konto usunięte

Temat: Zmiany w Prawie 2017

Szanowni Państwo

W 2017 roku czeka nas wiele zmian w podatkach i prawie pracy.

E-wydanie Dziennika Gazety Prawnej będzie Państwu towarzyszyć i wspierać w szybkim zapoznaniu się z nimi oraz w prawidłowym wdrożeniu nowych wymogów. Przez pięć dni będziemy wysyłać do Państwa wiadomości z najważniejszymi informacjami na temat tych zmian. W dzisiejszej wiadomości podajemy syntezę zmian dotyczących VAT. W kolejnych czterech przybliżymy Państwu tematy związane z nową wysokością składek ZUS dla przedsiębiorców, zmianami w emeryturach i rentach, nowymi zasadami związanymi z jednolitym plikiem kontrolnym oraz zmianami w wynagrodzeniach w 2017 roku.

Życzę owocnej lektury

Od nowego roku obowiązuje wiele zmian w ustawie z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 710 ze zm.).

Wraz z początkiem 2017 r., czyli tradycyjnie z nowym rokiem, prawodawca wprowadził zmiany w ustawach podatkowych. Część z nich dotyczy podatku od towarów i usług. Analiza tych regulacji niechybnie prowadzi do wniosku, że ustawodawca rusza na wojnę z wyłudzeniami VAT. I w sumie bardzo dobrze. Niestety, uczciwi podatnicy obawiają się, że mogą być przypadkowymi ofiarami tej walki. Fatycznie tak może się zdarzyć. Już tylko z tego powodu warto dobrze przygotować się do zmian, implementować je, świadomie wdrożyć w naszych rozliczeniach.


Co nowego w VAT w 2017 roku
1. przedłużenie stosowania podwyższonych stawek podatku VAT
do końca 2018 r.,
2. podwyższenie limitu zwolnienia podmiotowego do 200 000 zł,
3. dodanie przepisów o dodatkowym zobowiązaniu podatkowym,
4. likwidacja możliwości składania kwartalnych deklaracji VAT przez podatników innych niż mali podatnicy VAT oraz przez podatników rozpoczynających wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu,
5. wprowadzenie obowiązku składania deklaracji VAT oraz informacji podsumowujących w formie elektronicznej (z zastrzeżeniem, że część podatników deklaracje VAT w formie elektronicznej będzie musiała składać dopiero od 1 stycznia 2018 r.),
6. objęcie odwrotnym obciążeniem świadczonych przez podwykonawców usług stanowiących roboty budowlane,
7. rozszerzenie katalogu towarów objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia.

e-wydanie Dziennika Gazety Prawnej <aktualnosci@newsletter.infor.pl>