Temat: Zegarki
Dzisiaj EPOS :)
EPOS to niezależna szwajcarska firma rodzinna produkująca zegarki wyłącznie mechaniczne: ręcznie nakręcane i automatyczne.
Początki firmy sięgają roku 1925. To właśnie wtedy, James Aubert utworzył przedsiębiorstwo w Valle de Joux. Aubert był mistrzem zegarmistrzowskim i większość pracy poświęcił opracowaniu mechanizmów wyposażonych w funkcję sygnalizacji dźwiękowej czasu – tak zwanych repetierów. Był również współtwórcą mechanizmu Landeron, w tym kultowego i poszukiwanego dzisiaj mechanizmu ze stoperem – Landeron 48. James przekazał swoją wiedzę siostrzeńcowi Jeanowi Aubert i jego zięciowi (Jean Fillon), który jest nadal inżynierem w firmie Montres EPOS SA.
Przez 50 lat przedsiębiorstwo skupiało się na produkcji części zegarków dla mniej lub bardziej znanych firm oraz zegarków na indywidualne zamówienie. W 1983 roku, po niemal całkowitym zdominowaniu rynku przez zegarki kwarcowe, znów do łask zaczęły wracać czasomierze mechaniczne. Wtedy powstał projekt własnej kolekcji i tak narodziła się marka Epos.
Jako, że motto, które przyświeca firmie brzmi „Artistry in watchmaking” wszystkie modele zegarków wykonywane są ręcznie i z niezwykłą starannością. EPOS nie stosuje gotowych mechanizmów lecz kupuje je w częściach (ebuche) i zdobi oraz składa we własnym zakładzie.
W wielu modelach Epos stosuje dodatkowe własne komplikacje opierające się na mechanizmach bazowych pochodzących od uznanych producentów. Wysokiej klasy specjaliści dokładają użytkowe funkcje takie jak: skacząca godzina, rezerwa chodu, fazy księżyca, duża data.
Modelowym przykładem takiej interesującej oferty producenta może być zegarek Sophistiquee 3383. Jest to pierwszy czasomierz wyposażony w wertykalnie ustawione okienka dwuczłonowego datownika co podkreśla jego nietuzinkowość. Jego mechanizm jest bardzo starannie wykończony oraz pięknie zdobiony pasami genewskimi. Giloszowana tarcza podkreśla urok całego zegarka.
Kolejnym modelem Eposa który potwierdza poprawny rozwój marki jest zegarek „One Minute Flying Tourbillon”. Czasomierz posiada jedną z trudniejszych komplikacji wykonywanych w zegarmistrzostwie. Jest nią tourbillon który składa się z koszyka w którym umieszczono elementy wychwytu oraz balans zegarka. Powstanie rozwiązania obiegowego systemu wychwytu związane było z chęcią korygowania błędu wywołanego niewyrównoważeniem balansu i działania siły grawitacją. Dziś konstrukcja taka nie ma swojego technicznego uzasadnienia, ale jest jedną z najpiękniejszych konstrukcji w mikromechanice. Co ciekawe ten miniaturowy mechanizm tourbillon’a jest grawerowany ręcznie w motywy kwiatowe oraz wysadzony brylantami, dzięki czemu godzinami można podziwiać kunszt tworzenia. Warto dodać że model ten, był ściśle limitowany do 10-ciu egzemplarzy
W ofercie Eposa znajdziemy również wspaniały czasomierz wyposażony w mechanizm 5-cio minutowego repetiera. Zegarek sygnalizuje aktualny czas poprzez wyróżnienie godziny, kwadransa i odcinków pięciominutowych. Wyzwalana poprzez przyciśnięcie tłoczka funkcja realizowana jest za pomocą miniaturowych młotków uderzających w stalowe gongi, wydające przepiękny dźwięk.
W 2004 roku szwajcarski producent otrzymał prestiżową nagrodę Goldene Unruh w kategorii 2500 EUR za model 3340.
Nagrodzony zegarek
Epos to obecnie 12 butików (w Japonii, Singapurze oraz Malezji) i blisko 2000 punktów sprzedaży detalicznej na świecie.
Ten zegarek natomiast, znajduje się w mojej kolekcji :) EPOS Emotion 3390
Ten post został edytowany przez Autora dnia 21.02.15 o godzinie 13:08