konto usunięte

Temat: Szkodliwość dzialania produktu a jego Reklama

http://www.idg.pl/news/331283/Telefony.komorkowe.moga....
Czy udowodnienie szkodliwosci dzialania radiotelefonów wiazalo by sie
z zakazem ich reklamowania?
Narazie trwaja badania w nielicznych osrodkach.
Sytuacja analogiczna do tytoniu sprzed 50 lat. Istnieje tez przeciwne stanowisko jakie zaprezentowaly np Niemcy przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. Jednak te watpliwosci zostaly odrzucone w wiekszosci. Moze warto rzeczowo odniesc sie do problemu.

Komentując wejście w życie dyrektywy w sprawie reklamy wyrobów tytoniowych, komisarz ds. zdrowia i ochrony konsumentów Markos Kyprianou podkreślił, że "zakaz reklamy wyrobów tytoniowych jest jednym z najskuteczniejszych sposobów ograniczania palenia. Wyraził też przekonanie, że "Dyrektywa ta uratuje życie i zmniejszy liczbę Europejczyków, dotkniętych chorobami związanymi z paleniem." Według badania przeprowadzonego przez Bank Światowy, zakaz reklamy ogranicza palenie papierosów o ok. 7%. Szacuje się, że co roku w krajach Unii Europejskiej z powodu chorób spowodowanych paleniem tytoniu umiera ok. 650 tys. osób. Zakaz reklamy może więc zapobiec tysiącom przedwczesnych zgonów rocznie.

Całkowity zakaz reklamy i promocji wyrobów tytoniowych oraz sponsorowania imprez przez ich producentów jest też jednym z głównych celów Ramowej Konwencji WHO, której ratyfikacja przez UE właśnie dobiegła końca. Unia Europejska już w 1998 r. starała się o przyjęcie dyrektywy zakazującej wszelkich form reklamy i promocji tytoniu, została ona jednak uchylona przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości w 2001 r. Trybunał uznał bowiem, że całkowity zakaz przekraczałby kompetencje UE, dopuścił jednak wprowadzenie zakazu bardziej ograniczonego. Dyrektywa z 2003 r. stosuje się do zaleceń Trybunału.


To pozytywne kroki dla mediów?

We Francji dzis media donoszą o pierwszym takim zakazie dotyczacym dzieci.
http://nt.interia.pl/news/rzad-francji-zakazuje-sprzed...Romuald K. edytował(a) ten post dnia 13.01.09 o godzinie 21:24