Mariusz B.

Mariusz B. Coach twórczej
kariery

Temat: PRZERAMUJ PODEJŚCIE DO PRACY

PRZERAMUJ PODEJŚCIE DO PRACY

Wyobraź sobie, że wychodzisz do pracy. Na ulicy spotykasz znajomego, który również wychodzi do pracy. Niby ten sam powód wyjścia z domu ale sposób wyjścia i zachowania są zupełnie odmienne. Wprawdzie idziesz do w miarę dobrej pracy ale nie czujesz w niej przepływu, pracujesz, zarabiasz pieniądze realizujesz projekty. W tym wszystkim przewija się jednak wiele ale...

Twój znajomy również wychodzi do pracy. Dziwnym trafem zatrzymuje się w pobliskim parku. Siada na ławce, obserwuje otoczenie, przechodzących ludzi, przyrodę, głęboko oddycha. Sprawia wrażenie, że jest spokojny a to co robi, pozwala mu na to, by bez specjalnych wyrzutów sumienia, że może spóźnić się do pracy może zrelaksować się w parku i złapać wenę do zadań, które na niego czekają.

Patrzysz na zegarek. Chwila zastanowienia. Masz tyle czasu by przynajmniej podejść do niego, przywitać się i zapytać co u niego słychać. Również o powód i poranny brak pośpiechu w drodze do pracy. Ta chwila zastanowienia i minucie rozmowy zaowocowała późniejszym spotkaniem.

Tak się złożyło, że jest weekend. Ty nieco wcześniej wychodzisz z pracy. Zaintrygowany wybierasz się na spotkanie ze znajomym. Zaczyna się seria pytań i dyskusja o zasadniczych różnicach w pracy jaką wykonujecie.

Pada stwierdzenie. Ilu ludzi i ile firm, tyle sposobów na pracę. Dzisiejsze czasy dają nam nieskończenie wiele kombinacji i sposobów na pracę i zarządzanie nią. Jeśli ktoś może pracować przyjemniej od Ciebie i również dzięki temu zarabia na życie to znaczy, że prawdopodobnie i Ty możesz zmienić swoją filozofię pracy.

Możesz zacząć zadawać sobie pytania. Od czego zależy moja wydajność. Satysfakcja. Zadowolenie. Zarobki. Samorealizacja i rozwój zawodowy. Czy w końcu moja praca daje przestrzeń dla rozwijania moich pasji.

Dyskusja ze znajomym, uświadamia Ci, że to kwestia wiedzy o nowych sposobach zarządzania i niekonwencjonalnego myślenia. Kwestia ludzi, którzy w taki sposób chcą pracować i zarządzać swoją pracą. Dostrzegasz na przykładzie znajomego, że poranna sesja w parku owocuje tym, że jest bardziej wypoczęty, zrelaksowany, posiada więcej inwencji twórczej, którą może wykorzystać nawet w parku zapisując pomysły czy rozwiązania na zwykłej kartce papieru.

Chwila refleksji owocuje tym, że sam dochodzisz do wielu ciekawych wniosków.

* Mogę być bardziej wydajny, twórczy z chwilą kiedy posiadam odpowiednią przestrzeń by lepiej wykorzystać swój kapitał.

* Równie dobrze część swojej pracy koncepcyjnej mógłbym właściwie wykonywać w dowolnym miejscu. Również jej wyniki mogę zapisać na papierze lub laptopie.

* Zmieniając swoje wzorce dotyczącego tego jak mogę wykonywać tą samą pracę może to przynieść lepsze rezultaty mnie jako pracownikowi i firmie.

* Logicznie rzecz ujmując, takie podejście jest naprawdę sensowne. Jeśli nie mogę tego wdrożyć w firmie w której pracuje to może czas ją zmienić lub założyć swoją własną, która pozwoli mi rozłożyć skrzydła.

* O wiele przyjemniej jest zarabiać pieniądze, kiedy wykonuje się pracę w sposób innowacyjny i twórczy. Nie ma miejsca na rutynę i nudne schematy. Innowacyjni ludzie i firmy mają dzisiaj największe szanse na powodzenie.

* Znaczna część ludzi rozumie, że znacznie lepiej by im się żyło i pracowało gdyby ich zajęcia związane były z ich talentami, pasjami czy mocnymi stronami.

* Mam wrażenie, że mój znajomy wdraża do swojej pracy innowacje, które pozwalają mu w taki sposób pracować. Następnym razem, kiedy się spotkamy zapytam z czego korzysta i od kogo się uczy. Zaczyna mi się bardzo podobać, że można zmienić podejście do pracy i stać się bardziej wydajnym i zadowolonym człowiekiem.

Mija tydzień. Ponownie wychodzicie do pracy Sytuacja jest prawie podobna. Przechodzisz przez park ale nie widzisz swojego znajomego. Lekko się niepokoisz. Przez głowę przebiega Ci myśl, że może zrezygnował ze swoich innowacji. Wyszedłeś z zamiarem by przez 10 minut posiedzieć w parku i posłuchać swojej ulubionej muzyki. Złapać wenę, zrelaksować się i po chwili wyruszyć dalej. Po chwili dostrzegasz znajomego na rowerze. Podjeżdża do Ciebie i ponownie zamieniacie kilka zdań. Uspokajasz się. On odjeżdża a Ty jeszcze przez chwilę oddajesz się relaksowi. Właśnie udaje Ci się wprowadzić jedną z innowacji do swoich zajęć. Po dwóch tygodniach praktyki zauważasz, że znacznie poprawiłeś koncentrację, wyciszyłeś się, jesteś bardziej zrelaksowany i wypoczęty. Masz znacznie więcej pomysłów. Poświęciłeś na tą innowacje w ciągu dwóch tygodni zaledwie 10 minut dziennie.

Ten stan zrelaksowania i wprowadzenie innowacji w życie podekscytował Cię. Zacząłeś spontanicznie rozważać kolejne i snuć przemyślenia na temat bardziej twórczego podejścia do pracy.

* Gdybym tak więcej innowacji wprowadził w życie, ciekawe jakie by przyniosły rezultaty.

* Poszukam w literaturze i Internecie, koncepcji i firm, które posiadają podobną filozofię zarządzania pracą.

* Poszukam organizacji i warsztatów z zakresu twórczego podejścia do budowania swojej ścieżki kariery i budowania firm.

* Z całą pewnością chcę znaleźć takie firmy, ponieważ zdecydowanie chętniej bym w nich pracował.

* Pomyślę też, nad kolejnymi innowacjami w stylu swojej pracy. Jeśli będę potrzebował fachowej konsultacji poszukam firmy, która profesjonalnie zajmuje się wdrażaniem innowacji do stylu pracy i która sama jest przykładem innowacyjnego podejścia do zarządzania pracą i zasobami ludzkimi.

* Już same rozważania nad tym zagadnieniem, zainspirowały mnie do tego by zdecydowanie zmienić podejście do swojej pracy. Dostrzegłem pierwsze korzyści z wprowadzonej innowacji a rozmowy ze znajomym jeszcze bardziej ugruntowały mnie w przekonaniu, że warto podjąć wysiłek nad zbudowaniem miejsca pracy czy nawet firmy, która jest dla mnie przyjazna. W której mogę wykorzystywać swoje pasje. Mieć miejsce na chwilę relaksu. A do tego, zarabiam na życie, wykonując swoją pracę z zacięciem.

* Dostrzegam też inną korzyść. Dzięki temu, że sam wprowadzam innowacje, mogę inspirować swoich klientów i pokazać, że dzięki tym sposobom nasza współpraca staje się znacznie lepsza. Znajduję nawet chwilkę na krótką pogawędkę z klientem. Od innych zaczyna mnie wyróżniać indywidualny styl podejścia do pracy jak również obsługi moich klientów. Moja praca zaczyna mieć styl i wyrafinowanie.

* Dostrzegam również, że warto spotykać się z ludźmi, którzy mają kreatywne podejście i do życia i pracy. Dzięki takim kontaktom, a czasami jednej rozmowie, można wprowadzić w życie wiele ciekawych ulepszeń. Myślę, że warto zbudować twórczą grupę ludzi, którzy wzajemnie będą się wspierały i inspirowały. Skoro dwie twórcze osoby potrafią się zainspirować to co mogą trzy lub cztery? Możemy się spotykać w dowolnym miejscu. W parku, w domu, w kawiarni, gdziekolwiek. Niewielki wysiłek i koszt a korzyści mogą być ogromne.