Marek
Kozłowski
koordynator,
Odkręć-Zduś-Segreguj
Temat: Czy postępujecie zgodnie z zasadą odkręć-zduś-segreguj?
Choć butelki PET pojawiły się na rynku ponad 20 lat temu, w dalszym ciągu są niezastąpione. Mają wiele zalet - są lekkie, nie tłuką się, nie powodują hałasu na liniach rozlewniczych. Powszechnie uważa się, że PET jako nowoczesne, ekologiczne i niedrogie tworzywo nie jest zagrożone przez inne materiały. Przeciwnie, to raczej PET wypiera z rynku wiele tradycyjnych opakowań. Szybki wzrost zużycia butelek PET stwarza problemy środowiskowe. Wyjątkowo krótki czas życia tych opakowań sprawia, że PET bardzo szybko staje się odpadem. Co prawda opakowania te nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla środowiska, ale są uciążliwe ponieważ zajmują dużą objętość.Względy ekologiczne i ekonomiczne przemawiają za tym, aby odpadowy PET poddawać recyklingowi. W tym celu konieczna jest nie tylko segregacja śmieci, ale również prawidłowe do niej podejście, dlatego zachęcamy:
ODKRĘĆ - Wielu z nas nauczyło się segregować odpady i wyrzuca butelki plastikowe do specjalnie oznakowanych pojemników, nie zwracając jednak uwagi na szczegóły tj. zakręcone, niezgniecione, nieopróżnione pojemniki. A to właśnie w szczegółach tkwi najważniejsza istota problemu. Zakręcone butelki podczas prasowania gromadzą sprężone powietrze. Ich większa ilość powoduje, że podczas wyciągania ze zgniatarki, pod wpływem rozprężenia, rozrywane są taśmy wiążące. Sytuacja ta jest dość częsta, powoduje przestoje w pracy i zmniejsza wydajność nawet do pięciu razy. W niektórych zakładach sortujących odpady zaczęto przeciwdziałać temu procederowi - przeprowadza się proces odkręcania nakrętek - co znacznie spowalnia proces technologiczny. Rozwiązaniem dla tego problemu wydaję się być montowanie perforatorów nakłuwających odpady przed zagęszczaniem. My mamy swoje rozwiązanie, lepsze i tańsze - odkręcanie wyrzucanych butelek.
ZDUŚ - Wyrzucanie butelek w ich naturalnym kształcie powoduje, że pojemniki bardzo szybko się wypełniają. Zgniatajmy wyrzucane PETy. Ograniczenie objętości odpadów ma zarówno aspekt ekologiczny jak i ekonomiczny. Działanie niekosztujące nas zbyt wiele wysiłku w istotny sposób przyczyni się do ochrony środowiska.
SEGREGUJ - Zwracając uwagę społeczeństwa na podstawy odnosimy się również do właściwego procesu segregowania odpadów. Specjalne pojemniki, jakie coraz częściej zastępują tradycyjne śmietniki mają swoje konkretne zastosowanie. Dzieląc właściwie odpady przyczyniamy się do znacznego skrócenia następnych procesów utylizacyjnych bądź recyklingowych. Dlatego nasza rola w segregacji odpadów jest niezwykle istotna.