Temat: NATO
OK, zgadzam się, ja generalnie jestem zwolennikiem przyjęcia Albanii (i pozostałych krajów bałkańskich) do NATO i UE. Tylko pytanie jest, czy nie było to przyjęcie "na piękne oczy". Prawdę mówiąc jestem kompletnie zielony w tym temacie. Wieść gminna niesie, że Albania to kraj skrajnie biedny i zacofany. Na ile to prawda? Wiem, że stereotypy potrafią często być niesprawiedliwe, np. żyjemy realiami z lat 90-tych a tu nic z tych rzeczy (vide: Białoruś, Ukraina, zupełnie nie przystające do smutnego stereotypu z lat 90-tych). I dlatego zastanawiam się, który scenariusz miał miejsce:
1) Wobec Albanii zastosowano ostre kryteria, które ten biedny kraj mimo wszelkich przeciwności przezwyciężył i wszedł do NATO. W takim razie szacun, cieszy mnie to, lubię takie success story.
2) Dalej jest tam dziadostwo, nie tylko w gospodarce ale i w armii, nie wdrożono koniecznych reform (w dziedzinie obronności), a mimo to przyjęto Albanię na piękne oczy ze względów wiadomych.
OK, i z tym drugim mogę się zgodzić, ale to jednak różnica. Mamy już przykład z przyjęciem nieprzygotowanych do tego (jak się później okazało) Rumunii i Bułgarii do UE, czego efektem jest to, że Europa Zachodnia nawet nie chce słyszeć o dalszym rozszerzeniu UE o kraje wschodnie.
Myślę, że było to przyjęcie na zasadzie: "USA nie potrzebuje Albanii ale Albania potrzebuje USA" tzn. USA przyjmując Albanię do NATO dało jej gwarancję nienaruszalności jej granic, bo ewentualny atak na ten kraj byłby w myśl polityki NATO równoznaczny z atakiem na same Stany Zjednoczone. Nie wiem na ile Albania zreformowała swoją armię itp. jak ją finansuje i jaką ma zdolność bojową, sam fakt, że jest stosunkowo małym krajem świadczy o tym, że jej zdolność bojowa nie jest zbyt wielka, pewnie porównywalna ze zdolnością Estonii czy Łotwy które nawet nie mają własnego lotnictwa, a niebo nad tymi krajami patrolują między innymi polskie F-16. Jedyne co może się opłacać w przyjęciu Albanii do NATO Stanom Zjednoczonym to jej strategiczne położenie (jedyny kraj NATO bezpośrednio graniczący z Kosowem).
Może chodzić o chęć budowy jakiejś amerykańskiej bazy wojskowej na jej terytorium albo instalacji "tarczy antyrakietowej". Poza tym przypomina mi się sytuacja kiedy prezydent George W. Bush budował koalicję antyterrorystyczną po zamachach z 11 września i wtedy każdy nawet najmniejszy kraj czy nawet terytorium zależne USA wchodzące w skład tej koalicji miało znaczenie. Chodziło o pokazanie, że USA nie jest osamotnione w tej walce i że ma poparcie na Świecie, a że większość z tych krajów lub terytoriów po za politycznym poparciem nie wysyłało razem z wojskami większej liczby żołnierzy do Afganistanu bo niektóre terytoria nawet nie posiadały własnej armii to już inna sprawa.
Zresztą główny ciężar militarny i finansowy tej operacji i tak USA brało na siebie. Ale zawsze mogło się zasłonić, że jest to wspólna międzynarodowa akcja wielu krajów, a nie tylko własna USA. Więc nawet kilkudziesięciu żołnierzy piechoty pod flaga inną niż USA miało tutaj znaczenie, a taka Albania w dodatku kraj sunnicki poprawił by wtedy PR. Oczywiście nie mam złudzeń, że Albania wzmacnia znacząco siłę Sojuszu. Ich siły zbrojne są nieporównywalne z polskimi czy np. z ukraińskimi które by mogły znacząco wzmocnić Sojusz nie tylko politycznie ale i militarnie.
Edycja:
Znalazłem dane, które mówią, że Albania wydaje nominalnie najmniej dolarów na swoje siły zbrojne ze wszystkich krajów członkowskich NATO po za Islandią która nie posiada własnej armii. A wielkość jej sił zbrojnych plasuje się na poziomie porównywalnym z Litwą. Czyli wprost wynika stąd, że jest to armia najgorszej finansowana ze wszystkich armii NATO. Zapewne wartość bojowa tej armii też jest znikoma, a sprzęt nadaje się do wymiany lub Albania otrzymała jakiś stary sprzęt wojskowy od USA który miał trafić na złom.
źródło:
http://en.wikipedia.org/wiki/Military_units_and_format...
Sprawdziłem na szybko wyposażenie lądowych sił zbrojnych armii albańskiej to głównie sprzęt pamiętający czasy ZSRR po za dwoma pojazdami do przewożenia piechoty produkcji USA i jednym produkcji włoskiej (Humvee, M113 i włoski Iveco VM 90).
źródło:
http://en.wikipedia.org/wiki/Albanian_Joint_Forces_Com...
Marynarka wojenna Albanii to statki z czasów ZSRR oraz darowane przez USA łodzie patrolowe Seaspectre Mk III jak również darowane przez Włochy łodzie patrolowe: Patrol Craft Coastal i Super Speranza.
źródło:
http://en.wikipedia.org/wiki/Albanian_Naval_Defense_Fo...
Lotnictwo Albanii to składało się głównie z MiG-15bis produkcji ZSRR i Shenyang J-6C produkcji chińskiej oba samoloty wycofano ze służby w 2005 roku. Teraz zostały im chyba tylko chińskie myśliwce Chengdu J-7, niemieckie helikoptery Bölkow Bo 105 i amerykańskie śmigłowce szkoleniowe Bell 206.
źródło:
http://en.wikipedia.org/wiki/Albanian_Air_Force
Poza tym znalazłem dane o Albańskim udziale w misji stabilizacyjnej w Afganistanie (ISAF). Obecnie przebywa tam 440 żołnierzy Albańskich w trzech lokacjach. Pierwszych 44 żołnierzy wysłała Albania wysłała do prowincji Kandahar w 2010 roku.
źródło:
http://en.wikipedia.org/wiki/ISAF#NATO_nationsDominik Spychalski edytował(a) ten post dnia 06.09.12 o godzinie 15:57