Temat: Nowa USTAWA O OZE 12.11.2013 - wątpliwości

Witam,
Zapewne część z Państwa zapoznała się już z projektem ustawy o OZE opublikowanym przez MG w ubiegłym tygodniu. Bez odpowiedzi pozostają dla mnie następujące pytania:
- czy będzie ustalane dodatkowe kryterium stabilności produkcji?. Jeżeli tak, to jak wpłynie na wyniki aukcji. Byłby to ewidentny ukłon (kolejny) w stronę współspalania?,
- co w sytuacji gdy inwestor wygra aukcję deklarując określoną produkcję roczną (w okresie 15 lat) a nie będzie jej w stanie wytworzyć (np. gorsze warunki wietrzne lub nasłonecznienie). Okres rozliczeniowy jest bodajże 3 letni, ale i tak może zdarzyć się kilka słabszych lat.
- co w przypadku gdy cena hurtowa energii (czarnej) przekroczy cenę uzystaną w aukcji (np. pod koniec okresu 15 lat)? Czy inwestor może liczyć na jakąkolwiek rekompensatę z tego tytułu? Sytuacja bardzo prawdopodobna z uwagi na ustalenie stałej ceny na okres 15 lat.
- co w przypadku konsumpcji wyprodukowanej energii na potrzeby własne (np. wiatrak koło dużego zakładu)? Czy Inwestor, który ma w zamiarze produkcję na potrzeby własne będzie miał możliwość udziału w aukcjach ? W prezentacji, którą we wrześniu przedstawiło MG sprawa ta została przedstawiona w następujący sposób:

"W przypadku kiedy cena detaliczna energii elektrycznej przewyższy cenę ustaloną w aukcji a
producent energii z OZE decyduje się zuzywać wytworzoną energię elektryczną na potrzeby
własne, wówczas jest on zobowiązany do zwrotu różnicy do SEO S.A.:
 Algorytm wypłat: kwota należna = cena z aukcji – (cena rynkowa + podatek VAT
(ustawa o VAT przewiduje zwolnienie podmiotowe dla podatników, których sprzedaż w
danym roku nie przekracza 150 tys. zł) + opłata przesyłowa i dystrybucyjna)."

Z góry dziękuję za wszelkie komentarze.Ten post został edytowany przez Autora dnia 19.11.13 o godzinie 08:34

Temat: Nowa USTAWA O OZE 12.11.2013 - wątpliwości

Ciąg dalszy przemyśleń:
- zgodnie z artykułem 201 pkt. 1, rozdział 4 ustawy a więc cała eppopeja o aukcjach i nowym systemie ma wejść w życie po pozytywnej opinii Komisji Europejskiej odnośnie pomocy publicznej, pozostała część ustwawy ma wejść zgodnie z polskim systemem legislacji 30 dni od dnia ogłoszenia. Zakładając, że ustawa (poza rozdziałem 4) wejdzie w życie 1 stycznia 2015 (jak zapowiada MG), a Komisja Europejska nie wyda do tego czasu opinii, w jakiej sytuacji znajdzie się inwestor, który uruchomi instalację po 1 stycznia 2015, czyli po wejściu w życie ustawy?. Teoretycznie nie będzie mógł już otrzymywać zielonych certyfikatów, a co do aukcji przyszłość pozostanie nieznana. KE może przecież nie zgodzić się na taki system wsprarcia (aukcje). Czy ktoś pomyślał jakie skutki może mieć taki zapis?
- czy Inwestor, który uruchomił instalację przed wejściem w życie ustawy (czyli może pozostać w systemie ZC) będzie mógł decydować o przystąpieniu do aukcji tylko raz, czy też za każdym razem kiedy aukcja będzie ogranizowana (pod warunkiem, że nie wygrał żadnej poprzedniej)?
- czy aukcje ogranizowane będą osobno dla nowych i osobno dla "starych" (uruchomionych przed wejściem) instalacji OZE?
- jak wysokie będą kary za niewyprodukowanie deklarowanej ilości energii przez zwycięscę aukcji? Jest to dosyć istotna sprawa i powinna być już znana na tym etapie prac.
- co ze wsparciem dla wysokosprawnej kogenereacji ? Art. 172 pkt. 13 mówi, że przywracany jest obowiązek uzyskania i przedstawienia do umorzenia ŚP z kogeneracji na rok 2014 i 15. Jednocześnie art. 183 mówi że świadectwa pochodzenia wydane dla kogeneracji od dnia 1 stycznia 2013 do dnia wejścia w życie ustawy nie wlicza się do wypełnienia obowiązku zakupu. Skoro ustawa ma wejść 1.1.2015 to coś tu się nie zgadza. Równolegle do ustawy o OZE jest procedowana zmiana prawa energetycznego w tym temacie. Jak jedna procedura ma się do drugiej. Temat bardzo niejasny.

Temat: Nowa USTAWA O OZE 12.11.2013 - wątpliwości

Kryterium stabilności jest jednak wprowadzone w art. 86 pkt.2 ust. 3:
Ogłoszenie o aukcji zawiera:
"Maksymalną ilość i wartość wytworzonej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii lub
energii elektrycznej z biogazu rolniczego jaka moŜe zostać zakupiona w drodze aukcji, w tym po
zasięgnięciu opinii operatorów dystrybucyjnych i operatora przesyłowego ilość energii elektrycznej
wytworzonej w instalacjach odnawialnego źródła energii o sprawności wytworzenia energii
elektrycznej poniżej 3500 MWh/MW/rok w obszarze działania poszczególnych operatorów
dystrybucyjnych lub operatora przesyłowego."
Teoretycznie zapis może powodować brak wsparcia dla projektu, który zakwalifikował się do aukcji i wygrał ją.
Jakie inwestycje OZE mają sprawność na poziomie 40 %? Napewno nie wiatr i fotowoltaika.
Mariusz K.

Mariusz K. Renewable Energy
Consulting

Temat: Nowa USTAWA O OZE 12.11.2013 - wątpliwości

Panie Andrzeju

Tak jak Pan proponowana nowa propozycja ustawa o OZE nie podoba mi sie. Dlatego proponuje aby swoje watpliwosci przelał Pan na strone MG. Ministerstwo przedłużyło dzisiaj termin do 29 listopada
pozdr
Mariusz
Joanna Lebiedzińska

Joanna Lebiedzińska Edukacja
Ekologiczna, Energia
Odnawialna i
Środowisko

Temat: Nowa USTAWA O OZE 12.11.2013 - wątpliwości

Ustawa o OZE nie wejdzie w życie. Nie pozwoli KE

Komisja Europejska wszczęła postępowanie w sprawie ulg dla firm niemieckich, które nie ponoszą kosztów dopłat do energetyki odnawialnej w Niemczech.

Tymczasem 12 listopada 2013 r. Ministerstwo Gospodarki przekazało do uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji społecznych projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii, który również zawiera zapisy podobne do niemieckich.

http://www.forbes.pl/ustawa-o-oze-nie-wejdzie-w-zycie-...

Następna dyskusja:

Nowa ustawa OZE, zapraszamy...




Wyślij zaproszenie do