Jakub Jaworski Lean Manufacturing
Temat: Ile jest styli piwa?
Od razu powiem że nie tylko dwa: jasne i ciemne :)Ciekawych odsyłam tu:
Jakub Jaworski Lean Manufacturing
konto usunięte
konto usunięte
Marek P. Browar Piwoteka!
Marceli F.:Jest jeszcze Żywiec Porter, więc nie jedyny.
jedyne polskie piwo z tego zestawienia to warka strong. godny reprezentant naszego kraju, co? :)
Jakub Jaworski Lean Manufacturing
Przyczepię się tylko do graficznej interpretacji Lambiców; w literaturze z którą się zetknąłem zawsze był podział na piwa fermentacji dolnej, górnej i spontanicznej, natomiast tutaj lambiki podpięto pod "ales" co nie jest zgodne z prawdą ale i tak nie zmienia to faktu, że całość jest bardzo ciekawa.Podział o którym piszesz to podział wg szczepów drożdzy: górne, dolne i dzikie czyli fermentacja spontaniczna. Tutaj (jak i w wielu źródłach) dokonany jest uproszczony podział na fermentację górną (ale) i dolną (lagery). Jeśli tak przyjmniemy lambiki są na swoim miejscu, bo temperaturowo są to piwa fermentacji górnej.Jakub Jaworski edytował(a) ten post dnia 15.04.11 o godzinie 09:21
Jakub Jaworski Lean Manufacturing
Marceli F.:Cóż, patrząc na to co jest u nas produkowane nic za bardzo poza Żywieckim Porterem i dawną Warką Strong nie jest uznawane za wybitne.
jedyne polskie piwo z tego zestawienia to warka strong. godny reprezentant naszego kraju, co? :)
konto usunięte
Jakub Jaworski Lean Manufacturing
Jakub
Słabicki
Chemical Process
Engineer
Jakub Jaworski:Pszeniczny Okocim nie jest warzony w Polsce. Na naszym rynku pszenicę w portfolio ma np. browar Ciechan.
Pojawia się też kilka pojedynczych pozycji w ramach styli:
hefeweizen - czyli pszeniczne - np. Okocim pszeniczne
english pale ale/bitter - jest kilka przykładów, niestety niezbyt udanychTu się nie zgodzę, bo Zawiercie Bursztynowe w okolicznościach polskiego rynku piwnego jest rewelacyjne.
Jakub Jaworski Lean Manufacturing
Pszeniczny Okocim nie jest warzony w Polsce. Na naszym rynku pszenicę w portfolio ma np. browar Ciechan.Przyznam że nie wiedziałem. Ciechan jak najbardziej jest interesujący
Cóż, tego nie znam więc nie skomentuję, w mojej okolicy niedostępne. Bardzo jestem ciekaw szczególnie po Twojej zachęcieenglish pale ale/bitter - jest kilka przykładów, niestety niezbyt udanychTu się nie zgodzę, bo Zawiercie Bursztynowe w okolicznościach polskiego rynku piwnego jest rewelacyjne.
konto usunięte
schwarzbier - czyli piwo ciemne - np. noteckie eire
bock czyli koźlak - i tu nawet jest kilka bardzo dobrych koźlaczków na rynku
Jakub Jaworski Lean Manufacturing
Na mój gust to European strong dark lagerMój błąd przyznaję.
W wersji butelkowej żaden browar nie warzy obecnie koźlaka. Styl ten jestNo tak, jeśli iść tropem BLG to są za słabe wg wyznaczonych zakresów przez BJCP, ale trzeba pamiętać że samo BJCP jest przedmiotem szerokiej dyskusji. I tu pojawia się kolejny problem bo takich przypadków będzie pewnie więcej, co oznacza że nasz rynek jest jeszcze uboższy niż napisałem wyżej.
jedynie obecny w minibrowarach. KOźlak Ambera i Koźlak Dubeltowy z Witnicy
nie spełniają podstawowych kryteriów stylu.
konto usunięte
Jakub Jaworski Lean Manufacturing
Do tego zacieranie powinno być dekokcyjne a w polskich odpowiednikach stosuje
się infuzyjne, także to znów będą strong dark lagery podpinajace się pod ten zacny niemiecki styl.
Cała nasza nadzieja w projekcie PINTA, który zakłada uwarzenie kilku
niepopularnych stylów i wypromowanie ich na poslkim rynku. Na samą myśl o
AIPA już mi ślinka cieknie:)
konto usunięte
Jakub Jaworski:
Tu się nie zgodzę, bo Zawiercie Bursztynowe w okolicznościach polskiego rynku piwnego jest rewelacyjne.Cóż, tego nie znam więc nie skomentuję, w mojej okolicy niedostępne. Bardzo jestem ciekaw szczególnie po Twojej zachęcie
konto usunięte
słodu pilzneńskiego i karmelowego, z czego ten drugi jest wręcz niepożądany. Do tego zacieranie powinno być dekokcyjne a w polskich odpowiednikach stosuje się infuzyjne, także to znów będą strong dark lagery podpinajace się pod ten zacny niemiecki styl.
konto usunięte
Piotr Kowalski:Pinta - moim zdaniem etykieta i cena średnio udane
Niezgodność z ektraktem minimalnym to pierwsze co się rzuca w oczy (w Niemczech nie ma koźlaków poniżej 16 Blg) ale to nie jedyne uchybienie. Zasyp bockbiera powinien opierać się na słodach monachijskim lub wiedeńskim z ewentualnym dodatkiem słodów prażonych. KOźlak Ambera składa się zaś tylko ze słodu pilzneńskiego i karmelowego, z czego ten drugi jest wręcz niepożądany. Do tego zacieranie powinno być dekokcyjne a w polskich odpowiednikach stosuje się infuzyjne, także to znów będą strong dark lagery podpinajace się pod ten zacny niemiecki styl. Cała nasza nadzieja w projekcie PINTA, który zakłada uwarzenie kilku niepopularnych stylów i wypromowanie ich na polskim rynku. Na samą myśl o AIPA już mi ślinka cieknie:)
konto usunięte
Piotrze - czy infuzyjna metoda zacierania jest po prostu tańsza?
Pinta - moim zdaniem etykieta i cena średnio udane
Jakub Jaworski Lean Manufacturing
Piotrze - czy infuzyjna metoda zacierania jest po prostu tańsza?Z tego co gdzieś czytałem jest mniej energochłonna a więc w rezultacie także i tańsza.
Tomasz
W.
Przedsiębiorca,
Prezes, Gracz :)
Następna dyskusja: