Temat: Wynagrodzenie pracownika: obowiązki pracodawcy i...

Wynagrodzenie pracownika: obowiązki pracodawcy i ewidencja księgowa

Wykonywanie pracy zarobkowej może być realizowane w różnorodnych formach prawnych, takich jak umowa o pracę, umowa cywilnoprawna, kontrakt menedżerski, umowa o pracę nakładczą czy tzw. samozatrudnienie i może być zawarta na różne okresy.


Ważne:
Nie jest dopuszczalne zastępowanie stosunku pracy świadczeniem pracy na podstawie umów cywilnoprawnych (zgodnie z przepisem art. 22 § 1 k.p., przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Jednocześnie zgodnie z dodanym w art. 22 § nowym 1[2] k.p. nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy, określonych wyżej w § 1.

Podstawowe zasady prawa i obowiązki pracodawców i pracowników reguluje ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 1040 , ze zm.): k.p.

Pracodawca, decydując się na zatrudnienie pracownika, bierze na siebie następujące obowiązki wynikające z k.p. a mianowicie obowiązek:
zatrudnienia pracownika zgodnie z umową o pracę (art. 25 k.p.),
zapewnienia równego traktowania pracowników i higienicznych warunków pracy (art. 11[2] i 94 pkt 4 k.p.),
niedyskryminowania pracownika (art. 11[3]k.p.)
terminowego wypłacania wynagrodzenia (art. 85 i 94 pkt 5 k.p.)
przestrzegania przepisów o normach i czasie pracy (art. 129 i 133 k.p.),
prawidłowego udzielanie urlopów wypoczynkowych (art. 14 i 152 k.p.)

Konieczność wysłania pracownika na wstępne badania lekarskie jest zniesiona dla osób przyjmowanych do pracy u innego pracodawcy, na konkretne stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy (art. 229 par. 1[1] pkt. 1 k.p.). Aby skorzystać z tego zwolnienia, trzeba: ...

Stosunek pracy
Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem (art 22 par. 1 k.p ). Patrz bliżej wyrok Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 8 lutego 2017 r., sygn. akt: I PK 63/16, Legalis:
Dokumentacja pracownicza ...

Okres próbny ...
Umowa na czas określony ...
...
http://www.prawo.egospodarka.pl/161869,Wynagrodzenie-p...Ten post został edytowany przez Autora dnia 27.02.20 o godzinie 16:40