Tomasz Nierobisz

Tomasz Nierobisz Radca prawny,
doradca podatkowy

Temat: Licencja przychód z JDG?

Ku swojemu zdziwieniu okdkryłem, że organy podatkowe uważają, iż przychód uzyskany przez osobę fizyczną, prowadzącą JDG, z tytułu licencji na np. oprogramowanie komputerowe, wytworzone w ramach JDG jest przychodem z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych. Czyli innymi słowy jeżeli Bill Gates byłby polskim rezydentem i miałby kaprys działać jako jednoosobowa działalność gospodarcza lub nawet będąc rezydentem USA założyłby sobie w Polsce spółkę komandytową (zakład) to przychody z tej działalności nie byłyby przychodami ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza.

Ktoś może spotkał się z tematem i ma jakieś argumenty przeciwko temu kuriozum? Tak na szybko przecież jak się popatrzy na 5a.6 i zwrot, " z której przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł", to wpierw dokonujemy oceny czy przychody te są uzyskiwane z działalności zorganizowanej i ciągłej, a następnie ewentualnie szukamy przepisu szczególnego, który przychoody osiągnięte w ramach JDG wyłącza z przychodów z działalności gospodarczej.Tomasz Nierobisz edytował(a) ten post dnia 08.11.11 o godzinie 22:15
Mariusz Makowski

Mariusz Makowski doradca podatkowy,
trener, autor
tekstów

Temat: Licencja przychód z JDG?

Interpretacja zwrotu "z której przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł" powinna brzmieć odwrotnie: działalnością gospodarczą będzie coś co nie jest innym źródłem dochodu - czyli najpierw badamy czy nie podpada pod te "inne".

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 18 maja 2010 r. II FSK 47/2009
Nawet w sytuacji spełnienia przez podatnika warunku przewidzianego w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazującego na to, że w ramach działalności wykonywanej zarobkowo, w sposób zorganizowany i ciągły, we własnym imieniu, na własny lub cudzy rachunek, podatnik osiąga przychody, które jednocześnie odpowiadają opisowi przychodów z innego niż pozarolnicza działalność gospodarcza źródła przychodu i nie zostały zaliczone w sposób jednoznaczny do przychodów z tej działalności, to przychody te stanowią przychód z tego innego źródła – w tym przypadku do przychodów wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy.

Ja się w praktyce spotkałem z odwrotnym podejściem "organów" - przychody licencyjne uważają za przychody z działalności gospodarczej co prowadzi do swoistego absurdu: np. przychód z licencji wytworzonej powiedzmy 30 lat temu musielibysmy potraktować jako dochód z działalności gospodarczej mimo iż ta już od dawna jest nieprowadzona.
Adam Bartosiewicz

Adam Bartosiewicz Tax Adviser ;
Solicitor

Temat: Licencja przychód z JDG?

niestety definicja "pozarolniczej działalności gospodarczej" (zwłaszcza w tej części, o której pisze Mariusz) zaczyna być interpretowana przez sądy i przez organy coraz bardziej dziwnie i niejednolicie
prowadzi to do takich kuriozów
swoją drogą - idąc takim tropem - dlaczego nie uznać, że w ramach działalności handlowej (prowadzonej jako j.d.g.) nie mam przychodów ze sprzedaży rzeczy (art. 10 ust. 1 pkt 8)
przecież taka sytuacja (sprzedaż rzeczy) jest wymieniona jako inne źródło przychodów

Myślę, że należałoby jednak zmienić ustawową definicję działalności gospodarczej; bo robi się powoli interpretacyjne bagno
Tomasz Nierobisz

Tomasz Nierobisz Radca prawny,
doradca podatkowy

Temat: Licencja przychód z JDG?

Postulat de lege ferenda jak najbardziej OK. Ale moim zdaniem konieczna jest zmiana wykładni i mam nadzieję, że da się to zrobić również przy obecnym brzmieniu przepisów. Obecnie bowiem pozostaje okrzyk "jak tu żyć"?:-) No przecież to doprowadza do abdurdów. I ja rozumiem, ze gdy pojawiła się "liniówka" to pojawiły się pokusy by uciec ze skali. I ile jestem w stanie się zgodzić, ze np. w odniesieniu do znaków towarowych przesłanki definicyjne dz. gospodarczej mogą nie zostac spełnione, o tyle trudno jest mi się z tym zgodzić w przypadku firmy, która zatrudnia pracowników, wymysla oprogramowania, szuka aktywnie nabywców na to oprogramowanie, wdraża to oprogramowanie u nabywcy.... I bądź tu "innowacyjną" gospodarką.
Tomasz Z.

Tomasz Z. Freelancer

Temat: Licencja przychód z JDG?

Na pl.soc.prawo.podatki temat wraca co jakiś czas i też wychodzi tam na to że to przychód z praw majątkowych. A inną ciekawą konsekwencją jest to, że jeśli nabywca jest płatnikiem w rozumieniu art. 41 updof, to wtedy powinien pobrać zaliczkę na PIT i wystawić PIT-11 :-)

Oczywiście jeśli sprzedawca jest VATowcem to powinien wystawić fakturę VAT ze zwyczajową rozpiską ile tego PITu nabywca powinien pobrać. I pewnie m.in. dlatego u nas nie ma Billów Gatesów, a ci co są robią interesy w zaciszu luksusowych hotelów :-)
Adam Bartosiewicz

Adam Bartosiewicz Tax Adviser ;
Solicitor

Temat: Licencja przychód z JDG?

Jasne.
Tylko, że koncepcja źródeł przychodów i sam ich katalog chyba się już zużył (przez tyle lat eksploatacji).

Bo niby dlaczego nie uznać osoby prowadzącej sklep za podatnika uzyskującego przychody z działalności polegającej na sprzedaży rzeczy ruchomych.

A niby dlaczego np. alimenty (prawo do których, niewątpliwie stanowi prawo majątkowe) zostały wymienione w wyliczeniu "przychodów z innych źródeł).

Analiza wyroków i interpretacji ostatnio prowadzi mnie do wniosku, że definicja działalności gospodarczej (w tym kontekście) jest używana w taki sposób, byle na wszelki wypadek nie zgodzić się ze stanowiskiem podatnika.
Przykładowo:

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 9 marca 2010 r,. I SA/Gd 17/10:
Wnioskodawca wskazał, że zamierza korzystać z internetowego serwisu typu social lending, którego działalność polega na kojarzeniu ze sobą osób fizycznych, które chcą udzielić lub wziąć pożyczkę. Wnioskodawca, korzystając z serwisu społecznościowego, lokowałby swoje wolne środki, udzielając z wykorzystaniem serwisu pożyczek pieniężnych innym użytkownikom tego serwisu, będącym osobami fizycznymi (…) Wbrew zapatrywaniom skarżącego, działalność polegająca na udzielaniu pożyczek może być przedmiotem działalności gospodarczej.

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 października 2010 r., III SA/Wa 1013/09: Spółka B. udostępnia system kokos.pl. System ten umożliwia kontakt osób które potrzebują pożyczek (pożyczkobiorcy — PB), z osobami które mają środki do ulokowania (pożyczkodawcy – PO) (…) Z przedstawionego przez Skarżącego we wniosku o udzielenie interpretacji stanu faktycznego wynika, że otrzymuje on przychód z tytułu odsetek od udzielonych pożyczek. Zgodnie z art. 10 ust. 7 u.p.d.o.f. źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, przy czym zgodnie z art. 17 ustęp 1 pkt 1 u.p.d.o.f. za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się odsetki od pożyczek. Oznacza to, że przychody uzyskiwane przez Skarżącego zakwalifikować należy do innego źródła przychodów niż pozarolnicza działalność gospodarcza. W konsekwencji, nawet w razie uznania że Skarżący udziela pożyczek korzystając z serwisu kokos.pl w sposób zorganizowany i ciągły nie można zakwalifikować powyższych przychodów do przychodów z działalności gospodarczej.

Tak, jakby w dwóch niemal identycznych stanach faktycznych, dwa zupełnie inne rozstrzygnięcia.
Co je łączy? To, że w obu przypadkach nie podzielono stanowiska podatnika i odrzucano skargi.
Tomasz Z.

Tomasz Z. Freelancer

Temat: Licencja przychód z JDG?

Adam Bartosiewicz:
Co je łączy? To, że w obu przypadkach nie podzielono stanowiska podatnika i odrzucano skargi.

Może chodzi o to, że skoro podatnik sugeruje źródło przychodów to jest to dla niego korzystne.
A skoro tak, a kryzys już puka, to trzeba wesprzeć budżet. TK ma w takiej żonglerce wprawę i może zainfekował nam WSA :)
Tomasz Z.

Tomasz Z. Freelancer

Temat: Licencja przychód z JDG?

Jest jeszcze co najmniej jedna ciekawostka związana z prawami autorskimi. Otóż zgodnie z art. 22b updof WNiP może być tylko nabyta, w przeciwieństwie do ŚT nie może być wytworzona. Jednocześnie zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1c. zbycie WNiP jest przychodzem z działalności gospodarczej (swoją drogą czy jest to przepis szczególny wobec art. 18 czy nie?).

No i teraz jeśli mam pracowników lub podwykonawców i razem z nimi pracuję nad oprogramowaniem, a następnie znajdę kupca na prawa autorskie do tego oprogramowania, to część przychodu będzie przychodem z DG,
a część - z praw autorskich :)

Idąc jeszcze dalej, zgodnie z art. 22a i 22b updof, amortyzować można tylko majątek wykorzystywany w DG. Więc jeśli kupiłem "na firmę" komputer z oprogramowaniem, a część tego co na nim robię to działalność autorska, to jest problem - w jakiej części mogę te zakupy amortyzować, a w jakiej nie :)

Już nawet nie zapytam o VAT - czy zgodnie z ostatnio nowelizowanym art. 8 uptu przeglądanie poczty prywatnej na firmowym komputerze podlega opodatkowaniu ;)Tomasz Z. edytował(a) ten post dnia 17.01.12 o godzinie 17:21



Wyślij zaproszenie do