konto usunięte

Temat: OnTheGo Blog: Bądź dobrze poinformowanym turystą,...

Trochę się porobiło w branży turystycznej w związku z rzuconą na kolana, przez kryzys, Grecją. Dla niejednego turysty, wakacje nie będą już takie beztroskie jak dawniej. Zagrożenia czyhają z każdej strony. Jak nie bankrutująca Grecja, to islandzkie pyły (np. 11 maja, zamknięte są lotniska na Wyspach Kanaryjskich i w południowej Hiszpanii). A to jeszcze podobno nie koniec. W kolejce po unijną pomoc, lada chwila, być może ustawią się Hiszpania, Portugalia a słyszałem nawet, jak ktoś wymieniał w tym mało zaszczytnym gronie, Włochy.

Na razie bardzo się nie martwię bo planów żadnych nie mam i pewnie wyjdzie tak, że na bieżąco będę je zmieniał. Co innego turyści, którzy połasili się na super oferty first minute. Ci muszą się trochę denerwować. I to nie tylko pyłem czy zamieszkami w Grecji. Denerwujące może być też to, że ceny wycieczek spadły a mówili żeby kupować szybko bo taniej już nie będzie Ot niespodzianka.

Cóż, pozostaje zacisnąć zęby i dobrze się do wyjazdu przygotować.

Pisząc przygotować, mam na myśli być dobrze poinformowanym przed i podczas wyjazdu. Od czego w końcu mamy (coraz więcej z nas) małe komputerki w kieszeniach w postaci smartfonów.

Co ja bym zainstalował w telefonie na taki wyjazd? Zacznijmy od chmury islandzkiego pyłu. Jakiś czas temu pisałem, gdzie w internecie można sprawdzać jak rozwija się chmura. Na wszystkie te serwisy można wejść, korzystając z telefonu komórkowego, wystarczy zainstalowana przeglądarka no i oczywiście połączenie internetowe. Polecam jeszcze jeden taki serwis: Mapped.at, tym razem jest tam dodatkowa, ciekawa funkcja, pozwalająca przewidywać, jaki kształt będzie miała chmura za 6, 12 lub 18 godzin. Można “błysnąć” na wycieczce i przewidzieć czy nasz samolot następnego dnia odleci.

Najlepiej mają użytkownicy telefonów Noki. Wystarczy ściągnąć odpowiedni program z Ovi Store – Ash Cloud – Airspace Updates i już wszystkie ważne informacje o przemieszczaniu się chmury pyłu, będą dostępne na naszym telefonie. Reszta niech sobie założy konto na Twitterze i zaprenumeruje odpowiedni kanał z informacjami. To też dobry sposób.

Skoro chmura nam już nie straszna, pozostaje teraz zmierzyć się z Grecką, czy jakąkolwiek inną, gospodarką. Grunt to dostęp do informacji. I to najlepiej po polsku. W sumie nic prostszego, wystarczy jakikolwiek czytnik RSS zainstalowany w komórce i subskrypcja odpowiednich kanałów. Korzystam z takiego czytnika już od dłuższego czasu. Dotychczas bardziej z nudów niż z potrzeby. Zawsze można znaleźć gdzieś darmowy hotspot, podłączyć się do internetu i ściągnąć najnowsze informacje. Programów pozwalających subskrybować kanały RSS na komórki są dziesiątki, wiec każdy coś dla siebie znajdzie. Ja używam Yomomedia. Głównie dlatego że przypadł mi do gustu i dodatkowo mogę czytać te same kanały na komputerze w domu i na komórce. Wygodne.

Uzbrojeni w taki program, możecie teraz zbudować listę własnych subskrypcji. Przydałoby się coś w stylu: wydarzenia świat, wydarzenia kraj, gospodarka, waluty, może jakiś kanał z informacjami kraju do którego jedziecie. Każdy większy portal, na pewno ma odpowiednią listę kanałów RSS. Trzymając się feralnej Grecji znalazłem taki np. Greece News latest RSS headlines. Zresztą taki czytnik przyda się też w sytuacji, kiedy będziecie już druga dobę koczować na lotnisku, czekając na swój samolot (nikomu oczywiście tego nie życzę). W końcu kto nam broni zasubskrybować np. pudelek.pl. Z pewnością umili czas oczekiwania

Tak czy inaczej, w końcu można zacząć używać tych wszystkich zaawansowanych funkcji telefonu, które tak zachwalał sprzedawca a nie bardzo wiedzieliście do czego użyć. Przyda się w końcu WiFi, przeglądarka internetowa, możliwość instalowania dodatkowych aplikacji, wyszukiwarka Google, dostęp do Twittera czy Facebooka. Jak widać mogą być też plusy kryzysu i chmury pyłu. I najważniejsze, żeby nam minusy tych plusów nie przysłoniły, wtedy wszystko będzie OK. I tego wam życzę.

Autorem tekstu jest Marcin Narowski, twórca bloga OnTheGo.pl