konto usunięte

Temat: Zmiana pracy to dziś konieczność?

Zmiana pracy to dziś konieczność?

Dzisiejszy rynek pracy znacznie różni się od tego sprzed kilku dekad. Niegdyś w wielu przypadkach bywało tak, że pracownicy przez całe życie zawodowe związani byli z jedną firmą. Dziś taka sytuacja należy raczej do rzadkości, a kariera zawodowa najczęściej oznacza nieustanne zmiany. Co więcej, eksperci przekonują, że pracownik, który przez wiele lat nie zmienia pracy, jest dla potencjalnych pracodawców o wiele mniej atrakcyjny niż ten, który ze zmianami jest za pan brat. Dotyczy to zwłaszcza branż, w których od kandydatów oczekuje się zdolności adaptacyjnych oraz aktualnej wiedzy.

Długi staż pracy w jednej firmie lub wręcz wiązanie się z nią na całe życie jeszcze niedawno stanowiło pewnego rodzaju standard. Dziś realia wyglądają zgoła inaczej, a wieloletni staż u jednego pracodawcy coraz częściej bywa traktowany jako gwóźdź do trumny kariery zawodowej. Zmiana pracy postrzegana jest z kolei jako czynnik pomagający uniknąć rutyny i wypalenia zawodowego. Krótszy czas pracy to również efekt nieustannie wzrastającej popularności pracy projektowej i kontraktowej, przy której specjaliści są angażowani na czas realizacji konkretnego projektu.

Myślenie o pracy „na całe życie" jest coraz rzadsze.
– Z naszych obserwacji wynika, że po trzech-czterech latach pojawia się potrzeba zmiany, którą poza znalezieniem nowego pracodawcy może być objęcie innej roli w dotychczasowej organizacji albo nowy zakres obowiązków – tłumaczy Anna Podolska, ekspert Hays Poland. – Chęć i gotowość do podjęcia nowej pracy zależy jednak w dużym stopniu od stażu i doświadczenia. Nowe wyzwania najchętniej podejmują osoby z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym. Tacy pracownicy pozostają też w jednej firmie najkrócej – średnio przez trzy lata. Również osoby z takim stażem i doświadczeniem są najbardziej poszukiwane przez pracodawców, a co za tym idzie – otrzymują najwięcej ciekawych ofert pracy. Z kolei pracownicy wyższego szczebla decydują się na zmiany zdecydowanie rzadziej – dodaje Podolska.

IDEALNA RETENCJA ...
SENS ZAMIAST STAŻU ...
(...)
http://www.praca.egospodarka.pl/150546,Zmiana-pracy-to...