Michał Jaworski

Michał Jaworski Specjalista SEM/SEO

Temat: O technice próżniowej słów parę...

Próżnia (podciśnienie) jest to stan wysokiego rozrzedzenia gazu. Ciśnienie gazu jest niższe niż ciśnienie atmosferyczne. Z punktu widzenia fizyki, w zależności od ciśnienia wyróżniamy następujące stany próżni:
próżnia niska – 300...1 mbar
próżnia średnia – 1...10-3 mbar
próżnia wysoka – 10-3....10-7 mbar
próżnia bardzo wysoka – 10-7...10-12 mbar
próżnia ekstremalnie wysoka – 10-12....10-14 mbar
przestrzeń kosmiczna – 10-7...10-16 mbar
próżnia absolutna (doskonała) – 0 mbar
Jako aparatura pomiarowa do pomiaru próżni stosowane są wakuometry.

Na rynku polskim i zagranicznym istnieje wiele firm zajmujących się szeroko rozumianą techniką próżniową. Firmy Schmalz, Coval, PVR, Vuotechnica, Elastomer, Pneumofore, Becker, Hydrovacuum, Rietschle ich głównym profilem produkcji są elementy podciśnieniowe, technikę podciśnieniową jako jedną z gałęzi produkcji oferuje firma SMC i Festo.

Z punktu widzenia historii..
Pierwszą pompę próżniową skonstruował w 1650 roku niemiecki fizyk i konstruktor Otto von Guericke. W roku 1654 r. wykonał za jej pomocą słynne doświadczenie (tzw. doświadczenie z kulami magdeburskimi). W doświadczenie wykorzystał dwie metalowe półkule o średnicy 42cm, każda z nich miała dokładnie zeszlifowane krawędzie, doświadczenie polegało na zetknięciu dwóch półkul, dokładnym ich uszczelnieniu i odpompowaniu powietrza z pomiędzy nich. Do rozerwania półkul potrzebna była siła 8 koni , było to bardzo widowiskowe doświadczenie. W roku 1662 niemiecki uczony skonstruował barometr, a rok później maszynę elektrostatyczną. Przeprowadzał pomiary zależności ciśnienia od wysokości n.p.m i pogody.Michał Jaworski edytował(a) ten post dnia 23.02.12 o godzinie 12:28