Bartosz
Skiba
producent STUDIO
WSCHÓD dla TVP,
social media manager
BAS...
Temat: CO ŁĄCZY W POLSCE UKRAINĘ, OZE I GAZ ŁUPKOWY
Użyję porównania z Ukrainą, nasze władze postawiły na prezydenta Janukowycza. Nie dopuszczały wariantu, że oszuka. Nie potrafiły albo bały się realizować wariant równoległy. Podobnie jest z energetyką - jeden wariant / węgiel, atomówka itd./, brak strategii równoległej i odważnych decyzji w sprawie OZE i GAZU ŁUPKOWEGO. OZE nią jest bo wymaga większego zaangażowania, a lepiej być leniwcem, obudzą się gdy będzie za późno, tak jak z Ukrainą. W GAZIE ŁUPKOWYM liczą tylko na cud i kasę, która ma na kolanach przyjść sama.OSTATNIE CIEKAWE INFORMACJE:
1/ Niemcy lobbują za odnawialnymi źródłami energii w Unii Europejskiej
15 stycznia nowi ministrowie gospodarki i środowiska RFN, Sigmar Gabriel (SPD) i Barbara Hendricks (SPD) wydali wspólne oświadczenie prasowe, w którym ponownie podkreślili niemieckie stanowisko w kwestii polityki energetycznej i klimatycznej UE po 2020 roku. Niemcy lobbują za ustanowieniem celów: redukcji emisji gazów cieplarnianych na poziomie 40%, udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w UE na poziomie 30% oraz zwiększenia efektywności energetycznej po roku 2020. Oświadczenie zostało opublikowane w reakcji na doniesienia prasowe o rezygnacji Komisji Europejskiej (KE) z ustanowienia wiążących norm w zakresie trzech celów, a pozostaniu jedynie przy redukcji emisji CO2 – takie stanowisko reprezentują państwa Europy Środkowej (w tym Polska) i Wielka Brytania. W ostatecznej propozycji Komisji z 22 stycznia znalazł się cel obniżenia emisji CO2 o 40% oraz cel zwiększenia udziału OZE w UE do 27% do 2030 r.
http://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2014-01-22...
2/ Brytyjski rząd planuje złagodzenie prawa dotyczącego dostępu do własności prywatnej, co umożliwiłoby prowadzenie poszukiwań gazu łupkowego pod zabudowaniami bez zgody właścicieli - donosi portal internetowy dziennika Daily Telegraph.
http://www.wnp.pl/wiadomosci/216860.html
3/ Niemcy i Francja stworzą superkoncern energetyczny. Cel to rozwój OZE
W piątek 17 stycznia w Berlinie odbyło się niemiecko-polskie spotkanie ministrów odpowiedzialnych za energetykę. Janusz Piechociński chciał przekonać swojego niemieckiego odpowiednika do zalet energetyki opartej na węglu. Tymczasem Niemcy ze swoim partnerem zza zachodniej granicy – Francją – planują stworzenie energetycznego opartego na OZE.
źródło: Gram w Zielone
http://gramwzielone.pl