konto usunięte

Temat: W tych firmach nie ma tradycyjnych ścieżek kariery....

W tych firmach nie ma tradycyjnych ścieżek kariery. "Dajemy wybór i nie blokujemy rozwoju"Liczba stanowisk menedżerskich w firmie jest ograniczona, dlatego pracodawcy stawiają na różnorakie kierunki rozwojowe.

Rozwój zawodowy to nie tylko awans pionowy – to przede wszystkim podnoszenie kompetencji i umiejętności. Pracodawcy i pracownicy zaczynają to dostrzegać. Na popularności zyskują przesunięcia pracowników do nowych zadań, działań lub regionów. Możliwości jest sporo, właśnie dlatego niektóre firmy rezygnują z tworzenia typowych ścieżek kariery dla pracowników.

Rozwój zawodowy to poszerzanie swoich umiejętności i kompetencji, które są niezbędne do wykonywania zadań na aktualnym i przyszłym stanowisku - nie tylko awans pionowy.

Ponadto, liczba stanowisk menedżerskich w firmie jest ograniczona, dlatego pracodawcy stawiają na różnorakie kierunki rozwojowe, np. zezwalają na ruchy pomiędzy różnymi obszarami.
Utrudnia to jednak tworzenie tradycyjnych ścieżek karier, dlatego niektóre firmy z nich rezygnują - przykładem jest Faurecia i Sii.

Jeśli chodzi o najbardziej pożądane aspekty zatrudnienia w Polsce to - według wyników badania "Randstad Employer Brand Research 2019" - coraz większe znaczenie dla pracowników ma możliwość rozwoju zawodowego (50 proc.) i szkoleń (30 proc.). Tematy te są omawiane na początku kariery danej osoby w firmie, a nawet na rozmowie kwalifikacyjnej. Dzięki temu pracownik wie, czego może oczekiwać od pracodawcy i do czego może dążyć.

Niestety wciąż wiele osób przez rozwój zawodowy rozumie awans i to najczęściej pionowy. Tymczasem nie jest to jedyna droga rozwoju. Musimy pamiętać, że liczba stanowisk menedżerskich w organizacji jest ograniczona, a rozwój to poszerzanie swoich umiejętności i kompetencji, które są niezbędne do wykonywania zadań na aktualnym i przyszłym stanowisku.

- Pracownicy dłużej pozostają w organizacji w przypadku, gdy pracodawca oferuje możliwości rozwoju horyzontalnego. Firmy, które proponują tylko awanse pionowe, borykają się z odpływem kadry, ponieważ ludzie, którzy nie otrzymują nowego stanowiska - np. w wyniku oceny pracowniczej - bardzo często decydują się na zmianę pracy - mówi Anna Kulawiak, operations manager w Cpl Jobs Poland.

W podobnym tonie wypowiada się Paweł Gniazdowski, country manager Lee Hecht Harrison DBM Polska.

- Nowoczesne organizacje z ich automatyzacją, koniecznością zapewnienia elastyczności i nade wszystko zorientowaniem na kontrolę kosztów, instynktownie bronią się przed rozbudowywaniem pionowych hierarchii, ponieważ jest to niewygodne i perspektywicznie kosztowne. Stąd też tendencja do spłaszczania struktur, co oczywiście utrudnia z definicji tradycyjne wspinanie się po drabinie korporacyjnej, bo nie jest ona za długa – mówi Paweł Gniazdowski.

CZYTAJ DALEJ »https://www.pulshr.pl/zarzadzanie/w-tych-firmach-nie-ma...