Adam Bartosiewicz

Adam Bartosiewicz Tax Adviser ;
Solicitor

Temat: Nieujawnione TK Sygn. akt SK 18/09

długieeeee....
85 stron maszynopisu
Grzegorz S.

Grzegorz S. Poznań; "TAX"
Podatki, Finanse,
Księgowość

Temat: Nieujawnione TK Sygn. akt SK 18/09

Adam B.:
długieeeee....
85 stron maszynopisu
Najważniejsze ok. 30 ostatnich. Ale i tak na raz nie dam rady tego łyknąć. Będzie lektura na weekend :D

Temat: Nieujawnione TK Sygn. akt SK 18/09

"Jakkolwiek zapadłe orzeczenie nie odnosi się do art. 20 ust. 3 u.p.d.o.f. w jego aktualnym brzmieniu, to rozważany przepis jest obarczony – w zbliżonym, jeśli nie identycznym, stopniu – tymi samymi mankamentami, które były powodem stwierdzenia niekonstytucyjności jego poprzedniej wersji."
Uzasadnienie wyroku TK, strona 83.

Tym samym Trybunał odniósł się do art. 20 ust. 3 u.p.d.o.f. w jego aktualnym brzmieniu.
http://jat.bblog.pl/tag,wyrok;tk;sk;18;09,40873.html
Sławek Chmielewski

Sławek Chmielewski Doradca Podatkowy

Temat: Nieujawnione TK Sygn. akt SK 18/09

proszę o sugestie co robić z zakończonymi postępowaniami za 2007 i późniejsze. Sprawy zakończono czy to przed Izbą skarbową bądź podatnik zrezygnował z skargi kasacyjnym i orzeczenie WSA jest ostateczne. Znajduje poglądy że można takie sprawy wznowić . Ale czy niema innego pomysłu?
istotna jest też kwestia spraw za 1997 i wcześniejszych co z nimi?
Adam Bartosiewicz

Adam Bartosiewicz Tax Adviser ;
Solicitor

Temat: Nieujawnione TK Sygn. akt SK 18/09

Sławek C.:
Znajduje poglądy że można takie sprawy wznowić . Ale czy niema innego pomysłu?

to chyba oczywiste?
a po co inne pomysły?
istotna jest też kwestia spraw za 1997 i wcześniejszych co z nimi?

tak na szybko:
o ile pamiętam, to są dwa poglądy, co do tego, czy po upływie terminu przedawnienia wydać decyzję po wznowieniu
1) nie można
2) można, o ile byłaby na niższa kwotę zobowiązania

w pierwszym przypadku byłaby decyzja umarzająca postępowanie? po wyroku TK nie można określić podstawy opodatkowania, a zatem wymierzyć podatku
w drugim przypadku - decyzja odmawiająca zmiany, lecz stwierdzająca przesłanki wznowieniowe
wtedy z taką wio do sądu cywilnego w oparciu o 417(1) KC

Temat: Nieujawnione TK Sygn. akt SK 18/09

"...po upływie terminu przedawnienia [...] do sądu cywilnego w oparciu o 417(1) KC"

A co jeśli termin przedawnienia nie upłynął? Czy oprócz zwrotu podatku wraz z odsetkami za wszystkie lata podatnik ma prawo starać się o zadośćuczynienie pieniężne od Skarbu Państwa? Bo podatek który zostanie mu zwrócony to pieniądze które już zarobił czyli jego pieniądze, a odsetki to zwrot inflacji. Ale co z zadośćuczynieniem za wydanie krzywdzącej decyzji oraz za szkodę moralną która jest tu bezprzeczna.

Jak się łapie złodzieja który ukradł coś na przykład powyżej 200 zł (bo poniżej to jest niska szkodliwość społeczna) to nie tylko ma to oddać ale chyba są jeszcze tego jakieś konsekwencje.
Sam TK powiedział że "podatek od nieujawnionych dochodów nie jest karą, ale "szczególnego rodzaju podatkiem", więc jego zastosowanie wraz z sankcją karną nie łamie zakazu podwójnego karania za ten sam czyn."

Więc chyba to samo działa w drugą stronę. Zwrot tego co się ukradło też nie jest karą tylko zwrotem. Tak więc oprócz zwrotu podatku wraz z należnymi odsetkami chyba się jeszcze coś tym ludziom należy? Sam fakt jak wzywają wszystkich po kolei z rachunków bankowych, najczęśćiej jest to rodzina, najbliżsi przyjaciele i znajomi z pracy, którym się zadaje 1000 pytań, następstwem tego jest to że się wszyscy odwracają. A strata najbliższego otoczenia jest co najmniej tak samo bolesna jak strata dorobku całego życia. Nikt mi nie powie że to po kimś spływa jak po kaczce.

Zespół Zarządzania Wiedzą, 2013-10-09:
"Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem prawnym, dotyczącym zbadania zgodności z Konstytucją przepisu ustawy o PIT dotyczącego opodatkowania dochodów z tzw. źródeł nieujawnionych, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r."
http://www.taxonline.pl/aktualnosci/52801/Pytanie_praw...Ten post został edytowany przez Autora dnia 10.10.13 o godzinie 17:30
Sławek Chmielewski

Sławek Chmielewski Doradca Podatkowy

Temat: Nieujawnione TK Sygn. akt SK 18/09

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Skowrońska- Pastuszko Sędziowie Sędzia WSA Jacek Niedzielski (spr.) Sędzia WSA Joanna Wierchowicz Protokolant st. sekretarz sądowy Anna Głowacka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 października 2013 r. sprawy ze skargi A.W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych za 2008r. od dochodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów postanawia: 1. na podstawie art. 193 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. Nr 78, poz. 483 z późń. zm.) przedstawić Trybunałowi Konstytucyjnemu pytanie prawne: "czy art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późń zm.), w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588 z późń zm.), jest zgodny z art. 2 w związku z art. 64 ust. 1 Konstytucji"; 2. na podstawie art. 124 § 1 pkt 5 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późń zm.) zawiesić postępowanie przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym do czasu udzielenia przez Trybunał Konstytucyjny odpowiedzi na pytanie określone w pkt. 1
Tomasz Kania

Tomasz Kania radca prawny,
Kancelaria Prawna
LEX w Kamiennej
Górze

Temat: Nieujawnione TK Sygn. akt SK 18/09

Podobno w dniu dzisiejszym NSA oddalił skargi kasacyjne podatników (sygn. II FSK 2413/11, II FSK 2322/11, II FSK 2598/11, II FSK 2426/11), uznając, że wyrok TK nie wywiera skutku wstecz, a jedynie na przyszłość.
Sławek Chmielewski

Sławek Chmielewski Doradca Podatkowy

Temat: Nieujawnione TK Sygn. akt SK 18/09

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił w czwartek skargi czterech podatników, którzy kwestionowali pobranie od nich 75-proc. podatku od zatajonych dochodów. Podatnicy liczyli na to, że odzyskają podatek po lipcowym wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

NSA orzekł jednak, że wyrok TK nie działa wstecz.

Każdy z czterech podatników w okresie od 2000 r. do 2004 r. wykazał w zeznaniach podatkowych większe wydatki niż dochody. Mężczyźni twierdzili, że sfinansowali je z oszczędności z poprzednich lat. Urzędy skarbowe w Olsztynie i Wrocławiu ustaliły jednak, że żaden z nich nie miał takich oszczędności i dlatego nałożyły na każdego 75-procentowy podatek od zatajonych dochodów.

Wszyscy czterej złożyli skargi do wojewódzkich sądów administracyjnych, ale sądy orzekły, że decyzje były prawidłowe.

W czwartek ich skargi kasacyjne oddalił również Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. II FSK 2413/11, II FSK 2322/11, II FSK 2598/11, II FSK 2426/11).

Uzasadniając wyrok, sędzia Tomasz Zborzyński stwierdził, że do tych spraw nie odnosi się wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 18 lipca br. (sygn. SK 18/09), w którym TK uznał za sprzeczny z konstytucją przepis ustawy o PIT, na podstawie którego urzędy skarbowe i urzędy kontroli skarbowej ustalają przychód podatnika z nieujawnionych źródeł. Na skutek wyroku TK przepis ten przestał obowiązywać 27 sierpnia, z chwilą opublikowania wyroku Trybunału w Dzienniku Ustaw.

Zborzyński wyjaśnił, że - według NSA - intencją Trybunału było, by skutki jego wyroku działały dopiero od momentu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a nie wstecz. Sędzia podkreślił, że tak wynika z pisemnego uzasadnienia do wyroku TK, które ukazało się 11 września.

"W związku z tym postępowania w sprawie podatku od zatajonych dochodów prowadzone i zakończone wcześniej (tj. przed 27 sierpnia) nie mogą zostać wznowione" - stwierdził Zborzyński.

Inaczej Naczelny Sąd Administracyjny orzekł 13 sierpnia br., w innym składzie sędziowskim. Nie czekając na pisemne uzasadnienie wyroku TK, sędziowie NSA stwierdzili wówczas, że w świetle tego wyroku fiskus nie mógł nałożyć podatku od nieujawnionych źródeł (sygn. II FSK 2295/11, II FSK 2296/11, II FSK 2327/11, II FSK 2370/11).

Wyrok TK otworzył podatnikom drogę do odzyskania 75-procentowego podatku, ale tylko jeżeli urząd wymierzył im go za lata 1998-2006. Tego bowiem okresu dotyczyła skarga do Trybunału i do niego tylko odnosi się wyrok TK, mimo że sam przepis niewiele się potem zmienił.

Po to, aby odzyskać podatek, należało złożyć do urzędu, który wydał decyzję, wniosek o wznowienie postępowania. Termin na złożenie wniosków minął 27 września, ponieważ tego dnia upłynął miesiąc od opublikowania wyroku TK w Dzienniku Ustaw.

Po czwartkowych wyrokach NSA może się jednak okazać, że odzyskanie 75-proc. podatku za okres sprzed opublikowania wyroku TK w Dzienniku Ustaw może być utrudnione.
Krzysztof Gajda

Krzysztof Gajda Doradca podatkowy nr
wpisu 10045

Temat: Nieujawnione TK Sygn. akt SK 18/09

Co to ma być?Przecież to jakiś absurd.Ciekawe kiedy będzie uzasadnienie do tego wyroku.
Sławek Chmielewski

Sławek Chmielewski Doradca Podatkowy

Temat: Nieujawnione TK Sygn. akt SK 18/09

prawo pozytywne takie jest ... co sędzia to pomysł na przepis! A miało być tak pieknie ...
Moim zdaniem niezrozumiałe i najbardziej skandaliczne jest pozbawienie prawa do wznowienia postępowania (chyba że prasa źle zacytowała NSA) Z drugiej strony wznawia się postępowania juz skończone.
Już widzę chmarę urzędników, którzy w uzasadnieniu decyzji o odmowie wznowienia wskazują w/w wyroki NSA.
Nie mam już sił do tej "zabawy".
Krzysztof Gajda

Krzysztof Gajda Doradca podatkowy nr
wpisu 10045

Temat: Nieujawnione TK Sygn. akt SK 18/09

Coś mi się wydaje, że to dopiero początek "zabawy" z twórczym cytowaniem wyroku TK i podkreślaniu, co miał na myśli.
Sławek Chmielewski

Sławek Chmielewski Doradca Podatkowy

Temat: Nieujawnione TK Sygn. akt SK 18/09

Po pierwsze wydaje sie że wyroki NSA mówią o możliwości wznowienia postępowania podatkowego w momencie wydania decyzji, przedmiotu zaskarżenia i wtedy takiej możliwości rzeczywiście nie było. Tak więc wyrok WSA był prawidłowy i nie mógł być uchylony przez NSA. Z drugiej strony Podatnik ma prawo do złożenia wniosku o wznowienie postępowania sądowo-administracyjnego. Tak więc nic się nie stało.
Sławek Chmielewski

Sławek Chmielewski Doradca Podatkowy

Temat: Nieujawnione TK Sygn. akt SK 18/09

NSA nie sugerował ponadto że brak jest podstaw do odmowy wznowienia postepowań podatkowych zakończonych ostateczną decyzją!!! Więc mrzonki na temat braku podstaw do uchylenia decyzji (w postepowaniu podatkowym) są bezpodstawne
Krzysztof Gajda

Krzysztof Gajda Doradca podatkowy nr
wpisu 10045

Temat: Nieujawnione TK Sygn. akt SK 18/09

Tak, czy inaczej trzeba poczekać na uzasadnienia.. A swoją drogą, czy organy wydają już postanowienia o wznowieniu postępowań?
Jaxek Aninowski

Jaxek Aninowski Dyrektor ds Obsługi
Postępowań, Instytut
Studiów Podatkow...

Temat: Nieujawnione TK Sygn. akt SK 18/09

najważniejszym pytaniem jest, czy w ramach podstaw kasacyjnych wskazywano na niekonstytucyjność przepisów (mimo, że jeszcze w momencie składania skargi nie było wyroku TK). jeżeli nie wskazywano, to jeszcze te wyroki NSA mają jakiś sens (NSA z urzędu bierze pod uwagę nieważność postępowania, w pozostałym zakresie jest związany granicami skargi kasacyjnej). Natomiast jeżeli w skargach kas. był podniesiony zarzut niekonstytucyjności a NSA wydal takie orzeczenie jakie wydał, to już nie wiem co myśleć ...
Jaxek Aninowski

Jaxek Aninowski Dyrektor ds Obsługi
Postępowań, Instytut
Studiów Podatkow...

Temat: Nieujawnione TK Sygn. akt SK 18/09

Ja już o paru słyszałem postanowieniach o wznowieniu postępowania, natomiast z tego co mi wiadomo brak jest jeszcze decyzji wznowieniowych
Jaxek Aninowski

Jaxek Aninowski Dyrektor ds Obsługi
Postępowań, Instytut
Studiów Podatkow...

Temat: Nieujawnione TK Sygn. akt SK 18/09

Chociaż też nie. Jest uchwała NSA z dnia 7 grudnia 2009r. sygn. akt I OPS 9/09 o treści następującej: „W sytuacji, w której po wniesieniu skargi kasacyjnej przez stronę Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z Konstytucją aktu normatywnego, na podstawie którego zostało wydane zaskarżone orzeczenie, jeżeli niekonstytucyjny przepis nie został wskazany w podstawach kasacyjnych, Naczelny Sąd Administracyjny powinien zastosować bezpośrednio przepisy art. 190 ust. 1 i 4 Konstytucji RP i uwzględnić wyrok Trybunału nie będąc związanym treścią art. 183 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.)”. tak więc nawet jeżeli nie podniesiono zarzutu to i tak powinni uchylić wyrok, a tego NSA nie zrobił
Karol K.

Karol K. r.pr. / GAAR i
okolice

Temat: Nieujawnione TK Sygn. akt SK 18/09

Jaxek A.:
tak więc nawet jeżeli nie podniesiono zarzutu to i tak powinni uchylić wyrok, a tego NSA nie zrobił

Komentując te wyroki NSA trzeba jednak powiedzieć, że również uchwała I OPS 9/09, choć "słusznościowa" i pozytywna dla podatników, jest trochę kosmiczna. W tym wypadku również sędziowie wyciągnęli normę prawną "z kapelusza".

NSA lubi chyba badać intencję: w jednym przypadku sędziów TK, w drugim autorów konstytucji "(...) Należy zatem zgodzić się, że przepis ten zawiera w sobie w połączeniu z ust. 1 art. 190 normę konstytucyjną (wprawdzie niewysłowioną, ale zakodowaną) odnosząca się do spraw w toku." :]Ten post został edytowany przez Autora dnia 18.10.13 o godzinie 18:24



Wyślij zaproszenie do