Katarzyna Pawłowska

Katarzyna Pawłowska E-commerce Manager

Temat: Jaki masaż można wykonywaćw ciąży?

Witam!

Jakie formy masażu są dozwolone w ciąży?

Z góry dziękuję za pomoc.
KasiaKatarzyna Pawłowska edytował(a) ten post dnia 25.10.07 o godzinie 09:31

konto usunięte

Temat: Jaki masaż można wykonywaćw ciąży?

W zasadzie uważa się, że bezpieczna jest refleksoterapia- z delikatnym bardzo uciskiem stref narządów rodnych; na specjalnym krześle dla kobiet w ciązy mozna też wykonywać masaż pleców, karku itp- z pominieciem dolnego odcinka kręgosłupa- lub BBBBBBAAAAARDZO delikatnie.

konto usunięte

Temat: Jaki masaż można wykonywaćw ciąży?

wszystkie, jesli wykonywane z wyczuciem (przez doswiadczonego terapeute), nawet masaze silne, jak tajski, chinski, shiatsu czy nawet chiropraktyke i osteopatie (jesli jest potrzeba).

najwazniejsze, zeby klientka chciala zabieg - wiele, szczegolnie te ktore nigdy nie mialy masazu, moze sie obawiac, nawet jesli maja problem i zabieg bylby wskazany. Wybieraja leki przeciwbolowe, rozluzniajace miesnie czy przeciwzapalne raczej niz zabieg.

sa masazysci, ktorzy specjalizuja sie w ciezarnych, sa tez specjalistyczne kursy szkoleniowe. Na swiecie istnieja nawet stoly do masazu w otworem na brzuch.

istnieje setki roznych terapii, zajmujacych sie roznymi ukladami - w ciazy czesto stosuje sie manualny drenaz limfatyczny na obrzeki nog, terapie czaszkowo-krzyzowa na problemy neurologiczne czy na powiezie (napiete powloki brzuszne), masaz piersi.

na kazdym etapie ciazy wazna jest gimnastyka i ruch, sa nawet cwiczenia jogi dostosowane dla ciezarnych (generalnie chodzi o rozciagniecie bioder). Wspomniane wczesniej techniki orientalne zajmuja sie wlasnie biernymi rozciaganiami miesni, a rowniez rozciaganiem szkieletu, rozluznianiem stawow (zwiekszaniem przestrzeni miedzy kregami, ktore sa obciazone przez brzuch).
Piotr Rostkowski

Piotr Rostkowski właściciel, Ekipa
Masująca,
Internetowy Serwis o
Masażach...

Temat: Jaki masaż można wykonywaćw ciąży?

Katarzyna P.:
Witam!

Jakie formy masażu są dozwolone w ciąży?

Z góry dziękuję za pomoc.
Kasia

witaj

polecam poczytać art. Piotrka Szczotki -
Masaż w okresie macierzyństwa

pozdrawiam i powodzenia :-)Piotr Rostkowski edytował(a) ten post dnia 25.10.07 o godzinie 15:12
Katarzyna Pawłowska

Katarzyna Pawłowska E-commerce Manager

Temat: Jaki masaż można wykonywaćw ciąży?

Bardzo Państwo dziękuję za rady. Słyszałam wiele sprzecznych informacji, a tu widzę, że masaż w ciązy jest całkiem bezpieczny.

I dziękuję za linka! Zaraz biorę się za lekturę.

Pozdrawiam,
Kasia

konto usunięte

Temat: Jaki masaż można wykonywaćw ciąży?

tradycja masazu zaginela w polsce w wiekach srednich pod wplywem kosciola - nadal idzie sie na zabieg, gdy jest juz problem i boli.

w polsce w szkolach masazu i na kursach masazu nauczyciele czesto zaliczaja ciaze jako przeciwskazanie - co jest zrozumiale, bo nowo opierzaly masazysta, bez wyczucia, moze bardziej zaszkodzic niz pomoc. Natomiast dla wykwalifikowanych i juz doswiadczonych masazystow sa specjalistyczne kursy doksztalcajace, trwajace dziesiatki czy setki godzin.

zabiegi mozna miec juz przed ciaza, zeby przygotowac cialo i zapobiec pozniejszym problemom. Masaz stosowany jest rowniez, gdy sa problemy z zaplodnieniem, jako terapia wspomagajaca metody konwencjonalne. W tym wypadku zabiegi moze miec rowniez ojciec.

Na swiecie istnieja tradycyjne techniki masazu dla ciezarnych - masaz doula i masaz brzucha majow (stosowany przed i po ciazy, czesto jako samo-masaz.

http://www.massagedoula.com
http://www.doula-training.com
http://www.massageandbodywork.com/Articles/AugSept2002...

sa rozne opinie wsrod masazystow i klientek o masazu w ciazy, ale dmuchanie na zimne bierze sie z niewiedzy, a nie z nadmiaru doswiadczenia. Jakkolwiek, wykonujacy zabiegi musza miec na uwadze, ze jesli z jakiegokolwiek tylko powodu dojdzie do poronienia (co nie jest rzadkie, szczegolnie u pierworodek), to wlasnie masazysta bedzie pierwszym do obwinienia, czy sie przyczynil do poronienia czy nie.
Tomasz Chomiuk

Tomasz Chomiuk dr n. med.
wykładowca WUM,
założyciel MOBILEMED
oraz Corp...

Temat: Jaki masaż można wykonywaćw ciąży?

Coraz więcej kobiet ciężarnych przychodzi na zabiegi masażu, ponieważ to jest jedyna bezpieczna metoda lecznicza w tym okresie. Najczęściej zabieg masażu zleca ginekolog wtedy kiedy np. pojawiają się bóle kręgosłupa i nie można stosować farmakoterapii i fizykoterapii. Ostatnio miałem nawet klientkę z ciążą zagrożoną (skierowaną na tez zabieg przez lekarza specjalistę) i też nie było problemu z wykonaniem zabiegu (oczywiście tylko bezpieczne techniki).

Więcej na temat masażu w ciąży w przygotowanym przeze mnie tekście:

http://fizjomed.com/masaz-w-ciazy-praktyczne-porady/Tomasz Chomiuk edytował(a) ten post dnia 20.03.12 o godzinie 21:28
Adrian Lewandowski

Adrian Lewandowski masażysta,
refleksolog

Temat: Jaki masaż można wykonywaćw ciąży?

Polecam masaż ciążowy w czasie ciąży i "witalizujący" po porodzie .
Masaż z elementami relaksacji i kosmetyki wykonywany dwa razy w tygodniu daje lepsze samopoczucie, znosi napięcia i uelastycznia skórę. Refleksologia tak, z szczególną uwagą w pierwszym trimestrze ciąży i z uwagą na receptory okolicy miednicy. Ja stosuję również australijski masaż PeLoHa.
http://www.masaz-wroclaw.pl/oferta/masaz-relaksacyjny-...
Jest to masaż delikatny, subtelny, energetyzujący.

konto usunięte

Temat: Jaki masaż można wykonywaćw ciąży?

Adrian L.:
Polecam masaż ciążowy w czasie ciąży

;)
Piotr Szczotka

Piotr Szczotka Dyplomowany
masażysta Bodyworker

Temat: Jaki masaż można wykonywaćw ciąży?

Na wstepie jedna uwaga. W Polsce w wielu szkołach faktycznie króluje jeszcze bardzo intensywny, siłowy masaż i faktycznie ten masaz ma wiecej przeciwskazń niz wskazań.

Z drugiej strony jest szereg gabinetów, spa, ośrodków odnowy które bez skrupułów polecaja masaż dla kobiet w ciąży. Ba, mało tego wręcz namawiają i planuja specjalne programy. Pozostawmy to bez komentarza.

Dla tych co poza krajem uczą sie masażu taka przy okazji informacja, my na prawde nie jestesmy w ciemnogrodzie!...

Pamietam w szkole masażu w USA na wykładach pokazywali min masaż ciążowy. To był 1992 rok. Powiedziałem im, ze fajnie, ale u nas masaż ciążowy wykokonuje sie min w Krakowie przynajmniej od okresu dwudziestolecia miedzywojennego. Spasowali, tym bardziej kiedy chcieli nas przekonać że masaż na krzesle w firmie to nowość, powiedziałem im że w Polsce pierwszy kontakt z takim masażem miałem w 1984 roku. Ale do rzeczy.

Sprawa jest prosta, bez względu na metody i techniki nawet najbardziej profesjonalnie wykonywany masaż w okresie ciąży, ma więcej przeciwskazń niż wskazań.

Jesli mogę przytoczyć osobisty wątek. Od lat wykonuję masaż w okresie macierzyństwa, współpracując bezposrednio z lekarzami. Podstawowe przeciwskazania to ciąża zagrozona, mnoga, ciąża w sytuaji poprzedzajacych ja poronień, stany zapalne, mozliwość pojawienia sie krwotoków, niezdignozowan obrzeki itd. Wymieniac by jeszcze mozna ..... długo.

Faktem jest że masaż kobiety w ciąży ma tez zalety zarówno lecznicze, relaksacyjne jak i czasem estetyczne. Ale z tym trzecim wątkiem ostrożnie. Kobiece pisma potrafiły doprowadzić do sytuacji że wmawiają wręcz kobietą iż " nie wypada oby nie chodziła na zabiegi" - takie stwierdzenia takze pozastawmy bez komentarza.

Powiem tylko ze nie raz słyszałem w słuchawce pytania o masaż wyszczuplajacy w okresie ciąży!!!!!!! Bo pani w gazecie gdzieś wyczytała... To nie sa wyjątki...

Wróćmy do tematu. Polskie szkoły masażu mowa o technikach min, to programy opierajace sie na czysto klasycznej, szwedzkiej inspiracji masażem. Czyli mowa o czysto medycznym punkcie widzenia.
No i moze lepiej że nowoupieczeni masażyści sie za taki masaż nie biorą. Do tego potrzeba doświadczenia.

Osobiscie nie dziwi mnie fakt, iz wielu masazystów unika tematu masażu kobiet w ciąży. Ale za to alternatywa nadrabia za nich.

Mam pytnie, czy kiedykolwiek pytacie o wyniki badań lekarskich, jak wyglada sprawa morfologi i przebytych ciąż?

Dziś masaż w okresie ciąży stał sie min trendy! To fakt i temu warto sie przypatrzeć głębiej.

Osobiście wykonuje masaże od lat zgodnie z programem masażu w okresie maierzyństwa na który składa sie: okres przygotowawczy, własciwy masaż ciążowy i rewitalizcja po porodzie.

Forum nie jest miejscem aby opisywac techniczne szczegóły masażu, ale przy okazji kilka uwag.

Jesli nie ma przeciwskazań to wykonuje sie go od 3-8 msc. Wiekszoś masażu wykonac mozna w ułożeniu na boku. Obejmuje najpierw plecy i nogi, potem zmiana pozycji. Główne wskaznia to bóle w okolicy szyi i ledzwiowej, zmniejszenie obrzęków łydek, itd. Najważniejsza jest jednak szybka rewitalizacj po porodzie. Techniki to jedynie kombinacja głaskań, rozcierań i ugniatań też nie we wszystkich okolicach. Są jednk nieco mniej znne techniki w kraju zwiazane z pracą z powięzią, soft tissue manipulation, itd.

Czasem prowadze warsztaty dla małżeństw. Pewnie się zdziwicie jak to jest że nie widże w tym nic dziwnego, ale po prostu uważam, iż czasem bardziej czuły partner lepiej nadaje sie aby wykonać prosty masaż swojej kobiecie niż nie jeden terapeuta masażu. Ot tyle...

Najważniejsze w okresie ciąży jest zdrowie i bezpieczeństwo matki i dziecka!

konto usunięte

Temat: Jaki masaż można wykonywaćw ciąży?

Witam, ja mam pytanie do Piotra Szczotki a tak właściwie to dwa pytania. Pierwsze dotyczy mojej pacjentki, jest w siódmym miesiącu ciąży i ma problemy z kończynami górnymi. Cierpnięcia, drętwienia rąk przeważnie w nocy,ktore codziennie budzą pacjentkę. Objawy dotyczą kciuka, palca wskaującego i środkowego, łokciowej strony przedramienia czasami dochodzące do barków. Ma również zwiększoną ciepłotę dłoni i obrzęk limfatyczny, domyślam się że jest to przejaw zmian hormonalnych związanych z jej stanem. Z przeprowadzonego wywiadu i obejrzeniu rtg wiem że pacjentka ma od jakiegoś czasu problemy z odc. C, niestabilność dosyć duża, na poziomach C3-C7 i dosyć spore zmiany zwyrodnieniowe. Jednak jak sama pacjentka mówi nie ma żadnych objawów ze strony odcinka C, dokuczają jej tylko ręce. Zrobiłam jej 4 masaże odc. C, bardzo łagodny z użyciem technik powierzchownych, niestety nic to nei pomogło. Poszperałam troche w książkach, internecie i znalazłam informacje że u kobiet w ciąży często występuje zespół cieśni nadgarstka. Objawy są bardzo podobne do tych co wystepują u mojej pacjentki. I pytanie, czy można coś z tym zrobić? Czy można wywnioskować po naszych współnych obserwacjach, że mamy do czynienia właśnie z tym zespołem. I drugie pytanie, czy organizuje Pan jakieś kursy masażu kobiet w ciąży w Krakowie. Wiem że wydał Pan książke na ten temat i prowadzi Pan kursy, tylko nigdzie nie doszukałam się informacji o tego typu kursie. Jestem absolwentką Krakowskiej Szkoły Masażu i z chęcią rozszeżyłabym swoją wiedzę na ten temat. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.
Tomasz Chomiuk

Tomasz Chomiuk dr n. med.
wykładowca WUM,
założyciel MOBILEMED
oraz Corp...

Temat: Jaki masaż można wykonywaćw ciąży?

Witam,
Takie objawy mogą być spowodowane ciasnotą w kanale nadgarstka i rzeczywiście w czasie ciąży u niektórych kobiet ten problem się pojawia.

Trzeba w takiej sytuacji zdiagnozować problem u lekarza i jeżeli potwierdzi on cieśń nadgarstka to rozwiązana są dwa:

1. operacja (miesiąc temu moja znajoma lekarka będąc również w 7 miesiącu ciąży poddała się takiej operacji bo ból był nie do zniesienia).

2. czasami objawy ustępują po zabiegach neuromobilizacyjnych

pozdrawiamTomasz Chomiuk edytował(a) ten post dnia 20.03.12 o godzinie 21:26
Piotr Szczotka

Piotr Szczotka Dyplomowany
masażysta Bodyworker

Temat: Jaki masaż można wykonywaćw ciąży?

Witam, Tomek wypowiedział się już na ten temat.

Z innej swojej strony problemy drętwień w okolicach stawów są częstą dolegliwością w okresie ciązy zwłaszcza w późniejszych tygodniach. Warto także sprawdzić poziom potasu i magnezu.

Dolegliwości w okolicach stawów ścięgna, troczki, przyczepy przygotowują się w poźniejszych miesiącach do okazji porodowej. Rościągliwość a z drugiej strony tendencje do obrzęków ma więc swoje uboczne strony w postaci wspomnianych problemów.

Jeśli chodzi o cieśń nadgarstka, w wielu przypadkach pomocny bedzie drebaz limfatyczny. Jeśli faktycznie są obrzeki.

Problem niestabilności odcinka szyjnego to juz inna sprawa. Niestety z uwagi na okres ciąży ogranicza terapię. Objawy mogły się nasilić w związku ze zmianą środka ciężkości, ale po porodzie do dzieła ....

Jeśli chodzi o masaż w okresie macierzyństwa, to na szkoleniach prowadzących w ramach kursu DMA, są zagadnienia dotyczące rewitalizacji po porodzie. To jest stały punkt programu na szkoleniach od lat. Ale nie zajmuję się kursami masażu ciążowego.

W książce z DMA też jest dział dotyczący rewitalizacji po porodzie, ale nie masażu ciążowego. To zupełnie inne zagadnienia.

Powodzenia, pozdrowienia dla Krakowa.

konto usunięte

Temat: Jaki masaż można wykonywaćw ciąży?

witam,

Masaż kobiety w ciąży w istocie stał się modny i ostatnim okresie czasu często jest promowany w różnych czasopismach, forach czy biuletynach.

Podczas Pomorskiego Sympozjum Profesjonalnego Masażu- 2007 rok oraz w kwietniu na konferencji Bodywork - 2008 zaprezentowałem tematykę związaną z masażem w okresie macierzyństwa.

W masażu kobiety w ciąży przede wszystkim musimy uwzględnić prawidłowo rozwijający sie płód i stan zdrowia kobiety.
Nie używam określenia "dobrostanu matczyno-płodowego" bo brzmi to sztucznie, nie mniej jednak zawiera wiele prawdy.

Masaż w okresie ciąży obejmuje całe ciało włącznie z okolicami powłok jamy brzusznej. Dostosowany jest do aktualnych potrzeb kobiety. Jestem przeciwnikiem masażu siłowego w okresie ciąży cokolwiek to nie znaczy, podobnie jestem przeciwnikiem masażu za wszelką cenę w okolicy lędzwiowej celem przyniesienia ulgi (nasilenie dolegliwości z pogłębieniem krzywizny kręgosłupa).
W okresie po porodzie (połog i czas po połogu) zajmujemy się rewitalizacją poporodową wczesną i późną. To zupełnie inny temat.
****
"Masaż kobiety w ciąży i niemowlęcia " - tak brzmi tytuł pozycji książkowej wydanej przeze mnie i adresowanej do masażystów, fizjoterapeutów i przyszłych matek. W tej książce zaprezentowałem w całości tematykę diagnostyki prenatalnej, gimnastyki w okresie macierzyństwa oraz masaż w okresie przed zajściem w ciążę, podczas ciąży, po porodzie masaż według pęczków mięśniowych a także masaż pozwalający utrzymać skórę w dobrej kondycji + masaż sutka + w zjawisku nietrzymania moczu - zapraszam do lektury.
***
Tematyką masażu w okresie macierzyństwa jak i w okresie połogu z masażem w zjawisku nietrzymania moczu można spotkać się podczas organizowanych przeze mnie szkoleń w CKM AKSON w Łodzi - http://ckm-akson.edu.pl
zapraszam GrzegorzGrzegorz Lewandowski edytował(a) ten post dnia 02.09.08 o godzinie 21:08
Piotr Szczotka

Piotr Szczotka Dyplomowany
masażysta Bodyworker

Temat: Jaki masaż można wykonywaćw ciąży?

Istotnie, wykłady były bardzo ciekawe jak na pierwszej i drugiej konferencji, a co najważniejsze, przedstawione z medycznego punktu widzenia.

Warto przeczytać i warto pojechać na szkolenie.

Pozdrawiam Piotr

konto usunięte

Temat: Jaki masaż można wykonywaćw ciąży?

Ludzie, co za głupoty piszecie... ciąża jest przeciwwskazaniem do masażu! Chyba każdy masażysta powinien wiedzieć, że na początku masażu spada ciśnienie a potem się podnosi. Dla kobiet w ciąży nie jest to wskazane... a jeśli dostanie krwotoku, zakręci jej się w głowie, przewróci się, ciśnienie jej drastycznie skoczy lub obniży się, hmm? Niezależnie od tego jaki masaż jest wykonywany i na jakiej części ciała - kobiet w ciąży nie masuje się. Nie jest to bezpieczne.
Moja przyjaciółka miała sytuację, że pacjentka zataiła ciążę, a że była pulchniejsza, więc można było uwierzyć, że ciąży nie ma. Zażyczyła sobie masaż klasyczny. W rezultacie poroniła, ledwo wyszła na ulicę zakręciło jej się w głowie, dostała krwotoku, upadła, a potem były pozwy do sądu o odszkodowanie. Na szczęście dziewczyna miała ankietę pacjentki, gdzie ewidentnie zaznaczyła, że nie jest w ciąży, ponadto miała monitoring na korytarzu gabinetu i przed budynkiem.

Panie w ciąży, przestrzegam przed masażem podczas stanu błogosławionego i w 3 miesiące po porodzie.

Pozdrawiam :)
Maria W.

Maria W. Fizjoterapeutka

Temat: Jaki masaż można wykonywaćw ciąży?

Elwira, obrobiłam właśnie pracę nt Zastosowanie wybranych form masażu u ciężarnych. Ciąża nie jest przeciwwskazaniem.

Poczytaj chociażby "Masaż kobiety w ciąży i niemowlęcia" G.Lewandowskiego, albo literaturę zagramaniczną, angielskojęzyczną np.
Maria W.

Maria W. Fizjoterapeutka

Temat: Jaki masaż można wykonywaćw ciąży?

Co do tego przypadku... Może Pani chciała poronić i wrobiła Twoją koleżankę. Kobiety ciężarne masuje się delikatniej i z dużą dozą ostrożności. No i intensywny masaż brzucha odpada.

Ale się masuje.
Piotr Szczotka

Piotr Szczotka Dyplomowany
masażysta Bodyworker

Temat: Jaki masaż można wykonywaćw ciąży?

J.w. jeśli ktoś ma przekonanie jedynie do topornego siłowego klasyka, to niech faktycznie trzyma się lepiej od kobiet w ciąży z daleka.

W literaturze masaż w okresie ciąży jest przeciwwskazaniem względnym ale dotyczy to przede wszystkim klasyka. Powiedzmy sobie tego nauczanego 2 dekady temu!!!

Jeśli ktoś nie jest w temacie, dajcie sobie spokój zwłaszcza w pierwszym trymestrze, jeśli wcześniej występowały poronienia, są bezwzględne lub względne przeciwwskazania, ciąża mnoga, itd.

O wykluczeniu wszelkich oklepywań, roztrząsań, wałkowań czy wibracji w tym stanie wspominać już chyba nie ma sensu? Chyba że wrócimy do szkolnego ABC.

Praca z tkankami miękkimi, relaksacja, itd jak najbardziej.

Wpierw jednak konsultacja lekarska.

Pozdrawiam powodzenia Piotr
Adam Ulacha

Adam Ulacha Adam Ulacha Akademia
Rozwoju

Temat: Jaki masaż można wykonywaćw ciąży?

Chciałem rozwinąć temat konsultacji lekarskiej.
Piotrze - czy wystarczy oświadczenie klientki, że nie ma innych przeciwwskazań oraz że jej stan zdrowia pozwala na masaż? Czy powinniśmy jednak oczekiwać zaświadczenia od lekarza (ginekologa?)? Jak się tutaj zabezpieczyć, żeby nie być przez nikogo o nic oskarżonym? (dmucham na zimne)

Następna dyskusja:

Jaki masaż?




Wyślij zaproszenie do