konto usunięte
Temat: Wielka prowizorka, czyli kryteria pozacenowe w zamówieniach
Wielka prowizorka, czyli kryteria pozacenowe w zamówieniachNowelizacja ustawy o zamówieniach miała zmusić urzędników do uwzględniania przy wyborze ofert także kryteriów pozacenowych. Jednak instytucje używają ich w minimalnym stopniu albo tak przygotowują zamówienie, aby wygrał produkt o wysokiej cenie.
Nowelizacja prawa o zamówieniach publicznych wymusiła na instytucjach i urzędach, by po 18 października 2014 r. przestały kierować się wyłącznie najniższą ceną i zaczęły uwzględniać inne, ważne społecznie czy ekologicznie kryteria, takie jak wymóg zatrudniania na etat czy wpływ produkcji na środowisko. Celem była likwidacja sytuacji, w której cena decyduje o wyborze oferenta, a aspekty jakościowe czy warunki pracy przy ich realizacji schodzą na dalszy plan.
Fundacja CentrumCSR.PL sprawdza, jak regulacje te wdrażane są w praktyce. Przez pierwsze sześć miesięcy tego roku przebadała 803 zamówienia instytucji publicznych z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania i Katowic. Przeanalizowała najróżniejsze ich kategorie – do robót budowlanych, poprzez sprzątanie i ochronę, aż po materiały biurowe oraz pielęgnację zieleni.
Wnioski?
– Okazuje się, że wprawdzie skala stosowania kryteriów innych niż cena faktycznie wzrosła w porównaniu do pierwszego etapu naszego monitoringu – komentuje Tadeusz Joniewicz z Fundacji CentrumCSR.PL – Jednak w niemal 2/3 zamówień nadal stanowi ona co najmniej 90 proc. wagi oceny oferty. Przy takim udziale pozostałe aspekty praktycznie nie mają znaczenia.
Choć urzędnicy formalnie dostosowali się do zmian, to w praktyce podjęli jedynie pozorne działania, które nie przekładają się na poprawę warunków pracy czy ochronę środowiska. Często dodatkowe wymogi dotyczą takich kwestii jak np. późniejsza data płatności wykonawcy czy termin dostawy papieru. W żaden sposób nie wpływają na jakość realizowanych zamówień.
Cena wciąż gra główną rolę ...
Im drożej, tym lepiej? ...
Trzy razy więcej klauzul społecznych ...
Gorzej z ochroną środowiska ...
Monitoring prowadzony jest w ramach projektu „Wzmocnienie monitoringu stosowania zamówień publicznych w Polsce” realizowanego w ramach programu Obywatele dla Demokracji z Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Tekst: http://nf.pl/manager/wielka-prowizorka-czyli-kryteria-...