Temat: Kilka pytań
Artur Ł.:
>[...]
Na pewne pytania nie ma krótkich i jednoznaczych odpowiedzi, odpowiem skrótowo i wybiórczo:)
3) Czy dorabianie legalne na etacie przez osobę niepełnosprawną wiąże się z utratą renty ?
Nie, albo - nie zawsze.
Tu wchodzą w grę (m.in.) przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych i ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r.
o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
art. 4 ust 5 ustawy o rehabilitacji wskazuje, że
zaliczenie do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności osoby, nie wyklucza możliwości zatrudnienia tej osoby u pracodawcy niezapewniającego warunków pracy chronionej, w przypadkach:
1) przystosowania przez pracodawcę stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej;
2) zatrudnienia w formie telepracy.
Kontrolę w zakresie spełniania w/w warunku przeprowadza Państwowa Inspekcja Pracy.
Czyli, obowiązujące przepisy dopuszczają podjęcie zatrudnienia (bez względu na jego prawną formę, czyli n.p. umowa o pracę, umowa zlecenie itp) przez osoby zaliczone do znacznego stopnia niepełnosprawności
(Do znacznego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagającą, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji - art. 4 ust. 1 w/w ustawy. Niezdolność do samodzielnej egzystencji oznacza naruszenie sprawności organizmu w stopniu uniemożliwiającym zaspokajanie bez pomocy innych osób podstawowych potrzeb życiowych, za które uważa się przede wszystkim samoobsługę, poruszanie się i komunikację. art. 4 ust. 4)
i do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności
(tu zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych. at. 4 ust. 2 ustawy rehabilitacji).
I nie tylko dopuszczają, ale nawet ustanawiają dofinansowania dla zatrudniających je pracodawców - o tym dalej.
Problem interpretacyjny dla lekarzy orzeczników rodzi brzmienie
art. 12 ustawy o emeryturach i rentach, który stanowi, ze:
Niezdolną do pracy w rozumieniu ustawy jest osoba, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu (ust. 1).
Całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy (ust.2).
Częściowo niezdolną do pracy jest osoba, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji (ust. 3).
I jeżeli ktoś tylko na tym przepisie się opiera, to jest popełni błąd, ponieważ zgodnie z art. 13 ust. 4 ustawy o emeryturach i rentach
zachowanie zdolności do pracy w warunkach określonych w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych nie stanowi przeszkody do orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy.
Te warunki podałam na początku wypowiedzi.
Jeżeli jednak osiągasz przychód z określonego rodzaju działalności, to - w zależności od jego wysokości - prawo do renty może być zawieszone lub zmniejszona moze zostać kwota wypłacanych świadczeń. Pisząc skrótowo, ograniczenie siadczeń zaczyna się od poziomu 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS, a zawieszenie - od 130 % tej kwoty. Dokładnie opisuje to art. 104 ustawy o emeryturach i rentach. W III kwartale 2013 r. przeciętne wynagrodzeie wyniosło 3 651,72 zł.
Zobacz też tu:
http://pracanarencie.blox.pl/2012/06/Zaczynamy-prace-n...
tu:
http://pracanarencie.blox.pl/2012/05/Zawieszenie-renty...
tu:
http://pracanarencie.blox.pl/2012/06/ArtyNci-nie-maja-...
i tu:
http://pracanarencie.blox.pl/2012/10/Oswiadczenie-o-os...
Podkreślam jednak - to są ogólne zasady, a każdy przypadek jest indywidualny:)
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
4) Czy są jakieś dofinansowania na zorganizowanie czy dostosowanie miejsca pracy dla osoby niepełnosprawnej ?
5) Ile wynosi miesięczne dofinansowanie z PFRON do wynagrodzenia osoby niepełnosprawnej ?
6) Czy są jakieś kursy szkolenia dla osób niepełnosprawnych i gdzie o to pytać
7) Czy są jakieś dofinansowania do adaptacji domu niepełnosprawnego , Łazienki ?