Mariusz M.

Mariusz M. Deputy Production
Director

Temat: Pompy próżniowe próblem z mikrouszkodzeniami

Witam,

Czy ktoś się spotkał może z uszkodzeniami pomp próżniowych powstającymi na korpusie? Czy są spowodowane tylko przez kawitację? Czy jeszcze może być jakiś inny powód? W układzie są zastosowane zawory antykawitacyjne.
Dzięki za pomoc pozdrawiam.
Michał Jaworski

Michał Jaworski Specjalista SEM/SEO

Temat: Pompy próżniowe próblem z mikrouszkodzeniami

Jeśli mówimy o uszkodzeniach korpusu (całej pompy czy samego cylindra) to prawie zawsze są to :

- uszkodzenia mechaniczne zadane przez osoby 3 cie lub po prostu wyeksploatowanie całkowite lub częściowe elementów

- wilgoć skroplona przedostającą się do układu, podzespołów i oleju. Elementy antykorozyjne nie pomogą w przypadku gdy środowisko pracy jest niezbyt przyjazne (opary gazów, duża wilgoć w powietrzu itd.). Jak kupisz wypaśny telewizor i umieścisz go w pomieszczeniu gdzie kapie woda to solidna konstrukcja też nie pomoże :)

W pewnym zakładzie produkcyjnym spotkałem się z pompą która miała biały cierpki nalot na obudowie, w środku również nie było lepiej. Z czasem może to powodować mikrouszkodzenia materiału konstrukcyjnego.

Co prawda możliwe jest że w konstrukcji jest niedolewka, pusta przestrzeń czy innego typu braki materiałowe, lecz jest to bardzo rzadkie zjawisko.

Jeśli chodzi stricte o zjawisko kawitacji to nie mam doświadczenia które sygnalizowałoby że uszkodzenie powstało wskutek oddziaływania sił kawitacyjnych. Na Twoim miejscu :
a) zadałbym to pytanie specjalistom od fizyki cieczy
b) napisał do producenta pompy próżniowej w celu uzyskania informacji - choć nie jestem pewny czy mają oni takie dane (i czy udostępnią)Ten post został edytowany przez Autora dnia 29.10.13 o godzinie 12:18



Wyślij zaproszenie do