Przemysław Duchniewicz

Przemysław Duchniewicz "Poznaj siebie,
zrozum innych...."

Temat: INFP

Witajcie,
Proponuję cykl 16 nowych tematów - wątków dotyczących poszczególnych typów psychologicznych.

Cel: Wymiana informacji i opinii na temat tego, co według nas pomaga w rozwoju osobie o danym typie psychologicznym, co jest jej silną stroną, a co wymaga pracy i pogłębienia świadomości

Zachęcam do następującej struktury wypowiedzi:
1. pomaga mi/danej osobie w rozwoju
2. pozwala przetrwać
3. na co powinna zwrócić uwagę
zaprośmy swoich przyjaciół/ 'drugie połowy' do dyskusji

Jeżeli chcemy korzystać z tych materiałów - pytajmy autora o zgodę. W moim przypadku zgadzam się, pod warunkiem podania źródła.

INFP

"Osoby, które ponad wszystko cenią wewnętrzną harmonię i wyznawane wartości. Mogą być postrzegane jako lojalni i wrażliwi idealiści. Koncentrując dużo swojej energii na marzeniach i wizjach, zwracają szczególną uwagę na możliwości rozwoju i wykorzystanie potencjału innych osób. Bywają elastyczni i tolerancyjni, za wyjątkiem sytuacji, gdy są zagrożone wyznawane przez nie wartości. Ustanawiają wysokie standardy i mają tendencję do rozpoczynania wielu spraw, które ostatecznie ‘jakimś cudem’ udaje im się zrobić." (opracowanie Forid)Przemysław Duchniewicz edytował(a) ten post dnia 07.05.10 o godzinie 22:36
Piotr J.

Piotr J. Młodszy Specjalista

Temat: INFP

Wskazówki na rozmowę kwalifikacyjną są pewnie uniwersalne dla każdego typu: patrzeć w oczy rekrutującemu, starać się mówić ładnie-składnie, potwierdzić informacje z CV, wypowiedź okroić z elementów osobistych, nie wędrować z odpowiedzią nie wiadomo dokąd (ha!). W skrócie mówić rzeczowo, konkretnie i na temat, a uber-autentyczność odłożyć na bok (W trzech słowach: przywdziać garnitur ESTJ).

W pracy polecam zaufać intuicji w stosunkach z kolegami i koleżankami. Nie przesadzać z naturalnością - skupić się na utrzymaniu dystansu.

Edit:
Nie chodzi o wprowadzanie rekrutującego w błąd co do własnych umiejętności i wiedzy potrzebnych do objęcia oferowanego stanowiska. Raczej o wykorzystanie słabiej rozwiniętych funkcji w procesie komunikacji w świecie "zmysłowo-pragmatycznym".Piotr J. edytował(a) ten post dnia 02.08.10 o godzinie 21:04
Przemysław Duchniewicz

Przemysław Duchniewicz "Poznaj siebie,
zrozum innych...."

Temat: INFP

Dzięki Piotrze za wypowiedź,

Faktycznie niezależnie od 'Typu' osoby uczestniczące w warsztatach wskazują, że świat wspiera i nagradza preferencje Ekstrawersja (E), Poznanie(S), Myślenie (T) oraz Osądzanie (J).

Ciekawy jestem opinii innych osób - czy faktycznie najlepszym rozwiązaniem jest 'zarządzanie swoim wizerunkiem'? Ilu z Was to robi?

Pozdrawiam
Przemek
Piotr J.

Piotr J. Młodszy Specjalista

Temat: INFP

Moim zdaniem, świat wspiera i nagradza przede wszystkim ekstrawersję. Odnoszę wrażenie, że introwertycy, szczególnie intuicyjni są uważani przez menedżerów za jednostki dziwaczne. Cóż, nawet jeśli to częściowo prawda, to i tak sądzę, że obowiązkiem kadry kierowniczej jest dostrzeganie unikalnych zalet i umiejętności pracowników. Będąc intuicyjnym introwertykiem, moim największym zawodowym marzeniem jest znaleźć przełożonego (lidera), który byłby w stanie wykorzystać np. moje umiejętności prognostyczne.
Mariusz Kapusta

Mariusz Kapusta Ekspert Zarządzania
Projektami, Trener,
Business Coach, P...

Temat: INFP

Piotr piszesz, że "obowiązkiem kadry kierowniczej jest dostrzeganie unikalnych zalet i umiejętności pracowników". Co sprawia, że tak myślisz? [teraz uwaga tekst tylko dla ludzi o mocnych nerwach. CZytać do końca albo wcale]

Moim (brutalnym tutaj zdaniem) nieprawda. Ich obowiązkiem jest działać tak, żeby powierzone im obowiązki i cele firmy były realizowane. Jak ktoś chce ukrywać swoje talenty to niech je sobie ukrywa. Ja tam szanuję prywatność, może z jakiegoś powodu nie chce ich ujawniać. A później oskarży mnie o mobbing albo coś.

Co do nagrody od świata. Nagradza "zachowania ekstrawertyczne", a nie ekstrawertyków!!! To ogromna różnica. Bo każdy z nas ma przecież i takie i takie w repertuarze. Ja, jako zatwardziały ISTJ lubię sobie posiedzieć, pomyśleć, pokombinować. Tylko świat, ani mój manager (kiedyś, a teraz ja jako przedsiębiorca) nic z tego nie mam !!!

Trzeba to myślenie opakować i powiedzieć chociaż 1 osobie, o co chodzi! NA pocieszenie: świat nie nagradza płytkich zachowań. Czyli od czasu do czasu E musi przestać się "lansować" i pomyśleć, co robić dalej.

Świat jest sprawiedliwie podzielony. Każdy typ ma swoje plusy i minusy. Grać na silnych stronach, usuwać ograniczenia.

Żeby zakończyć jakimś konkretem: co możesz zacząć robić, żeby świat zobaczył twoje umiejętności prognostyczne?
Przemysław Duchniewicz

Przemysław Duchniewicz "Poznaj siebie,
zrozum innych...."

Temat: INFP

Mamy obie ręce,
korzystamy z obu preferencji,
typ nie jest wymówką ....... :)

faktycznie, świat nagradza zachowania ekstrawertywne, choć nie zawsze...
im młodsza grupa z którą pracuję, tym bardziej ten fakt odczuwa,
często mówię - pierwsza połowa życia - bardziej E a druga I

nie zmienia to faktu, że w sumie i tak 95% wszystkich osób odpowiada - > świat nagradza E.

Świat się jednak zmienia, kiedyś osoba leworęczna była przestawiana na siłę na prawą rękę, teraz wydaje się to dziwaczne.

Coraz częściej myślę, że podobnie będzie (a nawet coraz częściej jest) z I
Mariusz Kapusta

Mariusz Kapusta Ekspert Zarządzania
Projektami, Trener,
Business Coach, P...

Temat: INFP

Zapamiętałem co mówiłeś - druga połowa życia należy do I. Ja się cieszę, bo to ta bardziej świadoma połowa :D.

A na poważnie to moje prywatne odkrycie, chociaż zainspirowane doświadczeniami dużo mądrzejszych ode mnie ludzi: byle do przodu :)

Pozdrawiam,
MK



Wyślij zaproszenie do