Piotr
Szczotka
Dyplomowany
masażysta Bodyworker
Temat: Profesjonalny Gabinet Profesjonalny Masaż
Witam, w ostatnim tygodniu udało mi się wygospodarować trochę więcej czasu i przewertować sporą ilośc stron oraz forum bezpośrednio lub pośrednio dotyczących masażu.Pozwolę sobie wiedząc, iz na tym forum są przede wszystkim poważni ludzie podać kilka podsumowań, uwag.
Tak się składa że od wielu lat poza masażem w praktyce mam przyjemność zajmować się także jego promowaniem zarówno dla laików jak i terapeutów. Tak więc kilka uwag, co następuje:
Jest taka sentencja, iż aby masaż w ogóle mógł być wykonywany potrzeba naprawdę niewiele: chęci, umiejętności, kawałek maty, oliwka i wolny czas. No i owszem super, zgadza się. Amatorsko, dlaczego nie.
Odrzućmy teraz fałszywe skromności, hipokryzję i popatrzmy na profesjonalny gabinet i profesjonalny masaż właśnie z innej strony.
Dziś w mediach w tym i w internecie jest masę informacji o masażu, wiadomości bardziej dostępne włącznie z filmami, ale w Polsce być masazystą kojarzy się niestety coraz częściej z ukończeniem 50 godzinnego kursu, kupieniem kozetki i hajda wolna duszo?
Czy do takiego wizerunku chcecie się przyczyniać?
Postaram się w miarę krótko wypowiedzieć się mniej wiecej jak to wygląda w przeciętnym unijnym europejskim kraju i nie tylko.
Pamiętajmy także iż coraz większa cześć naszych klientów to także rezydenci z innych krajów, przyzwyczajeni do innych standardów określania sytuacji zawodowej.
Jeśli ktoś poczuje się dotknięty to sorry.
Rozpoczynam dyskusję i licze na konstruktywne kontynuuowanie tego wątku. Zaznaczam iz wątek nie ma nic wspólnego z jakimkolwiek personalnym ukierunkowaniem.
Profesjonalny gabinet:
1. Gabinet masażu, to gabinet który prowadzi otwartą, jawną, zgłoszoną w odpowiednim urzędzie działalnosć zgodnie z jej określeniem. Zabiegi wykonywane są za określone finansowe korzyści z góry określone z klientem. Praktyka może się odbywać w gabinecie, domu klienta, hotelu, pracy. Chyba iż z jakichkolwiek powodów chcemy praktykę ograniczyć do jednego miejsca.
2. W gabinecie pacjent (w sytuacji wolnorynkowej nazywany także poprostu klientem) ma prawo zobaczyć wywieszone na ścianie lub do wglądu np w przygotowanym odpowiednio zeszycie, kronice dokumenty stwierdzające uprawnienia, kwalifikacje, uczestnictwo w szkoleniach, kongresach, sympozjach itd.
Do wglądu powinne być także udostepnione dokumenty o zgłoszeniu działalności, ubezpieczeniu zawodowym, itd.
Mile widziane wizytówki, foldery itd, oraz w dzisiejszych czasach np strona internetowa (można także za darmo).
Zwłaszcza jeśli prowadzimy bardziej specjalistyczną praktykę lub wykonujemy orientyalne metody masażu warto przygotować kilka artykułów mówiących o tym metodach, tak aby pacjent zupełnie świadomie podejmować decyzję o jaki masaż mu chodzi.
3.Bez względu na działalność, formę rozliczania, jej kierunek pacjent/klient ma prawo poprosić o rachunek za wykonaną usługę. Bez względu czy jest to w przychodni prywatnej, gabinecie, hotelu czy domu pacjenta, rachunek dostarczamy w ciągu tygodnia.
Tu ciekawostka zdarza się, iż klient podczas wizyty domowej moze poprosić o wylegitymowanie się lub okazanie stosownych certyfikatów.
4.Pacjent mimo będącej w gabinecie (oczywiste!!!) czystej pościeli ma prawo poprosić o jednorazowe ręczniki lub pareo, np alergie!
5. Przed jakimkolwiek masażem przeprowadza się wywiad zdrowotny z pacjentem. Powinniśmy także poinformować jak masaż będzie przebiegał jakie mogą być reakcje w trakcie a także po masażu.
Pacjent na cały czas trwającego zabiegu powinien być przykryty, a odsłaniane są jedynie aktualnie masowane partie ciała.
Profesjonalny masażysta.
1.Masażysta to osoba zajmująca się masażem, z ukończonym konkretnie kursem masażu. W wielu krajach za podstawę uważa się kurs organizowany przez odpowiednie instance oświatowe (czt w Polsce kuratorium lub wydział oświaty.)Wertując strony można zauważyć iż w wielu krajach określane jest minimum godzin jako 300, USA 500.
2.Dyplomowany masażysta lub terapeuta masażu (angl. Massage Therapist) to osoba która ma dosłownie - dyplom technika masażu lub jest absolwentem fizjoterapii także kiedyć rehabilitantem.
3.Certyfikaty których nie mozna zweryfikować np dotyczące metod orientalnych, pozostają raczej w gestii uznania kwalifikacji przez samego klienta, chyba że w danym kraju funkcjonuje licencja i dodatkowy państwowy egzamnin.
To tyle na początek, zaznaczam iż poruszone tu tematy nie mają nic wspólnego z marketingiem, należą do podstaw praktyki zawodowej w gabinecie masazu.
Ostatnio dostaję sporą korespondencję dotyczącą np kwalifikacji zdobytych zagranicą, ale naprawdę tym się nie zajmuję, na ogół pracuję z osobami które mają pełne kwalifikacje zawodowe.
Ufam, iz dla dobra pacjentów i świadomości masażu, masażyści wykonujący np. orientalne metody masażu, ci którym zależy na zorganizują sie w jakieś porządnej organizacji w końcu zrobią to.
Tym bardziej będzie to z pożytkiem dla dobra i popularyzacji wspaniałych tradycji orientu.
pozdrawiam serdecznie, życzę powodzenia w popularyzacji masażu i praktyce zawodowej.
Piotr