Temat: Co myślicie o zielniku na balkonie?
Witam
Jeśli wysiałeś nasiona do zwykłej ziemi to powinieneś ją najpierw odkazić ponieważ znajduje się w niej wiele bakterii oraz grzybów które atakują nasiona jak również młode roślinki i niweczy wszystkie nasze wysiłki. Do zaprawy nasion jak również podlewania polecam Funabent T (dostępny w sklepach ogrodniczych) od lat go stosuję i unikam chociażby bardzo częstej zgorzeli siewek która potrafi wykończyć pięknie kiełkujące roślinki.
Jeśli chodzi o zioła to uprawiam je w ogrodzie i zgodnie z zasadą herbarium jest od strony północnej lekko osłonięte przed południowym słońcem (jest dość jasno ale jest osłonięte przed silnymi promieniami słońca które powodują niekiedy poparzenia na liściach)
Poniżej zamieszczam kilka wskazówek (znalezionych w internetowych poradnikach)
* BAZYLIA
Potrzebuje odkwaszonej ziemi próchnicznej (bardzo nie lubi kwaśnej ziemi i wtedy ginie) i bardzo nasłonecznionego miejsca. Po kwitnieniu ograniczyć podlewanie. Jest to roślina jednoroczna i po ew. wydaniu nasion zasycha, więc należy odpowiednio wcześniej samemu ją ususzyć.
* CZĄBER
Wystarcza mu miejsce słoneczne (przez niewielką część dnia może być cień). Ziemia powinna mieć odczyn zasadowy. Roślina jednoroczna.
* ESTRAGON
Jest byliną. Młoda roślina potrzebuje doniczki o średnicy ok. 15 cm, a następnie co roku na wiosnę powinniśmy przesadzać roślinę do większych naczyń. Nie ma większych wymagań co do podłoża (zwykła ziemia do kwiatów), natomiast lubi stać w pełnym słońcu przez cały dzień.
* HYZOP
Bylina - co roku wiosną przesadzać do większej doniczki. Ziemia powinna być odkwaszona, o dużej zawartości wapnia. Lubi miejsca przez większość dnia nasłonecznione.
* OREGANO
Jest byliną, co rok powinna więc być przesadzana do nieco większych pojemników (na początku rozrasta się powoli). Wymaga lekkiej i przepuszczalnej, odkwaszonej ziemi (torf z piaskiem). Stanowisko lubi mieć słoneczne lub lekko zacienione.
* MAJERANEK
Roślina jednoroczna (pamiętać o zebraniu liści do ususzenia, zanim roślina sama zaschnie). Podłoże powinien mieć próchniczne, zasadowe, o dużej zawartości wapnia. Stanowisko - słoneczne (ew. cień tylko przez niewielką część dnia).
* MELISA
Bylina - można uprawiać przez kilka lat, przesadzając każdej wiosny. Wymaga ziemi bardzo przepuszczalnej i bogatej w wapń. Lubi stanowiska słoneczne.
* MIĘTA
Jest byliną i można ją uprawiać przez kilka lat, lecz zalecane jest coroczne odnawianie uprawy z kłączy. Potrzebuje ziemi o odczynie obojętnym, niezbyt przepuszczalnej (może to być ziemia tzw. uniwersalna do roślin ozdobnych). Przez cały okres wegetacji powinna być dosyć obficie podlewana i nawożona. Stanowisko słoneczne z cieniem przez pół dnia.
* ROZMARYN
Bylina wymagająca bardzo dużej ostrożności przy przesadzaniu - należy zachować całą bryłę korzeniową. Przez cały okres wegetacji wymaga umiarkowanego podlewania (łatwy do "zalania") i umiarkowanego nawożenia. Należy również pamiętać o uszczykiwaniu wierzchołków rośliny, aby się rozkrzewiała. Ziemia powinna być bogata w próchnicę, przepuszczalna i zasobna w wapń, a stanowisko w pełni nasłonecznione.
* SZAŁWIA
Jest byliną. W pierwszym roku wymaga niewielkiej, a w następnych latach znacznie większej doniczki. Ziemia powinna być bogata w próchnicę, przepuszczalna, odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Podlewamy i nawozimy umiarkowanie. Stanowisko słoneczne do półcienia.
* TRYBULA
Jest rośliną jednoroczną. Nie ma specjalnych wymagań co do ziemi - wystarczy uniwersalna do roślin ozdobnych. Powinna stać na stanowisku słonecznym.
* TYMIANEK
To bylina, może być więc uprawiana przez kilka lat (wiosną przesadzać do większych doniczek). Podłoże powinna mieć zasobne w próchnicę, obojętne lub lekko zasadowe. Podlewanie i nawożenie - umiarkowane. Stanowisko słoneczne.