Piotr Szczotka

Piotr Szczotka Dyplomowany
masażysta Bodyworker

Temat: Akcja „O swoim fachu tak od serca”.

Akcja „O swoim fachu tak od serca”.
Dyplomowany masażysta, kosmetyczka, fizjoterapeuta czy kosmetolog, jak faktycznie wygląda praca w zawodach medycznych lub pokrewnych? Delikatnie mówiąc późniejsza praca w tych zawodach raczej różni się od informacji rekrutacyjnych, zawartych w folderach, na stronach szkół i uczelni. Ale kto tak na pewno w wieku 19 lat i później, wie jaki zawód wybrać, a jak wyglądają jego realia dzisiaj? Tym bardziej, iż nie dysponujemy nawet przybliżonymi danymi ile osób pracuje w wybranych zawodach i czy te wybory były trafne. Takie badania to pobożne życzenia.

Przyłącz się do spontanicznej akcji „O swoim fachu tak od serca”. Zapraszam zwłaszcza pracujących już w podanych wyżej zawodach. Nie chodzi tu o skrajne ubarwianie, ale o to co dla was w tych zawodach jest najistotniejsze z punktu widzenia praktyka. Może o tym się w procesie rekrutacji w ogóle nie mówi. Jaka jest ogólna sytuacja na rynku pracy wiemy, tak więc zostawmy też i te dyskusje, skupiając się na sytuacji w danych zawodach od praktycznej strony.

- Jakie twoim zdaniem powinien zadać sobie pytanie przyszły adept?
A. Co Twoim zdaniem przemawia za wyborem zawodu … co jest najistotniejsze już na poziomie nauki, studiów, potem praktyki?

B. Co twoim zdaniem przemawia przeciw, dyskwalifikuje, pozwoli uniknąć rozczarowań, kiedy powinieneś dać sobie spokój z wyborem zawodu … ?

Dostaję sporo pytań, e-maili odnośnie wyboru lub też zmiany planów zawodowych osób w różnym wieku. Rozpoczynając ten wątek, dla zachęcenia do dyskusji, kilka wskazówek na początek.
W pracy z ludźmi poza nauką, kwalifikacjami, doświadczeniem, czasem intuicją a na pewno empatią w tych zawodach podstawą jest właśnie czynnik ludzki, relacje, dyspozycyjność. Na pewno wykracza poza ośmiogodzinny dzień pracy. Tutaj podstawą jest ukierunkowany dotyk, także ważny aspekt w komunikacji. Aby wykonywać jeden z najciekawszych i najpiękniejszych zawodów trzeba wpierw się z nim w pełni oswoić, z dotykiem. Moim zdaniem wybierając akurat mój zawód, podstawowymi pytaniami nie są tylko pytania o to jak dokładnie coś wykonasz, ile zadań, wyzwań, zleceń będziesz miał dziennie do wykonania, ale podstawowe pytanie:
- Dlaczego to chcesz robić?

Mój rocznik przystąpił do dyplomu 5 czerwca 1989 roku. Dzień po 4 czerwca! Jakie dodatkowe wyzwania nas czekały, chyba nie trzeba tłumaczyć, bo nie o symbolikę tu chodzi :).
(Zresztą wszystko co miałem do powiedzenia na temat skutecznego rozpoczęcia praktyki zostało zawarte w książce).

Słowem porozmawiajcie z praktykami, zadawajcie im pytania i wnikliwie słuchajcie ich odpowiedzi.
Powodzenia w wyborach, pozdrawiam Piotr Szczotka.
Piotr Szczotka

Piotr Szczotka Dyplomowany
masażysta Bodyworker

Temat: Akcja „O swoim fachu tak od serca”.

A:

B:

Następna dyskusja:

GDAŃSK ---- AKCJA-> TY,...




Wyślij zaproszenie do