Temat: Tzw pozytywne myślenie
A ja polecam odrobinę myślenia, nieżyczeniowego, ale racjonalnego.
Książka "Jasne strony: jak nieustanna promocja pozytywnego myślenia osłabiła Amerykę"
Barbara Ehrenreich rozprawia się z cwaniakami, którzy nawołują niezadowolonych i uciskanych do uwierzenia w swoje możliwości, co zapewni im, to czego nie mają – miłość i bogactwo. Twierdzi, że wśród winnych, wywodzących się z wartej 11 mld dolarów branży poradników, znajdują się osoby religijne, które zachęcają do składania datków, by móc cieszyć się wyższym szczęściem, mówcy-motywatorzy, którzy proszą swoich słuchaczy o powtarzanie nic nieznaczących afirmacji oraz oczywiście autor książki Sekret, bestsellera (16 mln sprzedanych egzemplarzy), który próbuje przekonać czytelników, że wyniki można kontrolować, jeżeli się o nich myśli intensywnie i pozytywnie. Nie ma wątpliwości, iż tym guru brakuje naukowych dowodów na poparcie tez, że pozytywne myśli mogą wyleczyć raka lub przysporzyć bogactwa – Ehrenreich ujawnia, że są to fałszywe obietnice. O ile jednak pozytywne myślenie nie może ludziom przybliżyć szczęścia, to istnieją dowody, że ci, którzy przeżywają prawdziwe pozytywne emocje, cieszą się dłuższym życiem i lepszym zdrowiem.
Choć samo więc pozytywne myślenie jest pustym ćwiczeniem, to istnieją wiarygodni naukowcy, których prace dostarczyły nam wskazówek, jak najlepiej szukać szczęścia. Zaskoczeniem nie będzie to, że kluczem do pozytywnych rezultatów jest nie wizualizacja, ale raczej ciężka praca, a dokładniej wyznaczanie celów i dbanie o odporność.
http://portalwiedzy.onet.pl/4868,43192,1582069,1,czaso...
Uważam, że w naszych czasach gusła i zabobony zastępują różnorakie techniki i afirmacje, mające dać człowiekowi złudzenie, że panuje nad własnym życiem... Niestety wszelkie poradniki i metody w tym wyjątkowo nie lubiana przeze mnie NLP, najczęściej zwalniają ludzi od samodzielnego myślenia ucząc mechanicznego klepania regułek i formatowania rzeczywistości do jednego wymiaru - prawd objawionych przez jakiegoś guru od sterowania umysłem.
Jednym słowem - smutek.