konto usunięte

Temat: biezace artykuly prasowe popularyzujace masaz

jesli macie ciekawe artykuly z biezacej prasy o masazu to wstawiajcie - warto wiedziec, co sie dzieje w branzy.

Przy okazji - publikacja tekstow jest dobra i bezplatna forma promocji swojej praktyki masazu, wiec warto isc w slady tych, co juz to z powodzeniem robia.

artykul jak sobie radzic z migrena, bolami plecow
http://www.gpmedia.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20080...

Dlaczego boli nas kręgosłup? I co robić, żeby tak nie było?

Problemom z kręgosłupem najczęściej winni jesteśmy sobie sami, ponieważ nie dbamy o właściwą postawę podczas stania, chodzenia i siedzenia. Jedną trzecią naszego życia spędzamy w pracy z pochyloną głową, co prowadzi do migren, czy bólów barków - wyjaśnia Piotr Paszkowski, fizjoterapeuta z Clubu 66. - Ból kręgosłupa może być początkiem zmian, które zachodzą w kościach, ścięgnach i włóknach nerwowych, co w efekcie kończy się różnego rodzaju schorzeniami.

Jak więc utrzymać prawidłową postawę?

- Łopatki łączymy, pierś lekko wysuwamy do przodu, głowa jest przedłużeniem linii ciała; gdy idziemy dodatkowo lekko spinamy pośladki, a brzuch wciągamy - wyjaśnia Piotr.

Siedzimy prosto

Oparcie dobrze dobranego krzesła powinno obejmować odcinek lędźwiowy i piersiowy. Kość krzyżowa znajduje się pod kątem prostym, siedzisko jest niezbyt głębokie i nie za bardzo miękkie.

Wielu z naszych Czytelników pracuje przed komputerem. Powinniśmy więc pamiętać, żeby monitor mieć na wysokości twarzy, a klawiaturę ustawioną pod skosem, wysuniętą do przodu. Spowoduje to, że nie będziemy nisko opuszczać głowy, więc nie naciągniemy mięśni szyi.

- Trzymanie prawidłowej postawy nie jest wcale proste. Niektórzy pomagają sobie w ten sposób, że nad monitorem mają umieszczony napis: pamiętaj o postawie. Łatwiej będzie nam ją utrzymać, jeśli wzmocnimy nasz gorset mięśniowy ćwiczeniami.

Warto dodać, że bardzo ważne jest także łóżko, na którym śpimy. Materac powinien być twardszy, równy (więc wersalki i kanapy odpadają), a pod głowę kładziemy grubszy jasiek (duża, puchowa poducha także odpada). Lata spania na niewłaściwym łóżku mogą spowodować trwałą deformację kręgosłupa.

Napięcie powstałe wzdłuż kręgosłupa zlikwiduje nam masaż.

- Wzmożone napięcie psychiczne powoduje napięcie mięśniowe. Niwelując jedno lub drugie pozbywamy się jednego lub drugiego - przypomina Piotr.
Masaż pobudza układ krążeniowy i limfatyczny.
Dzięki niemu możemy poradzić sobie z migreną, bezsennością, nadwagą, problemami z przemianą materii i skórnymi.

Czasami jednak masaż nie jest wskazany, np. w przypadkach stanów zapalnych ogólnoustrojowych, owrzodzeń, ran, schorzeń nowotworowych, tętniaków, i wad serca.

Gdy chwyci ból

Co zrobić, gdy nagle chwyci nas ból w krzyżu?

- Jeżeli ból jest nagły i dynamiczny nie wolno robić masażu. Doraźnie kładziemy się na plecach w pozycji krzesełkowej, a w stanach ostrych odwiedzamy lekarza - zaleca Piotr.

Masaż u specjalisty, w przeciwieństwie do amatorskiego, powinien boleć. W domu, sami, musimy być ostrożniejsi. - Plecy masujemy przykręgosłupowo delikatnie i powierzchownie, rozcierając lub głaszcząc. Przez takie rytmiczne ruchy rozluźniamy kręgosłup i wzmocnimy gorset mięśniowy - wyjaśnia Piotr.
Gorset mięśniowy wzmocnimy sobie także ćwiczeniami - po konsultacji z fizjoterapeutą.

W domu, bez obaw, możemy wykonywać ćwiczenia Izometryczne.
Na przykład:

- leżąc na plecach wciskamy łokcie i głowę w materac tak, aż klatka się trochę uniesie; brzuch wciągamy, wytrzymujemy do 5 sekund.

Albo

- kładziemy ręce na czole i siłujemy się - głowa do przodu, a ręce oporują. Pięć sekund. I to samo w bok (w jedną i drugą stronę) oraz w tył.

Gdy boli kręgosłup można też stosować zimne okłady (do kupienia w aptece) lub w awaryjnych sytuacjach przyłożyć na bolące miejsce schabowego z zamrażalnika.
Przede wszystkim ważna jest profilaktyka - czyli ruch - najlepiej na basenie, dobry również jest spacer, czy rower. Gdy mamy wady kręgosłupa odpada aerobik, bieganie, ćwiczenia na siłowni.

kamila mroz
Piotr Szczotka

Piotr Szczotka Dyplomowany
masażysta Bodyworker

Temat: biezace artykuly prasowe popularyzujace masaz

Czy dobrze się doczytałem?:

.... " Masaż u specjalisty w przeciwieństwie do amatorskiego powinien boleć",...

A to niby dlaczego?

Czy dobrze się doczytałem?
Piotr Szczotka

Piotr Szczotka Dyplomowany
masażysta Bodyworker

Temat: biezace artykuly prasowe popularyzujace masaz

Jesli chodzi o artykuły min dla laików, czyli korzystających z masaży to zapraszam, otwierają się w pdf ach

http://imbw.pl/artykuly.php

włącznie z obszernymi fragmentami ksiażki.

pozdrawiam Piotr

konto usunięte

Temat: biezace artykuly prasowe popularyzujace masaz

Piotr Szczotka:
Czy dobrze się doczytałem?:

.... " Masaż u specjalisty w przeciwieństwie do amatorskiego powinien boleć",...

A to niby dlaczego?

Czy dobrze się doczytałem?

Sądziłem, że ten stereotyp przechodzi już w zapomnienie, ale widzę, że jednak nie. Szkoda, że nie napisano o konieczności wystąpienia siniaków po masażu. Chyba by mnie to nie zdziwiło...

konto usunięte

Temat: biezace artykuly prasowe popularyzujace masaz

wydaje sie, ze to zdanie o bolesnosci masazu, pochodzi od dziennikarki raczej niz fizjoterapeuty. W oryginalnym tekscie bylo kilka literowek (ktore juz powyzej poprawilem), pokazujacych, ze dziennikarka nie znala specjalistycznego slownictwa.

jesli sami udzielamy wywiadu dziennikarzowi czy dostarczamy materialu, to warto nalegac, zeby miec moznosc rzucenia okiem na juz gotowy material i poprawienia razacych bledow, nawet jesli sa to tylko literowki

konto usunięte

Temat: biezace artykuly prasowe popularyzujace masaz

Zgadzam się z Tobą, że trzeba autoryzować swoje teksty i materiały dostarczone dziennikarzom zanim się ukażą w druku.

Szkoda tylko, że nierzetelmość dziennikarki wprowadza ludzi w błąd.
Piotr Szczotka

Piotr Szczotka Dyplomowany
masażysta Bodyworker

Temat: biezace artykuly prasowe popularyzujace masaz

Autoryzowałem wiele swoich tekstów i bardzo często pomimo to w ostatnim momencie coś zostało wycinane, albo pani redaktór uważała że temat jest zbyt profesjonalny, poważny i wycinała sobie np część akapitu wstawiając zdjęcie usmiechniętej modelki.

Na temat tych mechanizmów chyba dyskutować nie trzeba.

Ale myśle że w tym przytoczonym artykule jeśli nawet autor tego nie miał na mysli, to dziwnym trafem nastapiło "zaniechanie" tak ważnej informacji. Nie mam pojecia co chciał powiedzieć autor przez:

Masaż u specjalisty w przeciwieństwie do amatorskiego, powinien boleć.....

Jesli jednak tak mają wyglądać popularyzujące masaż artykuły to cofamy sie do lat 60- tych. No nie obrażając dzieci kwiatów :)

konto usunięte

Temat: biezace artykuly prasowe popularyzujace masaz

Masaż twarzy - brama do duszy
http://www.gazeta.olawa.pl/aktualnosci,wiecej,2040.htm

Jest kilka rodzajów tego masażu. Działają pielęgnacyjnie, leczniczo i doskonale relaksują. Mogą zdziałać dużo więcej niż niejeden zabieg kosmetyczny. Poprawiają, nie tylko wygląd, ale i samopoczucie…

- Twarz jest jak mapa - mówi Anna Piśniak, masażystka z gabinetu odnowy w Oławie. - Widać na niej wszelkie emocje. W zależności od tego, co robimy i w jakiej pozycji, mięśnie twarzy napinają się bądź rozciągają, a na skórze powstają charakterystyczne zmarszczki lub opuchlizny. Odpowiednio dobrany i wykonany masaż likwiduje niedoskonałości. Działa też na “duszę”. Na twarzy jest bardzo dużo punktów energetycznych, i wykorzystuje to dobry masażysta. Człowiek się odpręża, relaksuje, uspokaja i nabiera sił. Czasem wrażenia są tak silne, że klienci zaczynają płakać, śmiać się, bądź zasypiają. Ale to naturalne reakcje na dotyk.

Siła dotyku
Tajemnica masażu tkwi nie tylko w znajomość anatomii i umiejętnościach masażysty, ale w samym dotyku. Współczesny zabiegany człowiek ma coraz mniej czasu dla siebie i bliskich, jednak wbrew pozorom potrzebuje kontaktu. - Dotyk wpływa na nas bardzo kojąco - mówi masażystka. - Sprawia, że czujemy się lepiej i zapominamy o troskach. To widać od razu po zakończeniu masażu. Klienci chcą coraz częściej, by zabiegi kosmetyczne wykonywano ręcznie, a nie przy pomocy maszyn. Podświadomie szukają kontaktu z drugim człowiekiem, nastawionym pozytywnie...

Wyczucie umiaru

Masaż nie może być jednak zbyt długi. Klasyczny powinien trwać nie więcej niż 20 minut. W przeciwnym razie ciało przyzwyczaja się do ruchów, wykonywanych przez specjalistę i może stać się nieprzyjemny. Nie należy jednak o nim zapominać przy różnych zabiegach kosmetycznych. Wykonany przed nałożeniem maseczki czy podaniem wybranego serum, wspomaga działanie kosmetyku, który jest lepiej wchłaniany zarówno przez skórę, jak i mięśnie twarzy.

Masaż możemy wykonać w domu, podczas porannej czy wieczornej toalety - przy myciu, demakijażu, czy nakładaniu kremu. - Wykonując te czynności, należy pamiętać o tym, by robić to wzdłuż mięśni twarzy, a nie przeciwnie, bo rozciągamy skórę i mięśnie - tłumaczy masażystka. - Na przykład zmywając makijaż z oczu, robimy koło wokół oka. Zaczynamy od wewnętrznego kącika, przez górną powiekę do kącika zewnętrznego i z powrotem, do środkowego kącika oka. Policzki - od nosa na zewnątrz twarzy, ku skroniom. Usta zaczynamy zmywać od połowy górnej wargi. Najpierw do jednego kącika, później do drugiego i wzdłuż dolnej wargi. To bardzo proste, wystarczy tylko o tym pamiętać i stosować.

Masaż twarzy można wykonywać każdemu, niezależnie od wieku. Najlepsze efekty przynosi systematyczność, czyli regularne poddawanie się zabiegom. Ich częstotliwość ustala się indywidualnie. Jedynym przeciwwskazaniem są podrażnienia skóry. Nie wykonuje się go przy stanach zapalnych.

Tekst i fot.: Wioletta Kamińska

Następna dyskusja:

masaz firmy Thalgo- ThalgoL...




Wyślij zaproszenie do