Grażyna Graczyk

Grażyna Graczyk General Manager,
American Restaurants
sp. z o.o.

Temat: Dominujący psiak

Witam wszystkich:) Miło mi Was poznać:)
Czy ktoś z Was jest w stanie polecić mi dobry i niedrogi ośrodek szkoleniowy ( najlepiej blisko Chorzowa ) dla niesfornego 2-letniego kundelka? Mój weterynarz stwierdził, że pomoc specjalisty jest nieodzowna, ponieważ Zuza całkowicie mnie zdominowała:( Chyba, że macie lepszy pomysł/radę?
Pozdrawiam serdecznie:)
Monika Gorbaczyńska

Monika Gorbaczyńska Każdego dnia szukaj
własnej drogi
szczęścia

Temat: Dominujący psiak

ja nie znam adresu dobrego tresera blisko Chorzowa- ale poki go nie znajdziesz możesz spróbować kilku prostych trików
po pierwsze jak wychodzisz z psem na spacer to przytrzymaj go tak abyś ty wyszła pierwsza a on za tobą to samo z wchodzeniem do domu.
nigdy nie dawaj psu wcześniej jedzenia póki ty nie zjesz- pies musi wiedzieć ze to ty rządzisz
jak je to mieszaj mu od czasu do czasu w misce
wiem ze te metody pomagają często - sprobuj nic nie masz do stracenia

konto usunięte

Temat: Dominujący psiak

Wielu osobom określenie pies dominujący nasuwa na myśl widok toczącej pianę bestii gotowej zagryźć wszystko, co się rusza. Jednak prawda jest trochę inna. Pies dominujący to taki, który uważa, ze należą mu się pewne przywileje i obowiązki i próbuje się z tego wywiązać. Przykładem zachowania dominującego psa jest wchodzenie na nasze łóżko. Pies uważa, ze skoro ma (według niego) najwyższą pozycje w "stadzie", to należy mu się najwygodniejsze miejsce do leżenia. Choć w przypadku małych piesków nie wydaje się to problemem, to pomyślmy sobie, co może się stać, jak taki rotweiller, lub dog przepędzi nas kiedyś z łóżka. Innym zachowaniem psa dominującego jest bronienie swojej miski, kości, czy zabawki wg zasady: "Moje i wara od tego!", gdyż pies alfa (tak określany jest przewodnik stada ustawiony najwyżej w hierarchii) nie musi się dzielić swoja własnością. Wylegiwanie się w przejściu to tez okazywanie pozycji dominanta, gdyż w ten sposób pilnuje on stada.
Jeśli twój pies przejawia poniższe skłonności, to znaczy, ze dostał od Ciebie informacje, ze znajduje się w sforze na wysokiej pozycji (ludzie często to robią nieświadomie). Poniżej zamieszczam parę rad, które mogą pomoc w obniżeniu pozycji psa (taki mini dekalog):

1) To Ty zawsze przechodzisz przodem przez drzwi, czy ciasne przejścia - ustawiasz się na pozycji przewodnika.
2) Zanim dasz psu jeść sam(a) najpierw zjedz coś, choćby nawet kanapkę, tak, by pies to widział - przewodnik je zawsze pierwszy, dopiero inne psy zjadają po nim resztki.
3) Gdy chcesz przejść z punktu A do punkty B masz prawo przejść najkrótszą drogą, nie omijaj psa, to on powinien zejść Ci z drogi - tak psy/wilki okazują swoje podporządkowanie temu, kto jest wyżej w hierarchii.
4) Dopilnuj, by pies zjadał jedzenie od razu. Najlepiej zabrać mu miskę po 5 minutach (ale nie dopóki próbuje dalej jeść, dopiero, jak przestanie) - pies dominujący okazuje swa wyższość poprzez to, ze zostawia jedzenie, i nikt "nie śmie" go ruszyć.
5) Nie pozwól psu wchodzić do siebie na łóżko - to ty jesteś "psem alfa" i to Ty masz prawo do najlepszego posłania.
6) Nigdy rano nie witaj się pierwszy(a) z psem - to podporządkowany wita pierwszy dominującego.
7) Nie pozwól psu skakać na siebie - to także oznaka dominacji.
8) Nie głaszcz psa za nic, każ mu wykonać choćby najprostszą komendę - tylko pies dominujący ma prawo do nagrody za nic inne muszą na nią zasłużyć.
9) Nawet podczas zabawy nie dawaj psu wygrać - on nie rozumie, ze dajemy mu wygrać tylko myśli, ze jesteśmy słabsi, wiec jemu należy się wyższa pozycja.
10) Chwal psa za każdą oznakę podporządkowania.

Inne oznaki dominacji

Inne oznaki dominacji, to na przykład podawanie łapy wtedy, gdy psa o to nie prosimy, gdyż w ten sposób pies pokazuje, że jego jest na wierzchu. Podobnie jest z oddawaniem moczu na każde możliwe miejsce podczas spaceru, ale to chyba każdy wie, że pies zaznacza swoje terytorium, lecz nie wszyscy wiedzą, że im bardziej pies podnosi nogę do góry (dotyczy to także niektórych suk) tym bardziej chce okazać swoją wyższą pozycję. Jeżeli zauważasz, że podczas, gdy ty z kimś rozmawiasz pies kładzie się między wami, to znaczy, że pies chce cię chronić, a tak robią tylko przewodnicy stada dbając o swoją "trzódkę". ta sama zasada dotyczy wylegiwania się w ciasnych przejściach, gdyż wtedy dominant może kontrolować cały ruch. Choć może się to wydawać dziwne, to jednak, gdy pies się podstawia do głaskania wymusza na nas pewne zachowania i głaszcząc go - ulegamy mu, co podnosi jego pozycję. Miejsce do spania także jest ważne. W przypadku psów mieszkających w ogrodach pies śpi w budzie, natomiast w domu powinien mieć swój zaciszny kącik, gdzie będzie mógł wypoczywać, zamiast kłaść się bykiem na środku pokoju, czy w przejściu. No i oczywiście ciągnięcie na smyczy. Pies o zbyt wysokiej pozycji będzie ciągnął smycz samemu wybierając kierunek i drogę tak, jak to czyni przewodnik stada.
Nie martw się tym, że jeśli wprowadzisz nowe zasady, to pies cię znienawidzi. Tak nie jest, tylko trzeba wprowadzać zmiany stopniowo i z wyczuciem. To może zająć dużo czasu, ale uważam, że warto, bo w końcu po co zrzucać na psa cały obowiązek bycia alfą, przecież najlepiej mu będzie, gdy będzie mógł żyć beztrosko, bez obowiązków. Psy znające swoje prawidłowe miejsce w hierarchii domowej czują się w niej bardzo dobrze i nie sprawiają problemów a o to chyba chodzi wszystkim właścicielom.
Oczywiście każdy chciałby mieć psa podporządkowanego, który by nie sprawiał kłopotów. Jednak nigdy nie należy przesadzać, gdyż możemy wywołać u psa strach, który ma duże szanse przerodzić się w agresję. Inną alternatywą jest to, że na przykład pies widząc nas wchodzących do domu będzie oddawał pod siebie mocz. Dzieje się tak dlatego iż u wilków, a także i u psów ten gest oznacza mniej więcej tyle: "Nic ci nie zrobię, jestem malutki, słabiutki i bezbronny". Poza oddawaniem moczu może wystąpić coś takiego, że pies w ogóle nie będzie chciał oddalić się od właściciela. Może to brzmi ciekawie, ale wyobraźmy sobie taką sytuację: Musimy zostawić psa w domu samego, a on się wyrywa, by wyjść z nami. Co zazwyczaj się robi? Zamyka się psa na siłę, a on z tęsknoty zaczyna niszczyć meble i wracając do domu spotykamy się z niemiłą niespodzianką.
Takich zachowań można by wymienić bardzo dużo, jednak te, które przedstawiłem należą do najczęściej spotykanych, więc starajcie się ich unikać.

Mam nadzieję że chociaż trochę pomogłem.

PowodzeniaDOMINIK C. edytował(a) ten post dnia 19.08.07 o godzinie 10:38
Grażyna Graczyk

Grażyna Graczyk General Manager,
American Restaurants
sp. z o.o.

Temat: Dominujący psiak

Moniko, Dominiku serdecznie dziękuję za rady:)Postaram się zastosować mini dekalog od zaraz. Na pewno poinformuję Was o rezultatach. Mam nadzieję, że będzie się czym chwalić:)

konto usunięte

Temat: Dominujący psiak

Szkolenie nie specjalnie tu pomoże bo bardziej behawiorysta się przyda...musisz zmienić swoją pozycję w stadzie, tak jak wyżej napisane. Polecam książki czy to Johna Fishera "Okiem Psa", "Dlaczego mówj pies" czy też J. Fennel "Zapomniany język psów", bardzo dobrze opisują oni kto to jest pies, jak budować relacje itp. Mają inne podejście do pewnych spraw, ale warto obu autorów poczytać. Polecam też http://dogomania.pl

Temat: Dominujący psiak

Ja mam psa dominanta:) Ale jakos dalismy rade go wychowac:) Nie spi z nami ,nie siada na wszytkich lozkach i fotelach-dostal od nas jedne do dyspozycji i na innych nie moze:) I wiele innych rzeczy ktore teraz juz sa dla nas oczywiste ale na poczatku bylo trudno odmowic malutkiemu slicznemu beaglusiowi:) ale trzeba byc twardym zeby potem sie nie meczyc;)
pozdrawiam i potwierdzam wszystkie rady zamieszczone wyzej:)

konto usunięte

Temat: Dominujący psiak

a ja polecam nadal "Psim zdaniem" Zofii Mierzwińskiej
Może nie jest to konkretnie podręcznik wychowania ale zmienia spojrzenie na to "jak (prawdopodobnie) myśli pies".
Pozatym to cienka, wzruszająca książka.

Podobne tematy


Następna dyskusja:

Drugi psiak




Wyślij zaproszenie do