Basia Rojewska-Randzio

Basia Rojewska-Randzio Project Manager
Wyjazdów Incentive

Temat: Nurkowanie w Meksyku

Cześć:)

Czy ktoś korzystał z miejscowych Dive Center w okolicach Cancun, które mógłby polecić?

Dzięki!
Basia
Joanna D.

Joanna D. ENERGA OPERATOR SA

Temat: Nurkowanie w Meksyku

Ja może nie bezpośrednio w Cancun, ale bezpośrednio :-) z Isla Mujeres (a tu dostałam się z Cancun). Ponieważ na wyspie spędziłam tylko kilka godzin wybrałam przypadkowe (jest ich wiele) - nazwy nie pamiętam. Bez problemu.
Anna Małas

Anna Małas brak, brak danych

Temat: Nurkowanie w Meksyku

Ja też chetnie skorzystam z namiarów właśnie w Cancun. Poradźcie Rodacy :) Dzięki!
Przemek Trześniowski

Przemek Trześniowski Archeolog podwodny i
majanista, nurek
jaskiniowy,
przewod...

Temat: Nurkowanie w Meksyku

Proszę, zróbcie sobie przysługę i skoro jesteście już na Jukatanie, zamiast nurkować na plaży w Cancun ruszcie się niewielki kawałek na południe. Tulum czy Puerto Morelos dają moźliwość nurkowania w cenotach co w mojej opinii należy do najbardziej emocjonujących nurkowań w ogóle i na pewno bije na głowę wszelkie nurki plażowe. Cenoty gwarantują najpiękniejsze podwodne widoki - jeśli ktoś wcześniej nie zetknął się z tematem zapraszam do galerii. Im dalej od Cancun i Playa del Carmen tym mniej są "zużyte" dlatego polecam odległe o 120 km od Cancun Tulum. Do nurkowania w kawernach wystarczą podstawowe uprawnienia rekreacyjne, czyli Open Water Diver.

Pozdrawiam
Przemek
Robert Hoscilo

Robert Hoscilo Zarządzanie
logistyczne
łańcuchami dostaw.

Temat: Nurkowanie w Meksyku

Podbijam temat.
Nurkował ktoś z Was z Polską bazą - GM Diver Mexico?
Przemek Trześniowski

Przemek Trześniowski Archeolog podwodny i
majanista, nurek
jaskiniowy,
przewod...

Temat: Nurkowanie w Meksyku

W Meksyku, na Jukatanie są już w tej chwili dwie polskie bazy: GM Diver w Playa del Carmen i Cave Mexico w Tulum. GM Diver polecam w ciemno i mam nadzieję kiedyś wspólnie zanurkować, Cave Mexico polecam gorąco, bo Nurkowałem, wspólnie przesunęliśmy kilka granic i mam nadzieję jeszcze nie raz będę miał przyjemność wspólnie ponurkować :). W obu wypadkach można śmiało się na mnie powołać, mogę też pomóc w nawiązaniu pierwszego kontaktu ;).

Jeśli ktoś sam wybiera się do Meksyku, nie widzę lepszej opcji jak skontaktować się z którymś z kolegów - pomogą i w transferach i w akomodacji, doradzą i na pewno zorganizują niesamowite nurkowania. Jeśli kogoś będzie natomiast interesował wyjazd grupowy, zapraszam na swoją stronę Alpha-Divers - organizuję wyprawy do Meksyku, Belize i Gwatemali od kilku lat, łącząc największe przyjemności podwodne z tropieniem tajemnic Majów na lądzie (ta druga pasja skłoniła mnie do podjęcia studiów Archeo ;))

Pozdrawiam
Przemek
cenoty.pl
alpha-divers.pl
Robert Hoscilo

Robert Hoscilo Zarządzanie
logistyczne
łańcuchami dostaw.

Temat: Nurkowanie w Meksyku

Dziękuję Przemek. Nawiązałem kontakt już z "jednymi i drugimi" Ceny trochę droższe za nury niż w Azji lub Afryce ale... co zrobić.Mam jeszcze 0,5 roku do wylotu, może odezwę się też do zagranicznych baz
Przemek Trześniowski

Przemek Trześniowski Archeolog podwodny i
majanista, nurek
jaskiniowy,
przewod...

Temat: Nurkowanie w Meksyku

W zagranicznych bazach na pewno nie będzie taniej, a jeśli już to raczej takie bazy omijaj z daleka. Nurkowanie kawernowe siłą rzeczy musi być droższe niż takie na wodach otwartych - wszystkie Cenoty znajdują się na terenach prywatnych i pewna część kosztów to opłaty za wjazd, ale nurkowanie w tzw. overheadzie, gdzie w razie problemu nie możesz się wynurzyć bezpośrednio na powierzchnię wymaga przede wszystkim innego zabezpieczenia sprzętowego i kwalifikacji osoby prowadzącej - to musi być certyfikowany nurek jaskiniowy, w pełnej konfiguracji jaskiniowej. Jeżeli cena za nurkowanie jest za niska to gdzieś muszą być cięcia kosztów, te cięcia to Twoje bezpieczeństwo niestety...

Dobre "niepolskie" bazy na Jukatanie to:

http://www.protecplaya.com - Andreas Matthes, Kim Davidson
http://www.filoariannadive.com - Alessandro Reato
http://www.h2otulum.com - Marco Wagner
http://www.speleotech.com - Bil Phillips
http://www.gocaverndiving.com - Steve Bogaerts

Pozdrawiam ;)
Przemek
cenoty.pl
alpha-divers.pl
Paweł Kozioł

Paweł Kozioł Dyrektor ds. Rozwoju
Biznesu, ANG
Spółdzielnia
Doradców K...

Temat: Nurkowanie w Meksyku

Podbijając temat. Czy warto jechać na nurkowanie do Belize skoro potem planuje być w Tulum. Oczywiście ciągnie mnie blue hole ale ceny niezwykle bardzo wysokie. Również pod względem plażowania, co byście wybrali Belize czy Tulum czy jedno i drugie?
Przemek Trześniowski

Przemek Trześniowski Archeolog podwodny i
majanista, nurek
jaskiniowy,
przewod...

Temat: Nurkowanie w Meksyku

Zwykle robię na odwrót, czyli najpierw Tulum - jakieś osiem dni, potem cztery dni na San Pedro. Jeśli chodzi o nurkowanie tak jest optymalnie, bo po Cenotach Blue Hole już nie robi większego wrażenia. W trakcie rejsu do Blue Hole znacznie ciekawsze wydają się nurkowania po drodze, w rezerwacie na Half Moon Caye.

Samo Belize na pewno zobaczyć warto, Mezoamerykańska Rafa Barierowa na wysokości Belize jest mniej przetrzebiona, więc nurkowanie w Morzu Karaibskim jest tam ciekawsze niż w Meksyku. Kraj również ma inny klimat niż mayański Jukatan

Pozdrawiam ;)
Przemek
alpha-divers.pl
cenoty.pl

Temat: Nurkowanie w Meksyku

Właśnie wróciłem z Playa Del Carmen.Znalazłem tam polaskie centrum nurkowe. http://mexicoscubatime.com 7 dni nurkowych w cenotach.To trzeba zobaczyc.
Najlepsze nury i serwis super.Jak ktos się wybiera w tamte okolice to polecam....

Arek

Temat: Nurkowanie w Meksyku

Od 20 do 31-01-2016 r. byłam z klubem z Polski (17 osób) w Playa del Carmen w Meksyku na nurkowaniu. Chciałam uprzedzić przed niekompetencjami i całkowitym brakiem profesjonalizmu tej bazy. Są nieprzygotowani do jednorazowego przyjęcia tak dużej liczby nurków, mają braki sprzętowe, nie dbają o prywatny sprzęt pozostawiony w bazie oraz podczas jego transferu, a na miejscu panuje ciasnota i bałagan. Każdego kolejnego dnia po nurkowaniach odbieraliśmy mokre, w ogóle niewysuszone śmierdzące pianki i buty. Wszędzie panował syf.
21.01 udaliśmy się do Scuba Playa, by zostawić tam sprzęt. Na miejscu zapanował totalny chaos. Brakowało wieszaków, skrzynek, miejsca. Nie to co, np. w Egipcie – każdy dostaje swoją oznakowaną skrzynkę. Tu sprzęt wkładaliśmy do prywatnych toreb IKEI przywiezionych z Polski, albo sprzęt dwóch osób do jednej skrzynki wyszarpanej komuś innemu.
22.01 mieliśmy dwa nurkowania z łodzi w Playa del Carmen. Oczywiście nikt z bazy nie przyjechał po nas do hotelu. Każdorazowo musieliśmy hotelowym autobusem jechać do centrum, a następnie pieszo ok. 30 min. maszerować do Scuba Playa. I znów zdziwienie – brakowało balastu, który skrzętnie nam wydzielano i imiennie przypisywano. Mało tego – my prosiliśmy o ołów w kg, a oni uparcie wydawali go nam w funtach. 1 kg=2,2 funta, a zatem prosząc o 10 kg ołowiu dostawaliśmy 10 funtów ołowiu, czyli 4,54 kg. Kolejny szok – kazano nam się ubrać w kompletny sprzęt prócz butli i odmaszerować do łodzi, które przypominały łupiny wielkości porządnego pontonu tzw. Zodiaka z Egiptu. Dwóm osobom nie udało się zejść pod wodę, gdyż dostały za mało balastu. Oczywiście Scuba Playa nie poczuła się do winy i nie oddała pieniędzy za nieodbytego nura.
Kolejna porażka organizacyjna, to dwa nurkowania z łodzi na Wyspie Cozumel 24.01. Tradycyjnie spakowaliśmy sprzęt do toreb z IKEI i naszych podróżnych walizek. Załadowaliśmy go na prześmiesznie małe riksze i modliliśmy się by z nich nie pospadał, bo jechał przytrzymywany jedynie krótkimi rączkami miejscowych rikszarzy. Potem pół godziny zajęło nam piesze dotarcie do przystani promowej. Oczywiście w załadunku sprzętu na część dziobową promu też nam nikt nie pomógł. Po dotarciu na Cozumel wyładowaliśmy sprzęt z promu i przenieśliśmy w miejsce, gdzie czekała na nas niewielka skorupa zwana łodzią. Stłoczonych jeden na drugim przetransportowano nas do bazy, gdzie sklarowaliśmy sprzęt przy odwiecznie towarzyszącej bitwie o ołów. By nie wałkować tematu kg-funty wyposażyliśmy się w wagę do kontroli ciężaru bagażu samolotowego i każdy z nas mozolnie sprawdzał wagę poszczególnych kafli, by znów nie powtórzył się incydent z niedoważeniem.
Na maleńkiej łodzi panowało piekło – 17 nurków klarowało sprzęt, depcząc sobie po płetwach, potykając się o leżące na dnie łodzi elementy uprzęży, podłączając puste, nieoznakowane w żaden sposób butle, itd. Połamano mi w tym chaosie maskę – oczywiście baza znów nie poczuła się do winy. Droga powrotna jeszcze bardziej dała nam w kość, gdyż mokre pianki i jackety dodały wagi bagażom.
28.01 po nurkowaniu w Cenote ANGELITA, załadowaliśmy sprzęt na pakę auta. Po dotarciu na kolejne miejsce nurkowe pianki na pace auta nie było. Zwiało ją, albo ukradziono. Nikt z bazy nie dociekał, nie przepraszał. Przepadły mi nurkowania w Cenote: GRANDE, THE PIT i TAJMA HA.
Baza nie tylko nie poczuła się do winy zgubienia mojej niezniszczonej zaledwie 2-letniej pianki wartej 800 zł, ale nawet nie zwróciła mi pieniędzy za nurkowania, które przepadły. Nie miałam w czym nurkować, gdyż baza nie posiadała pianek 5 mm na stanie. Żenada.
Co prawda na ich stronie internetowej widnieje wpis: „Zwycięzcy PADI Outstanding Achievement Award
PADI oraz Certyfikat Doskonałości 2015”, a także podają, że divemasterzy władają wieloma językami, ale z tego czego sami doświadczyliśmy, to władają aż dwoma językami: hiszpańskim i angielskim.
Zatem jeśli nie chcecie sobie zepsuć nurkowań w Meksyku, to nie korzystajcie z usług tej bazy. Lepiej zapłacić nieco więcej, ale mieć profesjonalną obsługę.
Anna.
Przemek Trześniowski

Przemek Trześniowski Archeolog podwodny i
majanista, nurek
jaskiniowy,
przewod...

Temat: Nurkowanie w Meksyku

17 osób to bardzo duża grupa, dlatego na wyprawy do Meksyku nie zabieram więcej niż ośmiu osób. Tak, to podnosi koszty, ale o ile potrafię sobie wyobrazić 17 osób zrzucanych z łodzi do Morza Karabskiego o tyle w Cenotach byłyby to naprawdę słabo wydane pieniądze. Tak liczną grupę w Cenotach trzeba i tak podzielić na pięć mniejszych grup (wymogi bezpieczeństwa - jeden przewodnik jaskiniowy na maksymalnie czterech nurków). O ile pierwsze dwie grupy będą jeszcze widzieć w jaskini czystą, kryształową wodę, o tyle trzecia, przy standardowym poziomie wyszkolenia nurków rekreacyjnych w niektórych miejscach zobaczy już niewiele, a piąta właściwie nic. Jeżeli leci się na koniec świata nurkować w najpiękniejszych miejscach nie warto oszczędzać na wrażeniach...
Jako przewodników jaskiniowych zatrudniam też wyłącznie Europejczyków i oczywiście im też inaczej się płaci, ale wtedy nie ma problemu z takimi drobiazgami jak konwersja funtów na kilogramy, czy nie umocowana pianka... Pozdrawiam

Temat: Nurkowanie w Meksyku

Jeśli chodzi o nurkowanie w Meksyku to też mogę polecić Mexico ScubaTime http://mexicoscubatime.com
Nurkowalam z chłopakami głównie po cenotach, to trzeba po prostu zobaczyć :) Rafy najlepsze natomiast na Cozumel.
Profesjonalna obsługa, zawsze odbieraja spod hotelu na czasu, nigdy nie było problemu ze sprzętem, i najfajniejsze było to, że nurkowania były często prywatne, góra 2-3 osoby, więc można miło spędzić czas na takiej wyprawie.
Zanim znalazłam mexico ScubaTime nurkowalam z budki w hotelu i dla porównania wiem o ile wyższe są ceny i serwis, duże grupy, wszystko w pośpiechu.
Mateusz Bornus

Mateusz Bornus Obram - A Tetra Pak
company

Temat: Nurkowanie w Meksyku

Witam.
Chciałem zapytać czy jeśli nie nurkowałem nigdy a chciałbym przy okazji wakcji w meksyku ponurkować to jest taka możliwość? Czy duzo kosztuje takie nurkowanie?

Czy może bardziej opłaca się zrobić w polsce jakiś podstawowy kurs i dopiero wtedy w meksyku ponurkować? Wyjazd mam we wrześniu 2018r. czy zdąże do tego czasu z kursem?

Następna dyskusja:

zdjęcia z Meksyku




Wyślij zaproszenie do