Temat: Nieujawnione TK Sygn. akt SK 18/09

Jacek K.:
Dzisiaj odebrałem decyzję odmawiającą uchylenia decyzji ostatecznej z czerwca 2000 roku dotyczącej nieujawnionych za 1995 rok. Ostateczną wydał NUS. Oczywiście piszę odwołanie do DIS.Oto jakie uzasadnienie cyt"W treści wyroku z dnia 18 lipca 2013 TK stwierdził ,iż art.20 ust.3 ustawy z 26 lipca 1991 W BRZMIENIU OBOWIĄZUJĄCYM OD 1STYCZNIA 1998 DO 31 GRUDNIA 2006 jest niezgodny z art 2 w związku z art.64 Konstytucji.Skutki tego orzeczenia dotyczą bezpośrednio przedziału czasowego ograniczonego od 01.01 1998 do 31.12.2006. Z uwagi na powyższe oraz fakt ,iż postępowanie podatkowe przeprowadzone przez NUS w T........ zakończone decyzją ostateczną nr ....................z czerwca 2000 roku dotyczyło innego okresu tj.1995 należy stwierdzić,iż przesłanka określona w art.240par.1nie wystąpiła." koniec cytatu Nic o sprzecznych wyrokach NSA tylko to. Mam zamiar podnieść w odwołaniu tylko to ,że w 2000 roku postępowanie było prowadzone według przepisów wtedy obowiązujących ,czyli w 2000 roku ,[ zakwestionowanych przez TK] a nie przepisów obowiązujących pięć lat wcześniej czyli w 1995 jak kuriozalnie i żałośnie w/g mnie uzasadnia decyzję odmowną NUS. Co o tym sądzicie ?
Jeśli chodzi o lata 1992-1997 to jest tylko jeden wyrok i nim się trzeba posiłkować:
WSA w Warszawie z 27 września 2013 r., sygn. akt III SA/Wa 1856/13
Jacek K.:
Mam zamiar podnieść w odwołaniu tylko to ,że w 2000 roku postępowanie było prowadzone według przepisów wtedy obowiązujących ,czyli w 2000 roku
To przegrasz. Dla nich liczy się tylko rok za który było prowadzone postępowanie (czyli w Twoim wypadku 1995) i nic więcej. Należałoby raczej zmierzać do tego że w 1995 roku przepisy również były niekonstytucyjne, na co wskazuje powyższy wyrok sądu.

Artykuły dotyczące lat 1992-1997:
"Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w piątkowym wyroku stwierdził, że choć wyrok TK dotyczy lat 1998–2006, jego tezy trzeba zastosować także do wymiaru podatku za 1997 r."
http://prawo.rp.pl/artykul/1052962-Nie-mozna-opodatkow...
http://prawo.rp.pl/artykul/1049946.html
http://jat.bblog.pl/wpis,lata;1992;-;1997;czy;jedna;ja...
http://www.podatki.biz/artykuly/wyrok-tk-podatek-od-ni...
http://jat.bblog.pl/wpis,co;zrobic;z;niekorzystna;decy...Ten post został edytowany przez Autora dnia 30.10.13 o godzinie 04:55
Jacek Kozlowski

Jacek Kozlowski przedstawiciel
handlowy, Kompania
Piwowarska S.A.

Temat: Nieujawnione TK Sygn. akt SK 18/09

Dziękuję.Bardzo mi pomogłeś.Faktycznie,ta argumentacja ,którą podsunąłeś ma duże szanse powodzenia.

Temat: Nieujawnione TK Sygn. akt SK 18/09

W Twoim przypadku jeszcze warto przeczytać to:
http://www.podatki.biz/artykuly/uchylenie-decyzji-osta...
Pozdr.
Jacek Kozlowski

Jacek Kozlowski przedstawiciel
handlowy, Kompania
Piwowarska S.A.

Temat: Nieujawnione TK Sygn. akt SK 18/09

Dobre wieści dla podatników http://podatki.onet.pl/sady-hurtem-uchylaja-decyzje-ws...
Tadeusz Młochowski

Tadeusz Młochowski radca prawny, Poznań

Temat: Nieujawnione TK Sygn. akt SK 18/09

RPO też do Ministra napisała też małe pretensje.
Sławek Chmielewski

Sławek Chmielewski Doradca Podatkowy

Temat: Nieujawnione TK Sygn. akt SK 18/09

Rzecznik Praw Obywatelskich zwróciła się do ministra finansów z wystąpieniem w sprawie zasad ustalania wysokości przychodów nie znajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych.
Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 18 lipca 2013 r. (sygn. akt SK 18/09) orzekł o niekonstytucyjności przepisu art. 20 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 1998 r. do 31 grudnia 2006 r. Trybunał podkreślił, że cały mechanizm opodatkowania dochodów nieujawnionych wymaga poważnych zmian. Mimo że wyrok nie odnosi się do art. 20 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w obecnym brzmieniu, przepis ten - zdaniem Trybunału - jest obarczony tymi samymi mankamentami, które były powodem stwierdzenia niezgodności z Konstytucją jego poprzedniej wersji.
Również sądy administracyjne orzekające w sprawach dotyczących zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodów z nieujawnionych źródeł wskazują, że zmiana wspomnianego przepisu nie wyeliminowała wątpliwości co do jego konstytucyjności, gdyż miała charakter jedynie porządkujący.
Rzecznik zwróciła się więc do ministra finansów o wskazanie planowanych działań odnoszących się do przedstawionego zagadnienia, w szczególności dotyczących ewentualnych prac legislacyjnych oraz problemu prowadzenia na podstawie przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2007 r. postępowań w sprawie ustalenia zobowiązań podatkowych z tytułu zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodów nie znajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych.
Sławek Chmielewski

Sławek Chmielewski Doradca Podatkowy

Temat: Nieujawnione TK Sygn. akt SK 18/09

Są już uzasadnienia wyroków z 17.10.2013r.
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/C6A621ECBA
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/C700A0DB0E
Jaxek Aninowski

Jaxek Aninowski Dyrektor ds Obsługi
Postępowań, Instytut
Studiów Podatkow...

Temat: Nieujawnione TK Sygn. akt SK 18/09

Są też uzasadnienia orzeczeń NSA nie podzielających poglądu z 17.10. np:
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/BA573F0A0A
http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/0DB2788439

A odnośnie wyroków z 17go: Sąd tak naprawdę w samym swoim uzasadnieniu napisał dlaczego jego pogląd jest nieprawidłowy. Przynajmniej tyle miał odwagi, żeby całkowicie opisać stanowisko przeciwne do swojego
Sławek Chmielewski

Sławek Chmielewski Doradca Podatkowy

Temat: Nieujawnione TK Sygn. akt SK 18/09

tak tak też zwróciłem na to uwagę!
Sławek Chmielewski

Sławek Chmielewski Doradca Podatkowy

Temat: Nieujawnione TK Sygn. akt SK 18/09

jeden z wyroków z 17go

"Konieczność oceny nie tylko treści sentencji orzeczenia, ale także jego uzasadnienia, wynika z praktyki zamieszczania w uzasadnieniu orzeczeń Trybunału wskazań co do ich skutków, nie wynikających wprost z sentencji. Jak bowiem wyjaśnił Trybunał w uzasadnieniu wyroku z dnia 27 maja 2008 r. (SK 57/06): "zgodnie z art. 190 ust. 4 Konstytucji orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności z Konstytucją stanowi podstawę do wznowienia postępowania, uchylenia decyzji lub innego rozstrzygnięcia, wydanego na podstawie przepisu uznanego przez Trybunał za niekonstytucyjny. To znaczy, że Trybunał określa w konkretnym orzeczeniu możliwość i zakres wznowienia postępowania, uchylenia decyzji lub innego rozstrzygnięcia, wydanego na podstawie przepisu uznanego przez Trybunał za niekonstytucyjny". Wśród licznych orzeczeń Trybunału, w których dopiero z ich uzasadnienia wynikają przypisane przez Trybunał skutki nieokreślone wprost w sentencji, można – niewyczerpująco – wymienić wyroki w następujących sprawach: P 4 i 21/06, SK 6/07, K 19, 28, 29 i 53/08, SK 34/08, K 15/09, P 16/09, P 41/11, SK 8/12.

Czyli - to trybunał ustala zasady wznowienia a nie przepisy prawa - bardzo dziwne! ale będzie przyczynek do ewentualnych prób odrzucenia wniosków o wznowienie (DIS są zadowoleni z takich wyroków)

konto usunięte

Temat: Nieujawnione TK Sygn. akt SK 18/09

witam wszystkich,

Jestem w trakcie pisania skargi o wznowienie postępowania przed NSA (sprawa została zakończona wyrokiem przed NSA). Jeśli chodzi o możliwości wydania wyroku, w przypadku gdy NSA uwzględni skargę, to zgodnie z art. 282 p.p.s.a. zmienia zaskarżone orzeczenie albo je uchyla i skargę odrzuca lub postępowanie umarza. Czy w związku z tym, w kontekście nieujawnionych źródeł przychodu i wyroku Trybunału, który stanowi przesłankę do wznowienia, wnosić o uchylenie wyroku NSA, uchylenie wyroku WSA oraz uchylenie decyzji Dyrektora IS? Bo jakoś nie widzę sensu we wnoszeniu o uchylenie wyroku NSA i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania przez WSA. Macie jakieś sugestie? Wszelka podpowiedź mile widziana, bo z NSA nie ma żartów :)
Tomasz Kania

Tomasz Kania radca prawny,
Kancelaria Prawna
LEX w Kamiennej
Górze

Temat: Nieujawnione TK Sygn. akt SK 18/09

z art. 282 ustawy o ppsa, wynika, że przy wznowieniu co do zasady sąd administracyjny zmienia swoje rozstrzygnięcie (a uchyla tylko wtedy, gdy skargę odrzuca lub postępowanie umarza).

Ja bym wnosił o zmianę wyroku NSA w ten sposób, że:
1. uchyla wyrok WSA w całości,
2. uchyla zaskarżona decyzję Dyrektora IS i poprzedzającą ja decyzję NUS,

no i oczywiście jeszcze coś o kosztach postępowaniaTen post został edytowany przez Autora dnia 14.11.13 o godzinie 17:59

konto usunięte

Temat: Nieujawnione TK Sygn. akt SK 18/09

Dziękuję za podpowiedź. To jak najbardziej logiczne. Wątpliwości mam jednak po przeczytaniu kilku wyroków wydanych przez NSA na skutek skargi o wznowienie. W każdym, który znalazłam, NSA orzeka że uchyla wyrok NSA i potem dopiero orzeka w jakiś sposób o zmianie, tj. oddala skargę kasacyjną albo uchyla wyrok WSA i przekazuje do ponownego rozpoznania.
Sprawa jest o tyle istotna, że to postępowanie przed NSA, więc przy źle sformułowanym wniosku można wpakować się na minę :(

Przykładowy wyrok NSA wydany po wznowieniu:

http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/B6F6B99648Ten post został edytowany przez Autora dnia 15.11.13 o godzinie 11:49
Tomasz Kania

Tomasz Kania radca prawny,
Kancelaria Prawna
LEX w Kamiennej
Górze

Temat: Nieujawnione TK Sygn. akt SK 18/09

to masz mały problem, bo jak sięgniesz do przykładowych wyroków NSA po wznowieniu dostępnych na w Bazie - to rzeczywiście - przynajmniej w tych co ja przeglądnąłem - jest uchylenie wyroku NSA.

Natomiast przeglądnąłem 3 komentarze (1. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Komentarz, Romańska Marta, Knysiak-Molczyk Hanna, Woś Tadeusz; 2. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Komentarz, Tarno Jan Paweł; 3. Dauter B., Gruszczyński B., Kabat A., Niezgódka-Medek M. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Komentarz) do art. 282 - to ze wszystkich wynika, że uchylenie następuję tylko wtedy skarga jest odrzucana albo postępowanie umarzane.

Znów w monografii K. Sobieralskiego "Wznowienie post sądowo...." jest, że ta zmiana nie może nastąpić bez uchylenia wyroku, czyli chyba "zmiana", o której mowa w 282 to nic innego jak "uchylenie wyroku i wydanie nowego rozstrzygnięcia".

Wnoś o uchylenie

konto usunięte

Temat: Nieujawnione TK Sygn. akt SK 18/09

Nawet nie taki mały ten problem.

Myślę, że wniosę o uchylenie wyroku NSA, i wydanie rozstrzygnięcia o uchyleniu wyroku WSA i zarazem decyzji DIS. Nie wiem, czy wnosić również o uchylenie decyzji NUS (nie spotkałam tego w komentarzach).

Czy wnosić równiez o umorzenie postępowania? Myślę, że ma to sens, skoro odpadła podstawa prawna do wydawania decyzji z zakresu podatku od dochodów z nieujawnionych źródeł...
Tomasz Kania

Tomasz Kania radca prawny,
Kancelaria Prawna
LEX w Kamiennej
Górze

Temat: Nieujawnione TK Sygn. akt SK 18/09

NSA ma możliwość uchylenia obu decyzji, więc wnosiłbym o uchylenie obu. Choć jak popatrzysz na wyroki NSA po wyroku Trybunału SK 18/09 - NSA z reguły uchylał tylko decyzję Dyrektora IS.

Sąd administracyjny nie umarza postępowania administracyjnego (podatkowego) - to już po zwrocie sprawy robią organy podatkowe.

konto usunięte

Temat: Nieujawnione TK Sygn. akt SK 18/09

Ok, bardzo dziękuję za wskazówki :) Wniosę o uchylenie wszystkiego, jak leci. Zobaczymy, jakie będą tego rezultaty :)
Sławek Chmielewski

Sławek Chmielewski Doradca Podatkowy

Temat: Nieujawnione TK Sygn. akt SK 18/09

Drodzy Państwo!
Dzisiaj dowiedziałem się, że Dyrektor Izby skarbowej złożył skargę kasacyjną od wyroku WSA w sprawie nieujawnionych za 2005r. Co się dzieje ?
Nie znam uzasadnienia skargi ale ... ważna jest sprawa.

konto usunięte

Temat: Nieujawnione TK Sygn. akt SK 18/09

Słuchajcie, pytanie za 100 punktów: jaki jest wpis od skargi o wznowienie postępowania: stosunkowy (bo dotyczy nieujawnionych a zatem nalezności pieniężnej) czy stały (bo jednak to zobowiązanie podatkowe)?
Czy jeśli stały, to w kwocie nie 500 zł a 250 zł (połowa wysokości wpisu od skargi)?

z góry dziękuję za podpowiedzi!
Jaxek Aninowski

Jaxek Aninowski Dyrektor ds Obsługi
Postępowań, Instytut
Studiów Podatkow...

Temat: Nieujawnione TK Sygn. akt SK 18/09

Ad. Sławek
No co się dzieje, przeczytał uzasadnienie wyroków z 17 października, tak się nimi przejął, że postanowił nie odpuścić biedaczek i walczyć do końca, żeby zabrać kasę złodziejom. A tak na poważnie - pewnie liczy na to, że będą wątpliwości w NSA i pójdzie jakaś uchwała i nie chce stracić możliwości wzruszenia swojego wyroku. Ale na to bym nie liczył, wszystkie ostatnie sprawy NSA w tym zakresie (w tym ze 12 w których sam stawałem) idzie równo i mówi o skutkach ex tunc wyroku TK.



Wyślij zaproszenie do