konto usunięte

Temat: Przychody z działalności a przychody z praw majątkowych

Co sądzicie o artykule, który pojawił się dzisiaj na Gazecie Prawnej:
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/771582,prawa-a...

Artykuł opisuje zmianę podejścia MF w sprawie opodatkowania bardzo szerokiej grupy samozatrudnionych tzw. freelancerów np. projektantów stron internetowych. Problem dotyczy tego, czy przychody osiągane z usług, którym towarzyszy rozporządzanie prawami autorskimi (np. udzielenie licencji, przeniesie praw majątkowych) może być przychodem z działalności gospodarczej, czy też zawsze i bez wyjątku takiego przychody nie stanowi, gdyż źródłem takiego przychodu są prawa majątkowe.

Ta zmiana podejścia szczególnie zagraża samozatrudnionym, którzy w ramach działalności rozliczają się podatkiem liniowym.

Według mnie, wszelkie wynagrodzenia i tantiemy z utworów, które powstały w wyniku prowadzonej działalności gospodarczej, powinny stanowić przychód z tego źródła.

Tymczasem pojawiają się karkołomne interpretacje, z których wynika, że wynagrodzenie określone w umowie może być zaliczane do zupełnie odrębnych źródeł przychodu np. fotograf, który organizuje sesję zdjęciową na zlecenie agencji marketingowej - wynagrodzenie za znalezienie modeli, rekwizytów, przygotowanie studia będzie stanowić przychód z działalności gospodarczej, ale już wynagrodzenie za wykonane zdjęcia - przychody z praw autorskich. Problemy pojawiają się też przy umowach, gdzie w umowie jest określone, że wynagrodzenie obejmuje prace programistyczne oraz przeniesienie majątkowych praw autorskich do powstałego programu.

Według mnie, przepisy, który miały być korzystne dla podatników, obróciły się przeciwko nim. Według mnie ratio legis przepisów o prawach majątkowych jest takie, że nieważne, ile książek napiszesz, ile tantiemów autorskich otrzymujesz i ile programów komputerowych napiszesz, to nie musisz się obawiać, że nagle stanie się to przychodem z działalności gospodarczej i będziesz musiał prowadzić KPiR itd. A nie takie, że cokolwiek twórczego zrobisz w działalności, to już nie jest działalność, tylko przychód z praw majątkowych.

Poza tym, popatrzmy na to z innej strony. Praktycznie wszyscy jednoosobowi przedsiębiorcy, którzy zarabiają z tytułu pracy umysłowej, a nie fizycznej, tworzą utwory w rozumieniu praw autorskich. Prawnik, który napisał opinię prawną; konsultant, który napisał raport; architekt, który zaprojektował bryłę budynku. Czy wszyscy ci zatem powinni zamknąć działalność gospodarczą, albo jeśli prawnik reprezentuje klienta przed sądem, to powinien wykazać przychód z działalności, ale jeśli napiszę opinię prawną, to powinien wykazać przychód z praw majątkowych? Nie jestem specjalistą od prawa autorskiego, ale jak dobrze rozumiem, opinia prawna jest utworem, a przekazanie jej klientowi oznacza udzielenie klientowi dorozumianej licencji na jej wykorzystanie.

Biorąc pod uwagę, bardzo szerokie pojęcie "utworu" w rozumieniu ustawy o prawach autorskich, to dalsze zagłębianie się w ten tok rozumowania prowadziłby do absurdów.

Kolejne pytanie, które się nasuwa, to jak zabezpieczyć się przed potraktowaniem danego wynagrodzenia za przychód z praw majątkowych, a nie działalności gospodarczej? Uważam, że najlepszy rozwiązaniem jest konstruować umowy w ten sposób, że wynagrodzenie przysługuje za świadczenie usług (np. programistycznych), natomiast zawrzeć w umowie klauzulę, że wykonawca zobowiązuje się przenieść majątkowe prawa autorskie, do utworów w rozumieniu prawa autorskiego, które mogą powstać w wyniku realizacji umowy, bez dodatkowego wynagrodzenia. Skoro przychody z praw majątkowych to przychody ze zbycia praw autorskich, to jeśli nie będzie za to wynagrodzenia w umowie, to nie będzie możliwe uzyskanie przychodu z tego tytułu. Biorąc pod uwagę, swobodę umów wynikającą z kodeksu cywilnego, a także tego, że organy skarbowe nie mają kompetencji, by kwestionować zapisy umów, to uważam, że w obecnej sytuacji za najlepsze rozwiązanie.

A co Wy sądzicie na ten temat?
Tomasz Z.

Tomasz Z. Freelancer

Temat: Przychody z działalności a przychody z praw majątkowych

W pierwszej chwili myślałem że to burza w szklance wody i że chodzi o sprzedaż praw lub udzielanie licencji do gotowych utworów. Ale lektura wymienionych w artykule interpretacji (np. IPPB1/415-718/13-4/EC) nie pozostawia wątpliwości że chodzi o świadczenie usług przy okazji którego przenosi się prawa majątkowe. Chyba że dziennikarz wybrał tylko kilka pasujących do tezy.

Zakładając że zmieniła się "linia orzecznicza" - oj będzie się działo i Pakiet Królowej (https://www.gov.uk/simpler-income-tax-cash-basis) może wygenerować w najbliższym czasie dodatkowe, nieprzewidziane wcześniej wpływy.Ten post został edytowany przez Autora dnia 22.01.14 o godzinie 03:00
Adam Bartosiewicz

Adam Bartosiewicz Tax Adviser ;
Solicitor

Temat: Przychody z działalności a przychody z praw majątkowych

byłem pewny na początku 2013 r., że jak tylko zmienią się przepisy o 50% KUP, to okaże się, że twórcy nie mogą uzyskiwać przychodów z działalności, choćby działalność wykonywali.

niestety - analiza orzecznictwa sądowego dotyczącego wcześniejszych podobnych przypadków (handel papierami wartościowymi w ramach działalności gospodarczej) wskazuje, że niewykluczone, że te interpretacje będą wsparte orzecznictwem sądowym

ze względów dla mnie oficjalnie niezrozumiałych (praktycznie - profiskalnie) podejmuje się taką interpretację definicji "działalność gospodarcza", która uważa kwestię zorganizowania i ciągłości pewnego rodzaju aktywności za nieistotną z punktu widzenia kwalifikacji przychodów do określonego źródła, o ile tylko są one wymienione w innym źródle przychodów
jest to absurdalne, o tyle, że w istocie działalność gospodarczą zawsze da się zredukować do innego źródła przychodów; przykładowo - czy działalność handlowa nie stanowi przychodów ze sprzedaży rzeczy?

jednocześnie natomiast pojawiają się wyroki i interpretacje, w których (jeśli jest to korzystne fiskalnie) uznaje się pewną aktywność za działalność gospodarczą, niezależnie od tego, że określone zdarzenia są wymienione jako skutkujące przychodami z odrębnych źródeł: tak np. przy okazji przychodów ze sprzedaży gruntów, przychodów adwokatów (radców prawnych) z urzędówek).
Adam Bartosiewicz

Adam Bartosiewicz Tax Adviser ;
Solicitor

Temat: Przychody z działalności a przychody z praw majątkowych

Bez namiarów niestety; nie mam czasu, żeby szukać namiarów; ale w każdym razie jest odpowiedź MF; podkreślenia moje

"W związku z artykułem w Dzienniku Gazecie Prawnej autorstwa Mariusza Szulca pt. „Twórcy oraz ich kontrahenci muszą skorygować PIT, począwszy od 2008 r." wyjaśniamy, że twierdzenie jakoby ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wykluczała możliwość uzyskiwania przychodów z majątkowych praw autorskich, w tym z tytułu odpłatnego zbycia tych praw, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, jest nieuzasadnione.

Nie znajduje ono bowiem potwierdzenia w obowiązujących przepisach ustawy PIT, która przewiduje możliwość osiągania przez twórców przychodów z tych praw w ramach działalności gospodarczej.

Twórcy uzyskujący przychody z praw autorskich w ramach działalności gospodarczej, mogą także wybrać opodatkowanie wg 19 % stawki podatku.

W przypadku gdy przychody z majątkowych praw autorskich twórcy zaliczali do przychodów z działalności gospodarczej, nie mają oni obowiązku korygowania PIT za ubiegłe lata. Podobnie jak u twórców obowiązek korekty nie wystąpi po stronie nabywców tych praw.

Jednocześnie podkreślić należy, że w przypadku uzyskiwania przychodów z majątkowych praw autorskich, zaliczanych do przychodów z działalności gospodarczej, nigdy nie miały i nadal nie mają zastosowania zryczałtowane 50% koszty uzyskania przychodów.

Na kwalifikację osiąganych przychodów z majątkowych praw autorskich nie miała wpływu nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązująca od 1 stycznia 2013 r. Określiła ona wyłącznie nowe zasady stosowania zryczałtowanych 50% kosztów uzyskania przychodów, tym samym nie odbiera możliwości zaliczania przychodów z majątkowych praw autorskich do przychodów z działalności gospodarczej.

Mając na uwadze powyższe stanowisko, interpretacje podatkowe niezgodne z nim zostaną zmienione."
Tomasz Z.

Tomasz Z. Freelancer

Temat: Przychody z działalności a przychody z praw majątkowych

Namiary: http://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansow/wiadomosci/...
- sygnatury nie ma ale w zamian są tagi :)Ten post został edytowany przez Autora dnia 05.03.14 o godzinie 16:22



Wyślij zaproszenie do