Andrzej Wojas OZE
Temat: Nowa USTAWA O OZE 12.11.2013 - wątpliwości
Witam,Zapewne część z Państwa zapoznała się już z projektem ustawy o OZE opublikowanym przez MG w ubiegłym tygodniu. Bez odpowiedzi pozostają dla mnie następujące pytania:
- czy będzie ustalane dodatkowe kryterium stabilności produkcji?. Jeżeli tak, to jak wpłynie na wyniki aukcji. Byłby to ewidentny ukłon (kolejny) w stronę współspalania?,
- co w sytuacji gdy inwestor wygra aukcję deklarując określoną produkcję roczną (w okresie 15 lat) a nie będzie jej w stanie wytworzyć (np. gorsze warunki wietrzne lub nasłonecznienie). Okres rozliczeniowy jest bodajże 3 letni, ale i tak może zdarzyć się kilka słabszych lat.
- co w przypadku gdy cena hurtowa energii (czarnej) przekroczy cenę uzystaną w aukcji (np. pod koniec okresu 15 lat)? Czy inwestor może liczyć na jakąkolwiek rekompensatę z tego tytułu? Sytuacja bardzo prawdopodobna z uwagi na ustalenie stałej ceny na okres 15 lat.
- co w przypadku konsumpcji wyprodukowanej energii na potrzeby własne (np. wiatrak koło dużego zakładu)? Czy Inwestor, który ma w zamiarze produkcję na potrzeby własne będzie miał możliwość udziału w aukcjach ? W prezentacji, którą we wrześniu przedstawiło MG sprawa ta została przedstawiona w następujący sposób:
"W przypadku kiedy cena detaliczna energii elektrycznej przewyższy cenę ustaloną w aukcji a
producent energii z OZE decyduje się zuzywać wytworzoną energię elektryczną na potrzeby
własne, wówczas jest on zobowiązany do zwrotu różnicy do SEO S.A.:
Algorytm wypłat: kwota należna = cena z aukcji – (cena rynkowa + podatek VAT
(ustawa o VAT przewiduje zwolnienie podmiotowe dla podatników, których sprzedaż w
danym roku nie przekracza 150 tys. zł) + opłata przesyłowa i dystrybucyjna)."
Z góry dziękuję za wszelkie komentarze.Ten post został edytowany przez Autora dnia 19.11.13 o godzinie 08:34