Temat: kto wynalazł całkę?
Kuba Franczuk:
w momencie gdy newton wymyslal rachunek rozniczkowy raczej nie bylo rozroznienia na matematykow czy fizykow.
mozemy zalozyc ze wymyslajac rozniczke newton byl matematykiem, stosujac ja do rzeczywistego swiata byl fizykiem.
nie mozemy zabronic bycia mu i tym i tym...
Fakt, np. analiza i mechanika rozwijały się wpływając na siebie wzajemnie, a nazwiska Newtona, Lagrange'a, d'Alemberta, Hamiltona znane są zarówno matematykom, jak i fizykom.
ale czy raqchunek rozniczkowy byl jednoznacyz z calka? chyba nie... moim zdaniem calke wynalazl riemann - stad nazwa - calka riemanna.
Całka Riemanna jest stąd, że badał on m.in warunki całkowalności, ale to nie on wprowadził pojęcie całki. Nawet stylizowane S (od łacińskiego "summa") wprowadził Leibniz, bo to on zauważył, że całka = suma.
Generalnie zdarza się (i nie tylko w matematyce), że ktoś coś stworzył, ale nazwane zostało nazwiskiem kogoś innego.
hehe
przypomnialem sobie jeszcze cos... gdybysmy przyjeli platonski sposob widzenia swiata to problem bylby rozwiazany - calki nikt nie wymyslil - calka istniala zawsze ;) zawsze mozna by tak odpowiedziec fizykowi... swoja droga - w filozofii platonski sposob widzenia rzeczy jest uznawany przez wiekszosc matemtatykow
A tu już tylko moje osobiste przekonanie - ja nie uważam, że matematyka jest odkrywaniem czegoś co istnieje. Jest tworzeniem. Dane są tylko aksjomaty, a i to nie do końca. Na przykład Banach zaproponował zastąpienie aksjomatu wyboru innym, teoriogrowym. Mniej intuicyjnym, ale dzięki takiej zamianie zniknęłyby zbiory niemierzalne, przy zachowaniu dużej części matematyki.
Można się nawet spierać, czy istnieje "pole", "objętość". Rzeczy (materia) są dane i przekształcane przez ludzi, ale pojęcia - są przez ludzi tworzone.