Juliusz B.

Juliusz B. INSTYTUT BIZNESU

Temat: mowa ciała - różne kultury

W różnych krajach te same gesty znaczą co innego.
Znacie jakieś przykłady?

konto usunięte

Temat: mowa ciała - różne kultury

Amerykański znak OK czyli kółko zrobione ze złożonych palców, jest jak najbardziej gestem pozytywnym, oznacza najczęściej zgodę czy akceptację czegoś, natomiast w Japonii ten sam gest oznacza pieniądze, w Brazylii ten gest jest bardzo nieprzyzwoity!!!(oznacza dosłownie "jest otwór" i jest znakiem homoseksualistów...a we Francji oznacza "zero".

W postępowaniu w międzynarodowych kontaktach biznesowych ważny jest też kontakt wzrokowy. W USA podczas rozmów należy patrzeć rozmówcy prosto w oczy, ale już w kulturach azjatyckich, odwrócenie wzroku uważa się za oznakę szacunku. Inaczej zachowują się Francuzi, patrzą rozmówcy w oczy bardziej intensywnie niż inni.Barbara Czarnecka edytował(a) ten post dnia 05.12.08 o godzinie 10:28
Paulina Kabza

Paulina Kabza NiepoPrawna
OptyMistka

Temat: mowa ciała - różne kultury

Jest wiele różnic w gestykulacji wystepującyh między różnymi kulturami. Do tych juz wymienionych mogę dodać znany wszystkim uniesiony do góry kciuk. W większości krajów europejskich oraz w Stanach Zjednozonych oznacza on "OK", podczas gdy np. w Iranie, czy Australii oznacza "obrazę".

Inną, a bardzo istotną różnicą jest kiwanie/potakiwanie głową na znak TAK lub NIE. Np. w Grecji czy Indiach "nasze" TAK u nich znaczy "NIE". No najlepiej byłoby to jednak pokazać ;)

Strasznie ciekawy i szeroki temat.

Pozdrawiam!Paulina Kabza edytował(a) ten post dnia 03.12.08 o godzinie 23:44

konto usunięte

Temat: mowa ciała - różne kultury

Kolejnym gestem jest tak zwany znak V, czyli ręka wyprostowana, zgięta następnie w łokciu i uniesiona ku górze wraz z dłonią, w tym z dwoma wyprostowanymi palcami: wskazującym i środkowym. Właśnie w formie litery V. W tym geście najważniejsze jest to:
a) czy wnętrze dłoni jest zwrócone na zewnątrz,
b)czy wnętrze dłoni jest zwrócone w kierunku ciała pokazującego ten gest.

Ad. a) W pierwszym przypadku jest to gest zwycięstwa (prawdopodobnie spopularyzował go Winston Churchill w czasie II wojny światowej) oraz gest, który w wielu krajach Europy odczytywany jest jako "dwa". I tu na widok takiego gestu szczególnie w pubach, tavernach barman poda Wam od razu dwa kufle piwa.

Ad. b) W tym wypadku takie ułożenie ręki w geście ze znakiem V w Australii, Wielkiej Brytanii czy Nowej Zelandii oznacza obraźliwe "mam Cię gdzieś".
Juliusz B.

Juliusz B. INSTYTUT BIZNESU

Temat: mowa ciała - różne kultury

Paulina Kabza:

Strasznie ciekawy i szeroki temat.

Pozdrawiam![edited]Paulina Kabza edytował(a) ten post dnia

też tak uważam,
dlatego go założyłem

konto usunięte

Temat: mowa ciała - różne kultury

co chodzi o gesty "kciuk do góry czy v" jest to prosta sprawa, nabyta kultrowo.
ale kręcenie głową w prawo i w lewo oznaczające w większości krajów "nie", a w niektórych "tak", to juz ciekawszy temat...
naukowcy uważają, że jego znaczenie "nie" bierze się z okresu niemowlecego, kiedy pilismy z piersi matki, a kiedy już nie chcieliśmy jeść, to kręciliśmy główką na boki...
wydawałoby się logicznym wyjaśnieniem...
skąd w takim razie inne znaczenie tego getu wśród ludzi, którzy także byli karmieni piersia matki....???

konto usunięte

Temat: mowa ciała - różne kultury

Nie ma nic naukowego w tym, że jeśli czegoś nie chcemy to odwracamy głowę na boki, a jeśli chcemy to się do tego głową przybliżamy :-) A inne kultury...sam nie wiem, gesty te są dla mnie tak jednoznaczne, że ciężko mi sobie wyobrazić rozmowę z taką osobą...czy nawet przeczący wyraz twarzy w połączeniu z mimiką wyrażającą żywe zainteresowanie.



Wyślij zaproszenie do