Michał
Lester
Front-end Software
Developer
Temat: Jaka praca po matematyce
Studia jak każde inne ścisłe, może trochę trudniejsze od niektórych albo łatwiejsze od innych ale nie o to tu tak na prawdę chodzi. Nawet niektórzy geniusze oblewają, bo są zbyt leniwi żeby nauczyć się teorii na egzamin a ludzie, którzy na 5 roku nie potrafią wyliczyć X z najprostszej proporcji - pobierają przez 3 lata stypendium naukowe bo potrafią kombinować i ściągać na zaliczeniach (autentyk).Zaletą matematyki, jest to że pozwala zrozumieć wszelkie mechanizmy - dodasz do tego trochę fizyki i wiesz jak funkcjonuje cały świat, (no może poza kobietą ;)).
Od tego jak do tych studiów podejdziesz będzie też zależało jakie owoce po nich zbierzesz.
Warto wyrobić sobie kartę biblioteczną już na pierwszym roku a nie tak jak 95% dopiero w momencie pisania pracy dyplomowej. Warto poza arytmetyką i rachunkiem różniczkowym poczytać filozofów i wiedzieć jak napisać list oficjalny i podanie (nie tylko o egzamin komisyjny). Warto śledzić nowinki i orientować się w aktualnych badaniach i problemach, oraz ograniczeniach wynikających z technologii. Warto badać trendy na rynku pracy i kształcić się pod tym kątem.
No i pamiętaj, że studia to nie wszystko (i nie mówię tu o imprezach) ale warto robić COKOLWIEK ponad to. Koła naukowe, wolontariaty, kursy, warsztaty, koła brydżowe... Inaczej bardzo dużo okazji do poznania ciekawych ludzi i szans przeleci Ci koło nosa. A to właśnie te okazje, kontakty, szanse i rozmowy z ludźmi najczęściej przesądzają o Twojej całej przyszłości a nie to co wydaje się przed pójściem na studia.
Życzę dobrych wyborów w życiu :)