Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: Polsko-chińskie umowy partnerskie na poziomie regionalnym...

Polsko-chińskie umowy partnerskie na poziomie regionalnym - http://AzjaPacyfik.pl

http://china.info.pl/

Miedzy polskimi województwami i miastami zawartych zostało ok. 30 umów partnerskich lub listów intencyjnych o współpracy z prowincjami lub miastami w ChRL

- Województwo Pomorskie – umowa o współpracy z okręgiem administracyjnym Szanghaj zawarta w 2005 r., ponadto oddzielne porozumienia zawarły Gdańsk – Szanghaj (2004) i Sopot – Changning (dzielnica Szanghaju). Współpraca prowadzona jest głównie na poziomie województwa z udziałem przedstawicieli miast. W 2009 r. utworzone zostało Biuro Pomorskie z siedzibą w Pekinie, które koordynuje współpracę z partnerami chińskimi. W kwietniu br. miała się odbyć wizyta delegacji Pomorza z marszałkiem województwa, prezydentem Gdańska, wiceprezydentami Gdyni i Sopotu oraz grupą przedstawicieli biznesu i środowisk akademickich. Wizyta została przełożona na jesień na wniosek władz Szanghaju. We wrześniu 2007 podpisano list intencyjny o współpracy Słupska z m. Xiamen, a w 2006 r. porozumienie Gdynia – Haikou (prow. Hainan).

- Województwo Warmińsko – Mazurskie zawarło umowę z prowincją Heilongjiang w trakcie wizyty delegacji chińskiej w Olsztynie w 2005 r. W ocenie gubernatora prowincji przedstawionej Ambasadorowi RP w czasie jego wizyty w Harbinie, współpraca rozwija się pozytywnie. Ambasada utrzymuje robocze kontakty z prowincją – w br. w Harbinie odbyły się polskie wystawy oraz dni filmowe. Na tamtejszym uniwersytecie tworzony jest we współpracy z UG wydział slawistyki z nauczaniem języka polskiego. Przebywający wraz z polską delegacją na 24 Uniwersjadzie w Harbinie burmistrz Zakopanego wstępnie uzgodnił ustanowienie współpracy z miastem o podobnym charakterze w Heilongjiang – Qiqihar.

- Województwo Śląskie – miasto Shenyang (prow. Liaoning) – w 2006 r. podpisano list intencyjny, a w 2007 r. umowę o stosunkach partnerskich (wizyta delegacji województwa i m. Katowice wraz z przedstawicielami biznesu), w 2008 r. odbyły się Dni Kultury Polskiej oraz przyjęto program współpracy na 2008/09 r., istnieje współpraca Katowickiej Specjalnej strefy Ekonomicznej z podobną w Shenyangu, a także Muzeum Śląskiego (wystawa w Katowicach) oraz z KOLPORTER EXPO s.a. Władze województwa maja zamiar ustanowić współpracę partnerską z Autonomicznym Regionem Ningxia, na bazie istniejącej współpracy gospodarczej przemysłów węglowych (w trakcie wizyty i spotkań Ambasadora RP w Regionie w grudniu 2008 r., przekazane zostało oficjalne zaproszenie Marszałka Województwa dla Gubernatora Ningxia. Podpisano w 200 r. list intencyjny o współpracy Bielska-Białej z m. Shijiazhuang (brak danych).

- Województwo Zachodniopomorskie – Prowincja Guangdong – umowa z 2001 r., misja gospodarcza w 2005 r. (złe doświadczenia z współpracy z chińską firmą). Strona chińska zainteresowana współpracą (wizyta ambasadora w 2007 r.), zaproszenie dla kolejnej misji województwa w 2009 r. Szczecin – Dalian, list intencyjny o współpracy w turystycznym zagospodarowaniu Jeziora Dąbie (2006). Koszalin – Fuzhou, podpisanie umowy przez delegację z prezydentem miasta (grupa biznesu i naukowców) w 2007 r.

- Województwo Lubuskie – Prowincja Hainan, w 2006 r. podpisano porozumienie o współpracy między regionami (wizyta del. Lubuskiego), w tymże roku wizyta sekretarza KPCh m. Haikou. List intencyjny o współpracy Zielonej Góry z m. Wuxi (ostatnio przysłano do Ambasady foldery o regionie w jęz. Polskim i niemieckim.
Lubelskie – Prowincja Henan, umowa o współpracy regionów oraz Lublina z Jiaozuo, wizyta del. Chińskiej (2005).
Mazowieckie – Hebei w 2005 list intencyjny, Legionowo utrzymuje kontakt z m. Jiujiang (w 2009 zaproszenie dla działaczy i sportowców na Festiwal Kulturalny i sportowy w Legionowie).

- Dolnośląskie – Anhui porozumienie o współpracy 1997 r. Stolica Sychuanu Chengdu miała podpisać w 2008 r. umowę o współpracy z Wrocławiem, ale władze zrezygnowały w związku z zamiarem nadania honorowego obywatelstwa Wrocławia Dalaj Lamie.

- Kujawsko-Pomorskie: w 2008 r. miała odbyć się wizyta i podpisana umowa z prow. Hubei, jednak zostały odwołane w związku ze stanowiskiem Polski ws. Tybetu. Od 2005 r. odbywa się współpraca Toruń – Guilin (wizyty studyjne, wymiana kulturalna), w 2005 podpisano umowę partnerską Bydgoszcz – m. Ningbo (prow. Zhejiang).

- Łódź – Tianjin – stosunki partnerskie ustanowiono w 1994 r., obecnie trwają kontakty klubu „Widzew” z miejscowym klubem piłkarskim oraz ws. budowy nowego kompleksu sportowo-hotelarsko-handlowego w Łodzi.

- Małopolskie – Jiansu, deklaracja współpracy podpisana w 2004 r., podpisana umowa

- Kraków – Nankin oraz Nowy Sącz – Suzhou.

- Poznań – Shenzhen (prow. Guangdong), umowa od 1993 r.

- Podlaskie – Jilin, w 2005 r. w trakcie wizyty prow. Jilin podpisano protokół o współpracy z władzami Podlaskiego.

http://china.info.pl/

http://AzjaPacyfik.pl Wszystko, co chcielibyście wiedzić o Azji i Pacyfiku



---------------------------------------------------------------------------------------------

Poznan mayor reviews Universiade work

THE mayor of Poznan, a sister city of Shenzhen for 16 years, wants Shenzhen firms to help build venues for the 2015 Universiade if the Polish city wins the bid to host the games.

Ryszard Grobelny, who led a delegation to Shenzhen, said he was very impressed with the progress of Shenzhen's preparation for the 2011 Summer Universiade during a trip to Longgang District yesterday afternoon.

"Construction companies in my city are not as competitive as their Shenzhen counterparts, so we need your help," said Grobelny during a meeting with Liang Daoxing, vice mayor of Shenzhen, who is also director general of the executive office of the organizing committee for the 26th Summer Universiade, yesterday.

Poznan, one of Shenzhen's four competitors in the bid to host the 2011 Summer Universiade two years ago, will apply to host the 28th Summer Universiade in 2015, two years after it is held in Kazan, Russia.

Grobelny said he hoped to learn from the city's experience in winning the bid and making preparation for the event.

Shenzhen established a sister-city relationship with Poznan in 1993, and the cities have made exchanges in the fields of culture and education.

Shenzhen Daily

http://china.info.pl/