogie przypomnienie, że zbrodnie ludobójstwa nie mogą zostać bezkarne”.
W komentarzach prasowych ocenia się, że wizyta prezydent P. Patil w krajach europejskich (wcześniej odwiedziła Madryt) służy umocnieniu relacji Indii z krajami Unii Europejskiej, szczególnie w kontekście przyszłorocznej prezydencji Hiszpanii w UE oraz przewodnictwa Indii w organizacji spotkania trojki na szczeblu ministerialnym.

http://www.azjapacyfik.pl

http://china.info.pl/