Temat: Złoty Medal MTP dla pompy ciepła Dimplex LIK 8TE
Witam Pana,
W nawiązaniu do Pana wypowiedzi:
1. Chciałem tylko wiedzieć, czy nie jest Pan przekonany do pomp powietrze/woda, czy też ogólnie- do wszystkich pomp ciepła. Rozumiem, że tylko- do pomp powietrze/woda.
2. Rozumiem, że nie ma Pan praktycznego doświadczenia z tymi urządzeniami.
3. Pompy ciepła stanowią alternatywę wobec konwencjonalnych rozwiązań (kotłów), a nie samych siebie. Inwestor, który podjął decyzję o wyborze pompy ciepła, w dalszej kolejności decyduje, czy będzie to rozwiązanie tańsze inwestycyjnie (powietrze/woda), czy- eksploatacyjnie (solanka/woda lub woda/woda). Prawdę powiedziawszy, liczyłem na to, że poda Pan bardziej racjonalny przykład tańszych i również bezobsługowych urządzeń, którymi są kotły na gaz ziemny. Już miałem przygotowaną odpowiedź, że nie cały obszar Polski jest uzbrojony w sieci gazowe. Rzeczywiście, sam jestem zdania, że przy obecnych relacjach cen prądu i gazu ziemnego, pompa "powietrzna" nie jest uzasadnionym rozwiązaniem, jeśli mamy taką alternatywę (gazu ziemnego). Wierzę jednak, że te relacje będą zmieniały się na korzyść pompy powietrze/woda.
W poprzedniej wypowiedzi powoływał się Pan na "nasze wytyczne". Teraz widzę, że nie zapoznał się Pan z nimi, gdyż nie wie Pan, że Dimplex LIK 8TE (podobnie, jak większość oferowanych na rynku pomp) jest urządzeniem niskoparametrowym i nie pracuje na parametrach 75/55 (Choć Dimplex oferuje i takie pompy ciepła- do celów modernizacyjnych). Dziwi mnie też, że- uważając się za znawcę tematu- propaguje Pan dla pomp ciepła parametry pracy, przy których również przytoczone przez Pana pompy "solankowe" lub "wodne" nie osiągają imponującego COP.
Ma Pan rację, że pompy typu woda/woda mają wyższe COP od pomp typu powietrze/woda. Są jednak droższe inwestycyjnie (koszt studni- i często: wymiennika pośredniego i dodatkowej pompy obiegowej). Ponadto, gdyby miał Pan praktyczne doświadczenie, pewnie wiedziałby Pan, że są one często problematyczne eksploatacyjnie, a niekiedy nawet ich zastosowanie jest niemożliwe (kwestia jakości i ilości wody gruntowej, przepustowości studni). Dlatego też- choć są bardzo efektywne- nigdy nie zdominują rynku.
4. Nie zrozumiał Pan mojego pytania. Zacznę jenak od odpowiedzi na Pańskie- miałem okazję wielokrotnie liczyć zapotrzebowanie na ciepło i wiem, że do wykonania tego potrzebuję zewnętrznej normatywnej temperatury obliczeniowej. Pan, jednak, przypisuje wspomnianej normie coś, czego w niej nie ma. Nigdzie tam nie znajdzie Pan informacji, że obliczone zapotrzebowanie na ciepło musi być pokryte przez jedno urządzenie (pompę ciepła). Dlatego też idea wspomagania pompy powietrze/woda dodatkowym generatorem ciepła (kotłem, kominkiem, grzałką itd.) nie leży- jak Pan sugeruje- w sprzeczności z tą normą.
Z jednym zgodzę się. Dokładne obliczenie zapotrzebowania na ciepło jest- szczególnie w przypadku tych pomp ciepła- warte polecenia. Sam, nawiasem mówiąc, od lat propaguję ideę, że (niezależnie od wielkości obiektu) powinno się zlecać obliczanie zapotrzebowania na ciepło oraz wykonanie projektu technicznego instalacji. Ich brak często powoduje problemy eksploatacyjne nie tylko pomp ciepła, ale również innych urządzeń grzewczych.
Pozwoli Pan, że na tym zakończę mój udział w tej interesującej dyskusji (i nie odpowiem na Pana kolejną wypowiedź). Obawiam się, że kontynuowanie tego tematu przestałoby być konstruktywne.
Myślę, że fakt, iż nie wypracowaliśmy wspólnych wniosków, nie ujmuje nic żadnemu z nas. Tak, na prawdę, obydwaj mamy wspólny cel- propagowanie rozwiązań przyjaznych środowisku... i kieszeni ich użytkowników.
Pozdrawiam
Gabriel Grabowski