Temat: hasło - wodór
Witam, chcialbym dodać coś od siebie w tej sprawie, jako że obecnie studiuję na RES Iceland właśnie na specjalizacji FC & Hydrogen.
Zgadzam się, iż wodór jest nośnikiem energii, jednak proces jego produkcji jest dość skomplikowany jak na dzisiejsze czasy i drogi. Można go produkować na kilka sposobów: elektorliza wymagająca zewnętrznej energii elektrycznej, gazyfikazji, rownież jak ktoś wspomniał w wątku w procesach biologicznych jak np. algi produkujące wodór dzięki promieniowaniu słonecznemu, itp.
Gdybyśmy chcieli magazynować energię w postaci wodoru używając prostego elektrolizera PEM, wyjadność naszego procesu bylaby rzędu 40% (uwzględniając wydajność elektrolizera na 70%).
Wodór rzeczywiście jest gazem, które ciężko składować. Jednak wiele firm produkuje obcnie tanki, które spełniają wszelkie normy bezpieczeństwa i są w stanie z powodzeniem magazynować wodór. Składując wodór w formie ciekłej można zaobserwować pewne straty gazu na przestrzeni interwału czasu, jednkak nie są one znaczące. Gaz jest bezpieczny i dzisiejsza technologie pozwala w 100% opracować urządzenia, pojazdy, itp, które zastąpiłyby dotychczasowe fossil fuels. Problemów jednak jest wiele, jak przede wszystkim cena, wydajność, brak istniejącej infrastruktury, itp.
Często spotykam się z naukowcami z Niemiec, Islandii i USA pytając o ich osobiste opinie w tej sprawie, gdyż do niedawna również byłem sceptykiem w tej sprawie. Wszelkie dane statystyczne (oczywiście życie wyegzekwuje czy będą prawdziwe) wskazują na to, iż "bum" wodorowy rozpocznie się na przestrzeni 2015-2020, który uzależniony będzie głównie od cen i wzrostu wydajności. Zaobserwujemy pierwsze autostrady z insfrastrukturą wodorową (California), coraz dłuższy rurąciąg wodorowy w Neederlandii i Niemczech, powiększającą się infrstruukturę wodoru w Norwegii (która notabene będzie pretndentem do wodorowego pioneera), itp. Będzie to następować powoli, ale jest to nieuniknione. Paliw kopalnianych jest ograniczona ilość, produkcja przestaje pokrywać światowe potrzeby i siłą rzeczy nie jesteśmy w stanie zwiększyć produkcji podczas, gdy ilość odkryć złóż spada z roku na rok. Miejsce dla wodoru jest nieuniknione i nieuchronne, pozostaje pytanie kiedy i jak długo będziemy musieli na to czekać.
Dodatkowo jestem zainteresowany wzelaką spółpracą z osobami zainteresowanymi tematem lub pracującymi w branży. Poniżej zamieszczam moje dane kntaktowe:
Mr. Mateusz Kluska
RES Graduate Student
Fuel Cell Systems & Hydrogen
RES | the School for Renewable Energy Science
Solborg v/Nordurslod
IS600 Akureyri
Iceland
mobile (IS): +354 843 0765
mobile (PL): +48 886 257 125
skype: grantini.pl
mail: mateusz.kluska@res.is
web:
http://res.is