konto usunięte

Temat: Johan Laidoner- najsłynniejszy Estończyk. Pierwszy...

sir Johan Laidoner, urodzony w Viirasti, w południowej Estonii w 1884r. -jeden z twórców niepodległej Estonii, wódz naczelny Armii Estońskiej. Słynny na cały świat, ceniony w całej Europie. Pochodził z rolniczej rodziny, wstąpił do Armii Imperium Rosyjskiego (do którego wtedy należała Estonia, Finlandia, Łotwa, pół Polski itd.). Ożenił się z Polką, poznaną w Kownie (Kaunas) na Litwie. OPANOWAŁ JĘZYK POLSKI W STOPNIU KOMUNIKATYWNYM! Po odzyskaniu niepodległości rzez Estonię, w 1918r., powrócił do ojczyzny, został dowódcą 1. Dywizji Estońskiej i Szefem Sztabu Generalnego Wojska Estońskiego, a 23 grudnia 1918 został mianowany wodzem naczelnym estońskich sił zbrojnych w stopniu generała-majora. W 1919 był inicjatorem powołania Estońskiej Akademii Wojskowej. W czasie wojny estońsko-bolszewickiej przeprowadził udaną kontrofensywę, która wyparła oddziały bolszewików z terytorium Estonii. JAKO PIERWSZY CZŁOWIEK POKONAŁ SOWIETÓW. Zrobił to z Armią Estońską wspomaganą przez tysiące ochotników z Finlandii (Finowie to najbliżsi krewni Estończyków), a także przez Szwedów i Duńczyków oraz przez okręty brytyjskiej Royal Navy, Brytyjczycy stanęli w obronie Estonii i wysłali okręty wojenne. W 1920 został mianowany generałem-lejtnantem armii estońskiej. Po złożeniu dowództwa, był oficjalnym reprezentantem Estonii w Lidze Narodów. W 1934 na prośbę premiera Estonii K. Pätsa wprowadził rządy wojskowe, by powstrzymać przejęcie władzy przez quasi-faszystowski ruch wabsów ( Eesti Vabadussõjalaste Liit). W 1928 generał Laidoner złożył oficjalną wizytę w Warszawie jako naczelny wódz Estonii. W 1930 stanął na czele tallińskiego Towarzystwa Estonia-Polska (Eesti-Poola Ühing) jako jego honorowy prezes. 17 czerwca 1940 po przymusowej, aneksji Estonii przez ZSRR, został aresztowany i wywieziony do radzieckiego więzienia w Kirowie, skazany w 1952 w procesie na 25 lat więzienia i przepadek całego mienia na rzecz ZSRR. Zmarł w 1953 w więzieniu nr 2 we Włodzimierzu nad Klaźmą.

ODZNACZENIA: Brytyjski tytuł rycerski z prawem do używania "sir" przed nazwiskiem
Order Krzyża z Orłem I klasy (Estonia, 1929)
Krzyż Wolności I i III klasy (Estonia)
Order Białej Róży (Finlandia)
Kryż Oficerski Legii Honorowej (Francja) Krzyż Kawalerski Legii Honorowej (Francja)
Wielki Krzyż Orderu Witolda Wielkiego (Litwa)
Order Zabójcy Niedźwiedzia (Łotwa) Order Orła Białego (Polska)
Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari (Polska)
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (Polska)

Plakat z czasów wojny estońsko-bolszewickiej, autorstwa estońskiego polityka G. Mamberga, nawołujący do wstępowania do Armii Estońskiej. "Vennad ruttu rahva väkke" znaczy w języku estońskim: "Bracia, wstępujmy do narodowej armii!":
Obrazek

Johan Laidoner, w mundurze Estońskiej Armii:
Obrazek

Pomnik Johana Laidonera w Estonii:
Obrazek

Zniszczona przez Rosjan, w 1940r., tablica pamiątkowa Johana Laidonera:
Obrazek

Tablica pamiątkowa w języku litewskim (na górze) oraz estońskim, umieszczona w Kownie na Litwie, w miejscu stacjonowania Laidonera:
Obrazek

Johan Laidoner- wódz naczelny Estońskiej Armii z wodzem naczelnym Fińskej Armii w 1938r. w Tallinie:
Obrazek

Pomnik Johana Laidonera na znaczku estońskim z godłem miasta Viljandi:
Obrazek

Książka o Johanie Laidonerze autorstwa fińskiego historyka Marttiego Turtoli:
Obrazek

Inscenizacja- Generał Johan Laidoner i premier Estonii K. Päts:
Obrazek


Johan Laidoner, wódz naczelny Armii Estońskiej, w Polsce, w 1939r.: Generał Johan Laidoner przechodzi [pzed frontem kompanii honorowej na Dworcu Wschodnim w Warszawie. Obok widoczny marszałek Edward Rydz-Śmigły, za nim minister spraw wojskowych gen. dyw. Tadeusz Kasprzycki:
Obrazek
Uroczyste śniadanie wydane prze Prezydenta RP Ignacego Mościckiego (2 z lewej) na Zamku Królewskim na cześć generała Johana Laidonera (3 z lewej). Widoczni także Marszałek Polski Edward Rydz-Śmigły (1 z lewej), gen. dyw. Tadeusz Kasprzycki (2 z prawej) oraz minister spraw zagranicznych Józef Beck (1 z prawej):
Obrazek
Generał Johan Laidoner u trumny Marszałka Józefa Piłsudskiego. Obok widoczny gen. bryg. Janusz Głuchowski (z prawej):
Obrazek
Generał Johan Laidoner (1 z prawej) w rozmowie z Prezydentem RP Ignacym Mościckim (w środku) oraz marszałkiem Edwardem Rydzem-Śmigłym (z lewej) na Zamku Królewskim w Warszawie:
Obrazek
Generał Johan Laidoner (z prawej) oddaje honory poległym przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie:
Obrazek
Uczestnicy uroczystego obiadu, wydanego przez Marszałka Polski Edwarda Rydza-Śmigłego (3 z lewej, po zewnętrznej części stołu) na cześć gen. Johana Laidonera (1 z lewej) i jego małżonki w salonach Hotelu "Bristol" w Warszawie. Widoczni także minister spraw wojskowych gen. dyw. Tadeusz Kasprzycki, szef Sztabu Głównego gen. bryg. Wacław Stachiewicz:
Obrazek
Tomasz Kowalski edytował(a) ten post dnia 06.04.11 o godzinie 08:24Tomasz Kowalski edytował(a) ten post dnia 06.04.11 o godzinie 08:26Tomasz Kowalski edytował(a) ten post dnia 06.04.11 o godzinie 08:27Tomasz Kowalski edytował(a) ten post dnia 06.04.11 o godzinie 08:33Tomasz Kowalski edytował(a) ten post dnia 06.04.11 o godzinie 08:33Tomasz Kowalski edytował(a) ten post dnia 06.04.11 o godzinie 08:36