konto usunięte

Temat: Małe turbiny VAWT - wspólczynnik wykorzystania mocy

Witajcie,

Czy ktoś się orientuje ile może wynosić współczynnik wykorzystania mocy dla turbiny o pionowej osi obrotu? W przypadku małych turbin o poziomej osi obrotu wynosi on dla źle usytuowanych 0,1, natomiast dla dobrze usytuowanych 0,2. W przypadku dużych turbin jest to odpowiednio 0,15 oraz 0,3. Turbiny VAWT są podobnoż bardziej efektywne, czy można wobec tego zaryzykować stwierdzenie, że współczynnik dla turbinki VAWT mógłby być większy od 0,2? Byłbym wdzięczny gdyby ktoś mógł podrzucić taką informację.

Dziękuję,
Marcin

Temat: Małe turbiny VAWT - wspólczynnik wykorzystania mocy

Bo po pierwsze primo :)
Wspólczynnik wykorzystania mocy wiatru nie jest dobrym parametrem do porownywania dwóch róznych typów turbin.
załózmy ze mamy dwie turbiny w tym samym miejscu np. vestas V80 moc nominalna 2MW i w jednej z nich zmienimy generator na 1 MW wtedy okaże się , że wsp. wyk. mocy wystrzeli nam w górę np. do 0,6
Ale czy ta turbina będzie lepsza? Będzie dawała rocznie mniej energii i załoze się
że mniejszy koszt generatora nie zrekompensuje tej różnicy.
Producenci profesjonalnych turbin wiatrowych dobierają generator do powierzchni wirnika i systemu jego sterowania uwzględniając względy ekonomiczne i rozsądek inżynierski.
Po drugie primo maszyn typu VAWT jest całe mnóstwo a z klasycznymi turbinami może konkurować tylko ich odmiana pracująca siłą nośną tzw darrieusa zwłaszcza te z czynnym sterowaniem (ale te są narażone na częste awarie).
Maszyna typu savoniusa gdy będzie wyposażona w mały generator też okaże się że ma wyskoki wsp wyk mocy .
A maszyna pracująca oporem gdy będzie miała bardzo bardzo mały generator też będzie miała super wsp. wyk. mocy

Po trzecie primo
Stare oraz małe turbiny HAWT nie mają sterowania skoku łopat więc ich sprawność w całym zakresie prędkości wiatru wypada gorzej.
Ponadto one są instalowane niżej niż te duże i wykorzystują słabsze wiatry.

Lepsze do porównania efektywnosci turbin sa parametry takie jak współczynnik mocy Cp, momentu Cm(mogę to Panu podać na życzenie bo nie chce mi się pisać na darmo) i powierzchnia wirnika i/lub chaka mocy maszyny , koszt maszyny , możliwa wysokość instalacji – czyli jakie wiatry można wykorzystać .
Na podstawie tych danych można przesądzić o opłacalności danego typu turbiny i wyznaczyć jej wspólczynnik wykorzystania mocy.Zbigniew Kosiński edytował(a) ten post dnia 09.03.09 o godzinie 09:49

konto usunięte

Temat: Małe turbiny VAWT - wspólczynnik wykorzystania mocy

Dziękuję za odpowiedź. Tak jak Pan pisze - nie jest to najszczęśliwszy parametr do oceny ze względu na wszystko :) Postanowiłem się nim posłużyć, gdyż nie posiadałem informacji na temat siły i częstotliwości wiatrów na interesującym mnie obszarze. Dysponowałem wykresami produktywności konkretnych turbinek w zależności od siły wiatru, a nie znając siły i częstotoliwości trudno było określić. Koniec końców dotarłem do informacji nt. warunków wiatrowych i po przeliczeniu wszystkiego wiem już, że się nie opłaca.

Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam.

Następna dyskusja:

turbiny wiatrowe




Wyślij zaproszenie do