Jacek Bartwicki Doradca podatkowy
Temat: Skutki korekty faktur przychodowych a remanent
Witam,w ciągu ostatnich dwóch może trzech lat pojawiły sie interpretacje w sprawie korekty przychodów. Zgodnie z nimi w przypadku faktury korygującej (zwrot towaru w 2013 r.) dotyczącej sprzedaży np z roku 2011, wystawionej w 2013, należy skorygować zeznanie roku 2011.
Problem dotyczy art. 14 updof. zgodnie z którym przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Natomiast za moment powstania przychodu, generalnie przyjmuje się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania (częściowego wykonania) usługi, nie później jednak, niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.
W tej chwili prawdopodobnie nikt tego nie kwestionuje i faktycznie podatnicy korygują przychody wstecz.
Ostatnio na łamach jednej z gazet czytałem iż wraz z korektą przychodu należy skorygować również remanent. Czyli towar który był sprzedany, i w momencie sporządzania remanentu był własnością kogoś innego, nalezy uznać za własność sprzedawcy po jego zwrocie i skorygować również remanent. Jakoś nie bardzo mi to posuje biorąc pod uwagę, że co prawda towar znajdujacy się poza zakładem również należy uwzględnić w remanencie, ale przecież chodzi o towar który w momencie sporządzania spisu jest własnością sprzedawcy. Wydaje mi sie że trzeba by było podejść tu od strony KC.
Wychodzi na to że w wyniku korekty, wcześnej zawarta umowa sprzedaży zostaje rozwiązana i tu się trzeba zgodzić, następnie sprzedawca ponownie zostaje właścicielem towaru ale jakby ze skutkiem wstecznym - czyli tak jakby stał się ponownie właścicilem w dacie zawarcia umowy pierwotnej.
Co myślicie o tym stanowisku? Nie mam w tej chwilil dostępu do tego art., ale z tego co pamiętam to takie jest obecnie stanowisko MF