konto usunięte

Temat: W Wielkiej Brytanii hipoteka odwrócona rośnie jak na...

W Wielkiej Brytanii hipoteka odwrócona rośnie jak na drożdżach

Najświeższe dane Equity Release Council, organizacji skupiającej działające na brytyjskim rynku podmiotu oferujące hipotekę odwróconą, wskazują, że I kwartał 2018 roku zaowocował podpisaniem przeszło 21 tys. nowych umów, a drugi - niemal 25 tys. kontraktów. Takie wyniki wskazują na roczny wzrost rzędu 23 proc. Polsce daleko jeszcze do taki rezultatów - na przestrzeni ostatniej dekady zrzeszone w KPF fundusze hipoteczne podpisały niespełna 1000 umów.


Hipoteka odwrócona to rozwiązanie, które funkcjonuje w Wielkiej Brytanii już od przeszło ćwierćwiecza, oferując tamtejszym seniorom cały wachlarz dostosowanych do ich potrzeb rozwiązań. Statystyki pokazują, że od 1991 do 2015 brytyjskie instytucje finansowe wypłaciły korzystającym z tej usługi Brytyjczykom 17 miliardów funtów, a roczna ilość podpisywanych umów hipoteki odwróconej sięgała ok. 20-30 tys. Ostatnie lata zaowocowały sporymi wzrostami - w 2017 roku odnotowano przeszło 37 tys. nowych umów, a w 2018 roku było ich aż 46 tys.

"– Wielka Brytania jest największym rynkiem hipoteki odwróconej w Europie. Tam usługa jest rozwinięta, a oferta urozmaicona. Liczba osób, które decydują się na to rozwiązanie rośnie z roku na rok – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM. – Warto pamiętać, że brytyjski rynek hipoteki odwróconej pozostaje pod nadzorem Financial Conduct Authority (FCA), który jest odpowiednikiem polskiej Komisji Nadzoru Finansowego. Od wielu lat funkcjonuje tam również Code of Conduct dla całej branży, czyli dokument będący zbiorem zaleceń, zasad i norm etycznych, którymi powinny kierować się podmioty oferujące hipotekę odwróconą. Zasady Code of Conduct były dla nas inspiracją, gdy tworzyliśmy w Polsce Zasady Dobrych Praktyk ustanowionych w ramach KPF – dodaje."
(...)
http://www.finanse.egospodarka.pl/156013,W-Wielkiej-Br...