Temat: Dlaczego cyilizacja Inków upadła
Francisco Pizzaro przybywając do Cajamarci w 1532 roku rozpoczął pertraktacje z ówcześnie panującym Atahualpą, które bardzo szybko zakończyły się rzezią nieświadomych zagrożenia wysoko postawionych inków i w ostatecznym rozrachunku śmiercią samego Atahualpy. W międzyczasie zgładzono też Huáscara - brata Atahualpy, który wraz z nim walczył o tron. Aby zapewnić ciągłość dynastii i utrzymać względny spokój w państwie powołano kolejnego z braci (ojciec Atahualpy i Huáscara) - Túpac Huallpę, który w niedługim czasie zmarł na ospę prawdziwą przywleczoną na statkach przybijających do brzegów obu Ameryk. Teokratyczne państwo bez Sapy Inki - króla inkaskiego po raz kolejny mogło obrócić się w anarchię ogarniętą rebelią. Na taki stan rzeczy ród Pizzarów nie mógł sobie pozwolić. Powołano po raz kolejny na tron marionetkowego władcę. W 1533 roku Manco Inca - czwarty z braci został przywódcą. Państwo Inków coraz mocniej ulegało władzy Kastylijczyków i w krótkim czasie stało się protektoratem uzależnionym od króla Karol V Habsburga.
Zbyt brutalna polityka musiała się w końcu obrócić przeciwko najeźdźcom. Manco Inka uciekł wraz ze swoją wybraną świtą do ciężko dostępnych rejonów Andów by stamtąd móc prowadzić skuteczną walkę z najeźdźcą. Skuteczną w takim sensie, że stał się niezależnym władcą inkaskim na wygnaniu mogącym powołać pod broń rzesze wieśniaków. Nie posiadał on już niestety armii wyszkolonych wojowników swojego ojca. Jego ataki nie odnosiły zamierzonych skutków. Żołnierze nie byli przystosowani do nowych technika walki mimo usilnych starań wprowadzenia broni palnej i koni. Nie pomogły też próby zagłodzenia Hiszpanów. U kresu jego władzy, w roku 1544 Manco Inka został zamordowany przez europejczyków, którzy schronili się u niego uciekając przed prawem hiszpańskim.
Oficjalnie jako jego następcę podaję się Sayri Thupa Inkę, jednak jego brat, a późniejszy inka Titu Cusi Yupanki zaprzecza temu by był on prawowitym i właściwym panem rozpadającego się państwa inkaskiego. Sayri Thupa okazał się jednak zbywającym w luksusach i przyjemnościach arystokratą, który ponad swoją dumę cenił przepych i wygodę. W roku 1560 prawdopodobnie został otruty. Tron po nim objął tytułowy Titu Cusi Yupanki.
O tym co się stało podczas panowania Titu Cusi piszę aktualnie tekst. Gdy będzie gotowy (już niedługo) zobaczycie go na stronie
http://inkowie.com
--
pozdrawiam
Dariusz Niezgoda edytował(a) ten post dnia 24.10.09 o godzinie 22:47